reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest piątek, 14 grudnia. Imieniny Alfreda, Izydora, Alfredy.
reklama
reklama
reklama

Zdemontowano Pomnik Wdzięczności

Dodano: 2018-03-12 14:42:30 | Komentarzy: 177 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykuługaleria istnieje dla tego artykułu
Na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy zdemontowano Pomnik Wdzięczności, upamiętniający polskich i sowieckich żołnierzy. To wynik decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zobacz galerię zdjęć z prac przy pomniku


Zdemontowany pomnik w oleśnickim parku

W zeszłym tygodniu ogrodzono Pomnik Wdzięczności, znajdujący się w Parku Henryka Sienkiewicza w Oleśnicy. Instalacja upamiętnia polskich i sowieckich żołnierzy, walczących razem przeciwko nazistom.

Dzisiaj na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy rozpoczęła się fizyczna rozbiórka obiektu. Najciężej robotnikom szło usuwanie figury czerwonoarmisty. Do prac użyto specjalnych tarczy diamentowych, które schładzano wodą. Finał prac - całkowite usunięcie figur żołnierzy - będzie miał miejsce najprawdopodobniej jutro.

Działania są wynikiem decyzji nadzoru budowlanego. - Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków. Miasto pisało też do IPN-u o zgodę na rozbiórkę. Pomniki mają być chronione tylko na cmentarzach. Ponadto stan techniczny obiektu jest opłakany. Popękane okładziny i płyty oraz osadzanie się obiektu stwarzają zagrożenie. Miasto nie ma też zamiaru przekazać pieniędzy na remont. W związku z tym wydałem decyzję rozbiórki tego obiektu - mówił niedawno portalowi MojaOlesnica.pl Ryszard Łukoszko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Za rozbiórką pomnika opowiadała się grupa Oleśniccy Patrioci, natomiast przeciwko niej protestowali działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski.

AKTUALIZACJA

Jednak dziś zdemontowano pomnik. Figury żołnierzy nie rozpadły się. Co ciekawe, w ekipie robotników rozbierających obiekt znajdował się obywatel Ukrainy.

Wideo: rozbiórka Pomnika Wdzięczności


Zobacz galerię zdjęć z prac przy pomniku

op

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (177)

@mad, taki wniosek , o przeniesienie na radziecki cmentarz wojskowy do wojewody złożył burmistrz Kołaciński . Czy SLD i inne ugrupowanie go poparły ? Czy tylko ograniczają się do klepania w internecie ?

Podpis: dobre pytanie
Dodano: 2018-03-13 12:18:25 | Zgłoś naruszenie

ja proponuję pomnik tęczy ... będzie się działo ...

Podpis: MMK
Dodano: 2018-03-13 12:07:10 | Zgłoś naruszenie

@Stefek zapamietaj Sobie ze my narod Polski Komunistow TEPIMY , a z Twojego wpisu wywniskowalem ze jestes ZAZYLYM KOMUCHEM .Zyczymi Ci obys sie obudzil z tego snu bo moze byc za pozno .

Podpis: patriota
Dodano: 2018-03-13 11:39:28 | Zgłoś naruszenie

"Sędzia Aileen Donnelly zasiadająca w Wysokim Trybunale w Dublinie skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prawne dotyczące możliwości ekstradycji Artura C. do Polski. W jej ocenie zmiany w polskim prawie są tak daleko idące, że naruszają praworządność oraz zasady demokracji, a przez to nie zapewniają oskarżonemu sprawiedliwego procesu"

Podpis: ?!?!
Dodano: 2018-03-13 10:37:24 | Zgłoś naruszenie

Panowie z SLD, ile pism napisaliscie do Wojewody? Moze jakies podpisy mieszkancow? Co zrobiliscie? Moim zdaniem pomnik powinien byc przeniesiony na Cmentarz Wojskowy, a decyzja Wojewody jest za bardzo radykalna. Wpis z Rysiem nie jest moim wpisem.

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-13 10:01:33 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-03-13 09:43:53 | Zgłoś naruszenie

Rzeźbiarz Józef Gazy, twórca pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Legnicy, powiedział w latach 50-tych o swoim dziele: "Dziecko, które żołnierz polski trzyma na swym ramieniu i które wsparło swoją rączkę o pewne ramię żołnierza radzieckiego, jest symbolem młodego pokolenia, które zostało uratowane od zagłady". Po 40-latach zmienił jednak zdanie i w liście do Prezydenta zaproponował zakopanie pomnika 2 m pod ziemią ze względu na ... "podły i oszukańczy stosunek ówczesnych władz radzieckich do Narodu Polskiego" !

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-13 09:39:49 | Zgłoś naruszenie

tam powinni postawić zbrodniaRZY jak ten marszałek

Podpis: ola
Dodano: 2018-03-13 09:39:02 | Zgłoś naruszenie

...a czy ktoś z Państwa wie, gdzie przewieziono figury żołnierzy?

Podpis: ciekawski
Dodano: 2018-03-13 09:32:38 | Zgłoś naruszenie

Czy to prawda ze ci z ratusza w to miejsce postawia pomnik "tych dwuch co ukradli ksiezyc"

Podpis: drugi sort
Dodano: 2018-03-13 09:32:14 | Zgłoś naruszenie

"Teraz kiedy widzę jak rozkradziono POlskę w trakcie transformacji ustrojowej, jak teraz idzie sekta Smoleńska i historia np. tego pomnika to jest mi wstyd, że jestem obywatelem takiego państwa. Więc dlaczego ten rzeźbiarz miał sie nie wstydzić" - Boze !! Powaznie uwazasz, ze z tego powodu artysta chcial zakopac swoje dzielo, Pomnik Wdziecznosci, 2m pod ziemia ??? Przeciez wyraznie napisal!

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-13 08:51:36 | Zgłoś naruszenie

Podczas wywiadu polski muzyk przyznał m.in., że powrócił do kraju, ponieważ Szwecja bardzo się zmieniła. Jak przyznał, nieprzemyślana polityka imigracyjna doprowadza ten kraj do zniszczenia: Szwecja to nie ta sama Szwecja, która była kilka... mówi Muzyk J. Grunwald!

Podpis: cHWD zw
Dodano: 2018-03-13 08:33:59 | Zgłoś naruszenie

Brawo SLD i Sikora za przedwczesna kampanię wyborczą.

Podpis: ryś
Dodano: 2018-03-13 08:28:03 | Zgłoś naruszenie

PIĘKNIE. BRAWO NASZE WŁADZE!!!!!

Podpis: ryś
Dodano: 2018-03-13 08:25:39 | Zgłoś naruszenie

Doskonale pamiętam jak w 1988 roku krzyczeli ludzie "1 Maja święto ZOMO" a teraz PZPiS szykuje się do wprowadzenia stanu wyjątkowego z powodu zagrożenia terrorystycznego...Sojusznik największego terrorysty na naszej planecie(chodzi o USA dla niekumatych) nie rozumie,że dopóki dla naszej "klasy politycznej" liczy sie tylko Waszyngton i Watykan będziemy pariasami i staniemy się enklawą oszołomów

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-13 08:09:16 | Zgłoś naruszenie

Centrum Szkolenia Radioelektronicznego Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Jelenia Góra Szkoła Młodszych Specjalistów V Kompania Pluton 1 PRMG-5 potem 33 Baza Lotnicza Powidz Kompania Ubezpieczenia Lotu to informacja dla zw-kowalski oczywiście zasadnicza służba wojskowa 3 lipca 2002-12 luty 2003(zostałem wyrzucony ze służby z kategorią D za dezercję spowodowaną "falą")."Pod Jeleniami" przez 3 i pół miesiąca przeżyłem najlepszy okres w moim życiu(dostałem tam starszego szeregowca) a potem trafiłem do "falowej" kompanii.Oczywiście ja byłem "regulaminowcem".Najlepszy kontakt miałem z "kobuzami" czyli wartownikami z Kompanii Ochrony(były 2 z czego 1 falowa a druga regulaminowa).Najgorszą rzeczą jaką pamiętam było się pastwienie się nad suką wilczura przez "falowca" na moim obiekcie.Ten zwyrodnialec bił ją i głodził a ja bałem sie coś zrobić,bo to był zwyrol po poprawczaku.Najpiekniejszy moment to moment lądowania Su-22 podczas zimowych lotów.Tyle o mnie :D Dlatego nie mogę zdzierżyć ultrakatotalibanu w wykonaniu wszystkich opcji politycznych

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-13 08:02:15 | Zgłoś naruszenie

Zw Kowalski mam cię dość idź komentować życie w ovik

Podpis: Won
Dodano: 2018-03-13 08:01:13 | Zgłoś naruszenie

do mad. Mam nadzieję, ze rzeźbiarz Józef Gazy na słowach nie skończy. Odda z odsetkami nalezność jaką pobrał za zrobione pomniki na chwałe PRL. Mieszkanie jakie ewentualnie otrzymał od ówczesnych miast również.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 07:57:46 | Zgłoś naruszenie

do @pytanie. Chetnie wyłożę owe 2 tys. zlotych. Ale takiej propozycji nie złozyło nikomu i żadnej partii politycznej czy stowarzyszeniu miasto. Od razu widać, ze to było robione na zasadzie nocnych mianowań sędziów TK czy jak w czasach SB. Sprawdzcie wymianę korespondencji z firmą która usunęła pomnik. Kiedy dokonano pierwszych rozmów, kiedy zlecono a kiedy inspektor wydał decyzje. To się ułozy w pewna logiczna całość. SLD jak zwykle dało d....

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 07:54:51 | Zgłoś naruszenie

Precz z komuną. A w czym jesteś lepszy od owych Rosjan skoro innym proponujesz sznur na szyję? Kuria twoja mać jedynie stwierdził co robi aktualny burmistrz. Do mnie burmistrz też pisał w mailu, że się za mnie pomodli. Czym burmistrz takim narzucaniem religijnych obrzędów różni sie od owych uchodxców na których nadaje non stop MAd. Ja tego nie widzę. Tylko inny bóg.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 07:49:09 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter