reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 19 listopada. Imieniny Elżbiety, Seweryny, Salomei.
reklama
reklama
reklama

Zdemontowano Pomnik Wdzięczności

Dodano: 2018-03-12 14:42:30 | Komentarzy: 177 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykuługaleria istnieje dla tego artykułu
Na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy zdemontowano Pomnik Wdzięczności, upamiętniający polskich i sowieckich żołnierzy. To wynik decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zobacz galerię zdjęć z prac przy pomniku


Zdemontowany pomnik w oleśnickim parku

W zeszłym tygodniu ogrodzono Pomnik Wdzięczności, znajdujący się w Parku Henryka Sienkiewicza w Oleśnicy. Instalacja upamiętnia polskich i sowieckich żołnierzy, walczących razem przeciwko nazistom.

Dzisiaj na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy rozpoczęła się fizyczna rozbiórka obiektu. Najciężej robotnikom szło usuwanie figury czerwonoarmisty. Do prac użyto specjalnych tarczy diamentowych, które schładzano wodą. Finał prac - całkowite usunięcie figur żołnierzy - będzie miał miejsce najprawdopodobniej jutro.

Działania są wynikiem decyzji nadzoru budowlanego. - Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków. Miasto pisało też do IPN-u o zgodę na rozbiórkę. Pomniki mają być chronione tylko na cmentarzach. Ponadto stan techniczny obiektu jest opłakany. Popękane okładziny i płyty oraz osadzanie się obiektu stwarzają zagrożenie. Miasto nie ma też zamiaru przekazać pieniędzy na remont. W związku z tym wydałem decyzję rozbiórki tego obiektu - mówił niedawno portalowi MojaOlesnica.pl Ryszard Łukoszko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Za rozbiórką pomnika opowiadała się grupa Oleśniccy Patrioci, natomiast przeciwko niej protestowali działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski.

AKTUALIZACJA

Jednak dziś zdemontowano pomnik. Figury żołnierzy nie rozpadły się. Co ciekawe, w ekipie robotników rozbierających obiekt znajdował się obywatel Ukrainy.

Wideo: rozbiórka Pomnika Wdzięczności


Zobacz galerię zdjęć z prac przy pomniku

op

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (177)

Na cmentarzu w Evesham wandale zniszczyli nagrobki. Wśród zdewastowanych grobów są te, które należały do Polaków. To także żołnierze, którzy walczyli z reżimem Adolfa Hitlera ? informuje Daily Mail. Rozbito pomniki oraz zniszczono napisy, które wzywały do poszanowania obiektu. Na cmentarzu spoczywa 122 obywateli polski. Większość z nich brała udział w zmaganiach podczas II wojny światowej. Mieszkali w pobliskich koszarach w Springhill i Nortwick Park.

Podpis: zw/kowalski
Dodano: 2018-03-18 20:11:36 | Zgłoś naruszenie

nie podniecajmy się tym ,że uczestniczył w tym robotnik z Ukrainy,bo jeszcze od tej podniety dostaniemy czkawki

Podpis: jj
Dodano: 2018-03-18 11:24:09 | Zgłoś naruszenie

Przyjmę chętnie tych dwóch z pomnika na swoje prywatne podwórko - umyję ich ugoszczę i wreszcie potraktuję ich godnie bowiem wszyscy którym służyli , za których przelewali krew nie mieli do nich serca, byli tylko narzędziem w strasznych szponach totalitaryzmu i mieli tylko dwa wyjścia w pierjot albo kula w łeb .Dzisiaj jednak ponoszą klęskę bo stali się symbolem ich nikczemnych przełożonych.

Podpis: padux2
Dodano: 2018-03-17 19:45:26 | Zgłoś naruszenie

Świetnie,będzie wolne miejsce na kolejny pomnik słusznej zmiany.

Podpis: z67
Dodano: 2018-03-16 20:20:59 | Zgłoś naruszenie

mają już wprawę to szykowac sie do demontażu pomnika kaczysty jak powstanie leninowski wzór

Podpis: kasiuk
Dodano: 2018-03-15 11:06:41 | Zgłoś naruszenie

Czas skonczyc z podla zmiana.

Podpis: wnuczek jarka
Dodano: 2018-03-15 09:27:10 | Zgłoś naruszenie

Panie Łukoszko, proszę pokazać red. z Mojaolesnica.pl dokument, że ochrona dotyczy tylko pomników na cmentarzach Ar. Radz. Przecież na cmentarzach AR nie stawiano pomników radziecko-polskich. Ponadto piszą na stronie olesnica.org, w 2002 r. ta ochrona już dotyczyła tego pomnika, Co się zmieniło w 17 artykule? Chyba nic, o ile Polska nie wyrzuciła z tego dokumentu spisu pomników lub sfałszowała dokument dla potrzeb prasy lub swojego elektoratu.

Podpis: m
Dodano: 2018-03-14 15:57:45 | Zgłoś naruszenie

jupi !

Podpis: jupi
Dodano: 2018-03-14 13:21:19 | Zgłoś naruszenie

Od dzisiaj nie mam szacunku dla władz Oleśnicy i zwolenników PiSu - (RDO to PiS). Ten pomnik symbolicznie dziękował mojemu pradziadkowi za walkę z Niemcami w II WŚ, który walczył o POLSKĘ !!! Zdobyliście kolejnego przeciwnika - GRATULUJĘ ...

Podpis: RDO=PiS
Dodano: 2018-03-14 10:44:53 | Zgłoś naruszenie

Jakie to smutne, czyli Polscy Żołnierze nie zdobywali Oleśnicy. Nie należy im się pomnik?Wszyscy wiemy że Żołnierze Radzieccy pomogli w wyzwoleniu Oleśnicy. Ciekawe co zdemontuje społeczeństwo Oleśnicy za 50 czy 60 lat. Komu wystawi rachunek i za co.TO JEST WAŻNE PYTANIE DO ZASTANOWIENIA SIĘ !!!!!!

Podpis: Maria
Dodano: 2018-03-14 10:30:44 | Zgłoś naruszenie

@patriota - nie ma żadnego "my", ani "naród polski", a tępić to ty sobie możesz z kolegami z piaskownicy dzieci z innej piaskownicy. Jeśli coś mówisz, to mów za siebie

Podpis: Do debila patridioty
Dodano: 2018-03-14 06:55:36 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, ja piszę o imigrantach cwaniakach, a Ty o uchodźcach, bo uchodźcy sami szukają pomocy i na nikogo nie napadają. Szkoda tylko, że władze europejskich państw nie potrafią tego zrozumieć. Nigdy nie zrozumiem, jak można wydać kilkadziesiąt mln EUR, żeby oddzielić agresywnych byczków od kobiet i dzieci, później zamiast wydalić z Europy, to utrzymują ich dalej, a prawdziwi uchodźcy w Afryce nie mają nawet czystej wody i jedzenia. NIEPOJĘTE.

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-13 21:54:15 | Zgłoś naruszenie

Mad. Tak złej opinii w świecie Polska nie miała nawet w czasie "zimnej wojny". To o czymś świadczy. Mad nowy artykuł na tym portalu. Ktoś został zatrzymany za napad na policjanta. Sprawdź czy to nie uchodźca. Cały czas cytujesz jak w Szwecji sa napady na policje a nie widzisz co robią twoi ziomale w Oleśnicy.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 19:21:38 | Zgłoś naruszenie

MAD. Dlatego uważam, że autor tego pomnika powinien zwrócić swoje wynagrodzenie i mieszkanie jakie otrzymał od ówczesnych władz. Bo popierał totalitarny system wchodząc władzy w d... i projektując takie pomniki.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 19:18:10 | Zgłoś naruszenie

A mury runą, runą, runą, I pogrzebią stary świat!

Podpis: tak to leciało
Dodano: 2018-03-13 19:14:25 | Zgłoś naruszenie

@Chwd zw. I z wzajemnoscią chcwd. Gretkowskaa też wróciła do Polski. I to co ona teraz pisze o Polsce bije mnie na głowę. Ignorancie. ok. 1-20 % imigrantów powraca do Ojczyzny. To norma. Na jednego wracajacego do Polski 5 wyjzężdża z Polski. Kilku moich znajomych planuje powrót do Polski ale dopiero ze Szwedzką emerytura. A ja emeryture zamierzam spedzić w tajlandii lub Ameryce Południowej.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 19:11:09 | Zgłoś naruszenie

Do @Won. W Ovik takich idiotyzmów jak w Oleśnicy nie ma. Pisałem. Tu nawet Svenska Kyrkan zorganizował całodobowe ciepłe pomieszczenie dla Romów żebrzących pod marketami. Alkoholicy nie kradna i nie zbieraja na alkohol tylko idą i płacą karta w monopolowym. Mamy rekordowe opady sniegu. Zima stulecia i wszystko działa. W autobusach, miejscsach publicznych nawet przy -35 wszystko ciepłe i działa. Oczywiście casami sa jakies drobne zatory. Ale zator to nie paraliz.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-13 19:04:57 | Zgłoś naruszenie

Patriota tęp Piotrowicza, Szyszkę . Debil

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-03-13 15:17:07 | Zgłoś naruszenie

A kiedy rozbiorą lub zburzą cokół? Przecież zdaniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego cyt."Pomnik musi zostać rozebrany, zagraża bowiem bezpieczeństwu przechodniów. Pomnik osiada, odpadają płyty." Czy chodziło o bezpieczeństwo czy o figury na cokole?

Podpis: joker
Dodano: 2018-03-13 13:50:47 | Zgłoś naruszenie

gdzie są zachowane zasady bezpieczeństwa na tych zdjęciach widać,że ich nie ma,czy w Oleśnicy nie można znależć choć jednego bhpowca kto to nadzoruje?,CO TO ZA FIRMA

Podpis: ROBOL
Dodano: 2018-03-13 12:20:49 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter