reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 12 grudnia. Imieniny Aleksandra, Adelajdy, Dagmary.
reklama
reklama
reklama

Seniorze, nie daj się oszukać!

Dodano: 2018-02-13 09:02:40 | Komentarzy: 11 | Kategoria: Aktualności
Publikujemy komunikat policji dotyczący oszustów, których celem jest okradanie seniorów.Do policjantów co jakiś czas zgłaszają się seniorzy, którzy informują o próbach wyłudzenia pieniędzy. Różnią się metody, wygląd i wiek sprawców. Zawsze zainteresowaniem oszustów - są oszczędności seniorów.

Sprawcy podają się za rzekomych „wnuczków”, albo innych członków rodziny, policjantów CBŚP lub różnych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów czy też informują o ataku hakerów na konta bankowe starszych osób.

Oleśniccy policjanci cały czas apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności przy odbieraniu „nietypowych połączeń”. Funkcjonariusze nie tylko poprzez media, ale i podczas rożnego rodzaju działań profilaktycznych i spotkań z mieszkańcami naszego regionu uświadamiają starsze osoby jakimi metodami posługują się oszuści.

Metoda „na wnuczka”, policjantów CBŚP lub innych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów, czy też o rzekome atakowanie przez hakerów kont bankowych jest już im znana i nie dają się oszustom wprowadzić w błąd w niewłaściwy sposób rozporządzając swoim mieniem.

Policja po raz kolejny przypomina:

* zawsze kierujmy się zasadą "ograniczonego zaufania",
w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
* skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki,
* pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
* ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
* przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji,
* pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
* zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2-3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.
* w przypadku osoby pukającej do naszych drzwi i podającej się za pracownika różnych instytucji zanim go wpuścimy, potwierdźmy to - dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,
* pamiętajmy , że w przypadku, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że "fachowiec" nie jest tym, za kogo się podaje, możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu jeszcze kogoś innego z członków rodziny lub znajomych.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy, źródło: KGP

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (11)

Metoda na ojca rodzynka z torunia niezawodna!

Podpis: maryjek
Dodano: 2018-02-14 08:52:50 | Zgłoś naruszenie

Również należy uważać na Ultimo

Podpis: Oj
Dodano: 2018-02-14 01:44:17 | Zgłoś naruszenie

Będziecie złapani śmiecie już niedługo cwele karma wraca

Podpis: Mistrz
Dodano: 2018-02-13 19:54:06 | Zgłoś naruszenie

do @donosiciel. Cos Ci się popieprzyło z tym czerwonym fiatem. Jesteś daltonistą. To u konkurencji Fiata 126P wygrał pracownik a nie u mnie. Masz urojenia albo przewidzenia.Według takich i.... jak Ty adwokat odpowiada za morderstwo lub kradzież swojego klienta. Sprawadź sobie burku kto był organizatorem konkursu a później szczekaj. Panoramie Oleśnickiej zamieszczenie info, że nie znieważyłem burmistrza, sekretarza, skarbnika i wszystkich nazcelników wydziału zajęło ponad 10 lat. Burmistrz mimo obietnic przeproszenia mnie do tej pory tego nie zrobił. Ale ja to , cytując klasyka Urbana, olewam ciepłym moczem.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-13 18:17:48 | Zgłoś naruszenie

Jak nazwać zw- kowalski promocje z czerwonym fiatem 126p w tle oszustwo, czy może poszukiwanie jelenia lub podarowany koń w zęby któremu się nie zagląda

Podpis: donosiciel
Dodano: 2018-02-13 14:06:32 | Zgłoś naruszenie

Jak nazwać zw- kowalski promocje z czerwonym fiatem 126p w tle oszustwo, czy może poszukiwanie jelenia lub podarowany koń w zęby któremu się nie zagląda

Podpis: donosiciel
Dodano: 2018-02-13 14:06:17 | Zgłoś naruszenie

Dlaczego tylko seniorów zawiadamiają?Każdy z nas jest wystawiony na widmo kradzieży.Ja przez to,że mam nie równo pod kopułą i za długi język.Byli znajomi zagięli parol na mnie.A,że zrozumiałem po czasie.Poszedłem po pomoc.Teraz co dziennie o danej godzinie muszę dzwonić w jedno miejsce i określonym hasłem zaczynać rozmowę by ktoś wiedział,że wszystko u mnie w porządku.

Podpis: wydygany
Dodano: 2018-02-13 12:17:15 | Zgłoś naruszenie

Moje dzieci mają klucze od mojego mieszkania i mogą same sobie otworzyć ,a znajomi i pozostała rodzina dzwoni na tel kom. jak chce mnie odwiedzić. Jeżeli nie ma info ze Wspólnoty o jakiejkolwiek kontroli to nikomu obcemu nie otwieram drzwi. Może przesadzam z tym bezpieczeństwem, ale wolę na zimne dmuchać. :)

Podpis: Elka
Dodano: 2018-02-13 10:53:30 | Zgłoś naruszenie

Pani Pieprzycka. A jak nazwać policjantów, którzy w trakcie kontroli nie przedstawiają się z imienia i nazwiska i stopnia czy przydziału słuzbowego? Jak nazwać policjantów którzy przyjmujac telefon w KPP też sie nie przedstawiają? Czy Pani zdaniem senior w Olesnicy powinien wstawić podwójne drzwi, kraty itp itd . Gdzie jest prewencja aby np "spiochy" czyli emerytowani pracownicy policjanci udawali w pewnych miejscach nierozgarnietych seniorów i wyłapywać tych sepów. Jak milicja a później policja przyzwyczaiła to pokolenie do przyjmowania różnych rzeczy to teraz się dziwicie. Mi kiedyś policjanci sami wyciagneli z portwela kilka złotych na sniadanie. Byłem po zakupach w hurtowni i zostały mi tylko drobne.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-13 10:07:43 | Zgłoś naruszenie

Komunikaty policji są bardzo czytelne. Dlaczego wiec oszustom nadal udaje się zwodzić seniorów?

Podpis: Klara
Dodano: 2018-02-13 10:05:15 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter