reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest niedziela, 16 grudnia. Imieniny Albiny, Zdzisławy, Adelajdy.
reklama
reklama
reklama

Pomnik wyklętych przez IV RP

Dodano: 2018-03-11 06:47:03 | Komentarzy: 292 | Kategoria: Aktualności
Pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski zabrał głos w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy, który ma zostać rozebrany. - Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP - komentuje.


Publikujemy wpis Marka Nienatłowskiego w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy

* * *

Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP.
Pomniki niemieckie konserwować, polskiego żołnierza usunąć


W latach 1945-1948 prowadzona była na Dolnym Śląsku akcja polonizacji. W jej ramach zniszczono wiele pomników, płyt nagrobnych na cmentarzach, płyt nagrobnych i witraży w kościołach, a nawet zdrapywano napisy na zastawach stołowych (sól, pieprz) czy na kranach (zimna, ciepła). W odróżnieniu od wielu innych miast, w Oleśnicy udało się uratować 2 pomniki pruskie poświęcone zwycięstwom garnizonu oleśnickiego w wojnie z Austrią (1866) i Francją (1870-71) oraz pomnik poświęcony Złotym Godom pary książęcej (książę był generałem armii pruskiej). Z nich usunięto tylko napisy i symbolikę. Takie działanie były możliwe dzięki uczestnictwu w składzie ówczesnych władz silnej grupy nauczycieli, widzącej bezsens niszczenia pomników związanych z historią miasta i nie antypolskich.

Oleśnica zostala zdobyta w 1945 r. kosztem dużych strat czerwonoarmistów. W latach 1945-1952 r. w Oleśnicy istnialy trzy cmentarze wojenne, na których zostało pochowanych ok. 1600 czerwonoarmistów i czerwonoarmistek. Na cmentarzu Nr 1 – obecnie dalej istniejącym pochowano 780, Na cmentarzu Nr 2 – 579, na cmentarzu Nr 3 – 281 czerwonoarmistów. Cmentarze nr 2 i 3 przeniesiono w 1952 r. do Olawy.

W Oleśnicy i w powiecie stacjonowaly na przełomie marca-kwietnia 1945 r. dywizje i pułki II Armii Wojska Polskiego, które potem w walkach straciły ok. 20% swojego stanu. Po zakończeniu wojny wielu żołnierzy II Armii WP osiadło w Oleśnicy i powiecie. Chcieli oni mieć pomnik poświęcony ich walkom z armią hitlerowską.

Dlatego budowa w 1950 r. pomnika poświęconego „Wdzięczności mieszkańców Oleśnicy dla żołnierzy Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego”, nie budziło szczególnie wrogich nastrojów. Nie było w tej nazwie nic o komuniźmie, a tylko wskazywała ona fakt historyczny – udział tych żołnierzy w wygnaniu wojsk niemieckich z Oleśnicy, co umożliwiło powrót miasta w granice Polski.

W 2000 r. ówczesny burmistrz Oleśnicy podjął samodzielnie pierwszą próbę usunięcia (zniszczenia) pomnika Wdzięczności … Byla ona nieudana, gdyż po moim liście do MSZ dostałem następującą odpowiedź – cytuję:

„W świetle art. 17 Traktatu miedzy Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską (dalszy tekst jest w opisie pomnika) (...) Pomnik braterstwa broni polsko - radzieckiej (to jest nieprawdziwa nazwa – uwaga autora tego tekstu ) w Oleśnicy został umieszczony w wykazie na wniosek strony rosyjskiej. Wykaz ten jest dokumentem technicznym (roboczym) stwierdzającym istnienie danych obiektów upamiętniających znajdujacych się w sferze zainteresowania strony rosyjskiej. Wspomniany wykaz nie jest umieszczony w Internecie”

Na tej podstawie ówczesny burmistrz Oleśnicy nie mógł usunąć pomnika.

Po tym jak się okazało, że to rząd IV RP chce niszczyć pomniki historyczne, napisałem ponownie do MSZ i w odpowiedzi dowiedziałem się, że „W archiwum traktatowym MSZ brak jest jednak wykazów pomników” – czy usunięto go z traktatu? Dziwi mnie, że Polska jednostronnie odeszła od ustaleń art. 17 traktatu między Rzecząpospolitą Polską, a Federacją Rosyjską.

9 stycznia 2018 r. Wojewoda Dolnośląski wysłał pismo do wszystkich burmistrzów. Cytuję fragment „Zgodnie ze stanem prawnym, obowiązującym od 7 stycznia 2018 r. właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajduje się pomnik upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób zobowiązany jest do usunięcia tego pomnika w terminie do dnia 31 marca 2018 r." Czyli rząd nakazuje mieszkańcom Oleśnicy, w co mają wierzyć, co myśleć. Czyli pojawia się dawna książęca (królewska) zasada Czyja władza tego religia (wiara, poglądy). Jest to działanie pozademokratyczne.

Na tym pomniku nie widać żadnych śladów upamiętnienia czegokolwiek z symboliki komunizmu, a więcej tej symboliki ma butelka piwa Heineken i władze IV RP nie każą producentowi usuwać z butelek czerwonej gwiazdy (ale mogą zażądać, a nawet ukarać za propagowanie komunizmu!!!). Ustrój Prus był też zbliżony do totalitarnego i działania Prus były antypolskie, pomimo tego rządowi IV RP pomniki pruskie na ziemiach zachodnich nie przeszkadzają.

Obecnie mamy wyrzucić żołnierza polskiego z pomnika, a konserwować pomniki chwały pruskich żołnierzy. Czy to jest normalne? 0 tym, jakie pomniki utrzymywać powinna decydować Rada Miasta i mieszkańcy, a nie władze krajowe, starające się niszczyć samorządność miejską odzyskaną w 1990 r.

Ostatnio w sprawę pomnika wlączył się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnicy, nakazując pomnik rozebrać do końca 2018 r. (i w prasie wyrazil zadowolenie z tego faktu), gdyż zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Uzasadnił to niechęcią władz miasta do wykonania jego remontu. Władze miasta słusznie odmówiły remontu skoro dostały polecenie jego usunięcia do końca tego miesiąca. W innym przypadku (gdyby wojewoda cofnął swoje polecenie), mogliby rozpatrzeć wykonanie remontu, analogicznie jak to bylo w 2002 r.

Kończąc, każdy kto ma pojęcie o wojsku i walkach w trakcie II WŚ wie, że żołnierzom frontowym przedstawionym na pomniku towarzyszyły krew, pot, łzy, wszy, brak snu, jedzenia, ciepłej i suchej odzieży, tytoniu itd. Żołnierze mieli w d…. niesienie komunizmu gdziekolwiek. Chcieli jak najszybciej skończyć służbę i wrócić do rodziny.

Pomnik ten jest tylko symbolem szacunku do żołnierskiego trudu i ich udziału w przyłączeniu Oleśnicy do państwa polskiego. Wszak także dzięki nim żyjemy w naszym pięknym mieście i o tym musimy pamiętać. Jest to fakt historyczny i takie znaczenie ma ten pomnik.

Marek Nienałtowski
Oleśnica 07.03.2018 r.

* * *

Zobacz też: Historia pomnika - strona M. Nienałtowskiego

rd, źródło: olesnica.org

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (292)

@świat, to nie tyle wspaniałe spojrzenie, co subiektywne, do którego ma prawo, tak jak każdy.

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-12 15:04:38 | Zgłoś naruszenie

czy Łukoszko napisał jakieś słowa które warto interpretować, on tylko włazi pisowcom w dupę, ja to tak interpretuje

Podpis: karolina
Dodano: 2018-03-12 14:52:13 | Zgłoś naruszenie

Grtulacje dla Pana Nienałtowskiego za wspaniałe spojrzenie na rzeczywistosc rządzący uczcie sie bo potem będzie za póżno historii nie można zakłamywac i poniwierac

Podpis: Swiat sie śmieje
Dodano: 2018-03-12 14:25:05 | Zgłoś naruszenie

Edmundowiczu, niby czytać i pisać potraficie ale już słów p. Ryszarda Łukoszko ni w ząb zinterpretować wam nie uda się. Widać po tych jadowitych słowach jak was rozsierdziła likwidacja pomnika, w tym zacietrzewieniu i złości dużo błędów popełniacie. Ale czemu nas to nie dziwi?

Podpis: wicie rozumicie
Dodano: 2018-03-12 14:08:06 | Zgłoś naruszenie

No, majorze wojskowy PRL-u Kołaciński. Taktykę wojskową zmieniliście zdecydowanie. Kiedyś na baczność i ku chwale... teraz na kolanach i w imię boże. Kiedyś dla czerwonych teraz dla czarnych. Jako "moherowy doktor" publicznie ogłaszałeś, żeś uczciwy... a pytałeś obywatelu mjr. oleśniczan o zdanie ? To tak pojmujesz uczciwość ? Jak się widzi i słyszy ilu was podobnie postąpiło i znalazło się w awangardzie "pisowskiej zarazy" , w szczególności w pierwszych ławach przed prezbiteriami i panami w kolorowych szatach, z nakryciami głowy z pomponami i mitrami strzelistymi, to się nie dziwię, że o takich Kaczyński wrzeszczy "zdradzieckie mordy". Choć jego "kanalie" też do takich pasują. Lubisz majorze bywać pod amboną zamykając oczy, to ze wstydu czyś taki skupiony jak wykonać wolę dyktatora spod krzyża na Krakowskim... ? Służba dla mieszkańców miasta nie jest klęczący majorze twoja mocną stroną. Pokazywanie się na wernisażach nie zmyli mnie jako obywatela, jeśli nas - jako mieszkańców - o zdanie nie pytasz. Kłamstwo jako idea formacji kościelnoparyjniackiej, które wybrałeś majorze, to hańba.

Podpis: *Edmund Kaleciński
Dodano: 2018-03-12 13:59:26 | Zgłoś naruszenie

Jan Sinapius, zastanów się, co ty piszesz? Wojska amerykańskie okupuję teraz Polskę ???? Porównujesz to do stacjonowania wojsk radzieckich ???

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-12 13:58:17 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2018-03-12 13:54:31 | Zgłoś naruszenie

Wiecie, to tacy absolwenci akademii pierwszomajowych, jest tu paru takich.

Podpis: wicie rozumicie
Dodano: 2018-03-12 13:44:45 | Zgłoś naruszenie

zw-Kowalski,który napisał: "ze PL oznacza skrót Polska Ludowa. Nie brali pod uwagę, ze to strót z angielskiego POLEN. Ale jak ktos zdobywał wiedzę pod budka z piwem lub jako kibic to tak jest." -wygląda na to, że angielskiego uczyłeś się pan pod budką z piwem." pisze A

Podpis: ".." sorry
Dodano: 2018-03-12 13:36:27 | Zgłoś naruszenie

To zabytkowy pomnik i powinien pozostać tam gdzie jest. Trzeba go odremontować.

Podpis: .
Dodano: 2018-03-12 13:34:17 | Zgłoś naruszenie

No i macie co chcieliście, pomnik jest demontowany!!!

Podpis: !!!!!
Dodano: 2018-03-12 12:35:42 | Zgłoś naruszenie

Ktoś nie ma nic do powiedzenia kopiuje i wleja wpisy innych podszywając się pod nich. Nieładnie.

Podpis: A
Dodano: 2018-03-12 12:31:49 | Zgłoś naruszenie

Jeżeli wracamy do historii naszych przodków, to proponuję też zburzyć kościół na górze Ślęży i odbudowac światynię Światowida!

Podpis: uncle good advice
Dodano: 2018-03-12 12:27:53 | Zgłoś naruszenie

Anonimus. Akto okupuje Polskę dziś? Jakie wojska są na terenie Polski Dziś? Gdzie pełnią misje wojskowe zołnierze polscy Dziś? Czy zapraszał ich cały naród owych państw w referendum czy całując w d.... Amerykanów walcza o ich dominacje nad tymi państwami?

Podpis: Jan Sinapius
Dodano: 2018-03-12 12:10:25 | Zgłoś naruszenie

Będzie nowy pomnik z betonu w olesnicy. Przedstawiał będzie klęczących przed kwaczorem Rysia i Mada. Będzie opisany " Bóg jest w jednej osobie".

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-03-12 11:59:45 | Zgłoś naruszenie

O Jest ryś z betonu. Musisz z madem wiecej wpisów robić.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-03-12 11:53:36 | Zgłoś naruszenie

Chciałbyś.

Podpis: ryś
Dodano: 2018-03-12 11:38:49 | Zgłoś naruszenie

KONIEC PISLAMU jest bliski. Wszystkie pisiory z którymi osobiście rozmawiałem są za pozostawieniem pomnika i nie rozumieją po co ktoś chce to zburzyć. Pisiory z "centrum" zaczynają myśleć, A beton zawsze będzie betonem.

Podpis: Psikuta
Dodano: 2018-03-12 11:23:34 | Zgłoś naruszenie

Armia czerwona wyzwalała nas do 1993 r. - dopiero wtedy ci dzielni chłopcy wrócili do domu. Pytanie tylko przed kim po 1945 r. bronili nas ci dzielni chłopcy i dlaczego nie wrócili wtedy do domu? A wejście do Polski 17 września 1939 to też dzielna obrona narodu polskiego? I w imię tej dzielnej obrony większość mieszkańców wschodniej Polski wyjechała na zsyłkę, co by w podbitej Polsce sobie życia nie marnowali. A myślałem, że homo sovieticus to gatunek już wymarły.

Podpis: Anonimus
Dodano: 2018-03-12 11:18:10 | Zgłoś naruszenie

@zw-Kowalski,który napisał: "ze PL oznacza skrót Polska Ludowa. Nie brali pod uwagę, ze to strót z angielskiego POLEN. Ale jak ktos zdobywał wiedzę pod budka z piwem lub jako kibic to tak jest." -wygląda na to, że angielskiego uczyłeś się pan pod budką z piwem.

Podpis: A
Dodano: 2018-03-12 11:02:53 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter