reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 25 kwietnia. Imieniny Jarosława, Marka, Elwiry.
reklama
reklama
reklama

Seniorze, nie daj się oszukać!

Dodano: 2018-02-13 09:02:40 | Komentarzy: 11 | Kategoria: Aktualności
Publikujemy komunikat policji dotyczący oszustów, których celem jest okradanie seniorów.


reklama

Do policjantów co jakiś czas zgłaszają się seniorzy, którzy informują o próbach wyłudzenia pieniędzy. Różnią się metody, wygląd i wiek sprawców. Zawsze zainteresowaniem oszustów - są oszczędności seniorów.

Sprawcy podają się za rzekomych „wnuczków”, albo innych członków rodziny, policjantów CBŚP lub różnych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów czy też informują o ataku hakerów na konta bankowe starszych osób.

Oleśniccy policjanci cały czas apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności przy odbieraniu „nietypowych połączeń”. Funkcjonariusze nie tylko poprzez media, ale i podczas rożnego rodzaju działań profilaktycznych i spotkań z mieszkańcami naszego regionu uświadamiają starsze osoby jakimi metodami posługują się oszuści.

Metoda „na wnuczka”, policjantów CBŚP lub innych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów, czy też o rzekome atakowanie przez hakerów kont bankowych jest już im znana i nie dają się oszustom wprowadzić w błąd w niewłaściwy sposób rozporządzając swoim mieniem.

Policja po raz kolejny przypomina:

* zawsze kierujmy się zasadą "ograniczonego zaufania",
w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
* skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki,
* pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
* ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
* przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji,
* pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
* zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2-3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.
* w przypadku osoby pukającej do naszych drzwi i podającej się za pracownika różnych instytucji zanim go wpuścimy, potwierdźmy to - dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,
* pamiętajmy , że w przypadku, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że "fachowiec" nie jest tym, za kogo się podaje, możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu jeszcze kogoś innego z członków rodziny lub znajomych.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy, źródło: KGP
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (11)

Metoda na ojca rodzynka z torunia niezawodna!

Podpis: maryjek
Dodano: 2018-02-14 08:52:50 | Zgłoś naruszenie

Również należy uważać na Ultimo

Podpis: Oj
Dodano: 2018-02-14 01:44:17 | Zgłoś naruszenie

Będziecie złapani śmiecie już niedługo cwele karma wraca

Podpis: Mistrz
Dodano: 2018-02-13 19:54:06 | Zgłoś naruszenie

do @donosiciel. Cos Ci się popieprzyło z tym czerwonym fiatem. Jesteś daltonistą. To u konkurencji Fiata 126P wygrał pracownik a nie u mnie. Masz urojenia albo przewidzenia.Według takich i.... jak Ty adwokat odpowiada za morderstwo lub kradzież swojego klienta. Sprawadź sobie burku kto był organizatorem konkursu a później szczekaj. Panoramie Oleśnickiej zamieszczenie info, że nie znieważyłem burmistrza, sekretarza, skarbnika i wszystkich nazcelników wydziału zajęło ponad 10 lat. Burmistrz mimo obietnic przeproszenia mnie do tej pory tego nie zrobił. Ale ja to , cytując klasyka Urbana, olewam ciepłym moczem.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-13 18:17:48 | Zgłoś naruszenie

Jak nazwać zw- kowalski promocje z czerwonym fiatem 126p w tle oszustwo, czy może poszukiwanie jelenia lub podarowany koń w zęby któremu się nie zagląda

Podpis: donosiciel
Dodano: 2018-02-13 14:06:32 | Zgłoś naruszenie

Jak nazwać zw- kowalski promocje z czerwonym fiatem 126p w tle oszustwo, czy może poszukiwanie jelenia lub podarowany koń w zęby któremu się nie zagląda

Podpis: donosiciel
Dodano: 2018-02-13 14:06:17 | Zgłoś naruszenie

Dlaczego tylko seniorów zawiadamiają?Każdy z nas jest wystawiony na widmo kradzieży.Ja przez to,że mam nie równo pod kopułą i za długi język.Byli znajomi zagięli parol na mnie.A,że zrozumiałem po czasie.Poszedłem po pomoc.Teraz co dziennie o danej godzinie muszę dzwonić w jedno miejsce i określonym hasłem zaczynać rozmowę by ktoś wiedział,że wszystko u mnie w porządku.

Podpis: wydygany
Dodano: 2018-02-13 12:17:15 | Zgłoś naruszenie

Moje dzieci mają klucze od mojego mieszkania i mogą same sobie otworzyć ,a znajomi i pozostała rodzina dzwoni na tel kom. jak chce mnie odwiedzić. Jeżeli nie ma info ze Wspólnoty o jakiejkolwiek kontroli to nikomu obcemu nie otwieram drzwi. Może przesadzam z tym bezpieczeństwem, ale wolę na zimne dmuchać. :)

Podpis: Elka
Dodano: 2018-02-13 10:53:30 | Zgłoś naruszenie

Pani Pieprzycka. A jak nazwać policjantów, którzy w trakcie kontroli nie przedstawiają się z imienia i nazwiska i stopnia czy przydziału słuzbowego? Jak nazwać policjantów którzy przyjmujac telefon w KPP też sie nie przedstawiają? Czy Pani zdaniem senior w Olesnicy powinien wstawić podwójne drzwi, kraty itp itd . Gdzie jest prewencja aby np "spiochy" czyli emerytowani pracownicy policjanci udawali w pewnych miejscach nierozgarnietych seniorów i wyłapywać tych sepów. Jak milicja a później policja przyzwyczaiła to pokolenie do przyjmowania różnych rzeczy to teraz się dziwicie. Mi kiedyś policjanci sami wyciagneli z portwela kilka złotych na sniadanie. Byłem po zakupach w hurtowni i zostały mi tylko drobne.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-13 10:07:43 | Zgłoś naruszenie

Komunikaty policji są bardzo czytelne. Dlaczego wiec oszustom nadal udaje się zwodzić seniorów?

Podpis: Klara
Dodano: 2018-02-13 10:05:15 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (57), Motoryzacja (10), Nauka (5), Praca (79), Usługi (37), Zwierzęta (4), Inne (12)
Dodaj ogłoszenie
reklama
reklamareklamareklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Bierutowski konflikt kandydatów
"Patologia to jest p..."~Marek
reklama
Kalendarium
29.04.2018 o godz. 08:30
XV Turniej Badmintona w Oleśnicy (więcej)
Hala sportowa OKR Atol w Oleśnicy
02.05.2018 o godz. 18:00
Koncert Jubileuszowy - Chopin na 100 (więcej)
Sala widowiskowe BiFK w Oleśnicy
03.05.2018 o godz. 09:30
Biało-Czerwony XIX Rajd Rowerowy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości (więcej)
Start o godz. 10, Rynek w Oleśnicy
19.05.2018 o godz. 16:30
Spektakl "Mężczyzna idealny"
Sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy, bilet 65 zł
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter