reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 19 grudnia. Imieniny Gabrieli, Dariusza, Urbana.
reklama
reklama
reklama

Mieszkanie Plus zamiast lotniska?

Dodano: 2018-02-11 06:23:16 | Komentarzy: 88 | Kategoria: Aktualności
Zamiast ośrodka zajmującego się nowoczesnymi technologiami, na terenach lotniska powstaną mieszkania w ramach socjalnego programu? Władze Oleśnicy zabiegają o realizację drugiej opcji.


Lotnisko widziane z pokładu samolotu / źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Tereny powojskowego lotniska kilka lat temu zostały przejęte przez powiat oleśnicki, który bezskutecznie próbował reaktywować lotniczy charakter obiektu. To spowodowało, że zmarnowano ok. 2 mln zł z pieniędzy podatników.

Przez ten czas oraz jeszcze do niedawna nieruchomością interesowała się Politechnika Wrocławska, która chciała na nim stworzyć swój Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, gdzie miały być testowane nowoczesne technologie. Tak się nie stało, ponieważ uczelnia straciła cierpliwość z powodu braku decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej i na lokalizację swojego obiektu wybrała Lubin.

Już wcześniej lokalne władze chciały, aby lotnisko weszło w skład specjalnej strefy ekonomicznej. Pojawił się też pomysł, aby działkę przeznaczyć na budownictwo socjalne w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

- Obecnie władze miasta starają się o pozyskanie gruntu od Agencji Mienia Wojskowego na ten cel. Dotychczasowe stanowisko Agencji nie było akceptowalne, ponieważ zawierało propozycję zakupu na warunkach komercyjnych. Miasto wystąpi do nowego szefa MON z wnioskiem o przejęcie fragmentu terenu polotniskowego na korzystniejszych warunkach. Oprócz samorządu inwestycją musi też być zainteresowany Bank Gospodarstwa Krajowego jako organ finansujący. Aktualnie jest za wcześnie, by zapewnić o realizacji programu Mieszkanie Plus w Oleśnicy - informuje Michał Skrzypek, rzecznik prasowy burmistrza Oleśnicy.

- Mowa o fragmencie powierzchni, który leży administracyjnie w mieście (4,8 ha), z których część można by przeznaczyć na potrzeby mieszkaniowe. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten jest ujęty jako teren pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. AMW nie proponuje warunków, jedynie informuje, że z racji na reguły racjonalnej gospodarki mieniem i dyscypliny finansów publicznych, optymalna byłaby sprzedaż wspomnianego obszaru w drodze przetargowej lub w trybie bezprzetargowym - dodaje.

Choć nikt nie mówi o zajęciu pasa startowego, to powstanie zabudowy mieszkalnej mogłoby uniemożliwić ewentualne funkcjonowanie lotniska w przyszłości.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (88)

To są prawdziwe wyzwania dla Oleśnicy. Młodzi nie maja gdzie mieszkać, wegetują kątem u rodziców-teściów na paru metrach, a im się lotnisko marzy.

Podpis: ala
Dodano: 2018-02-11 10:37:52 | Zgłoś naruszenie

Od początku władzy o to chodziło nie robić lotniska nie ściągać fabryk , tylko pociąć teren na działki i chandlowac.

Podpis: olo
Dodano: 2018-02-11 10:29:36 | Zgłoś naruszenie

Oby się udało świetny program. Deweloperzy mówili że się nie da zbudować za taka kasę a jednak można. Czekamy !

Podpis: młody
Dodano: 2018-02-11 10:11:52 | Zgłoś naruszenie

kosmos - Rynek pustoszeje, szpital pada, Atol dogorywa i szklane domy - a wybory idą trzeba się lansować

Podpis: .
Dodano: 2018-02-11 09:33:54 | Zgłoś naruszenie

Lepiej wybudować mieszkania socjalne dla wszelkiej maści lumpów żuli nierobów wtedy zniknie problem obszczanych ławek w rynku.

Podpis: ajron
Dodano: 2018-02-11 08:51:06 | Zgłoś naruszenie

mialybyc miejsca pracy a dalej budujemy sypialnie dla wroclawia za co tak krytykowali bronsia ... hipokryzja w Olesnicy nabiera nowego wymiaru

Podpis: .
Dodano: 2018-02-11 08:29:08 | Zgłoś naruszenie

Brawo Burmistrz, brawo Starosta. Bardzo dobry pomysł z tanimi mieszkaniami. Do tego dodajcie panowie, ze na nowym osiedlu wybudujecie też fontannę z widokiem na morze. A morze?, też wykopiecie. Do tego wyremontujecie wszystkie drogi i ulice. Rynek w Oleśnicy reanimujecie i tchniecie w niego życie W Atolu obniżycie ceny. Ita, itd,..przecież zbliżają się wybory a papier wszystko przyjmie i "ciemny lud to kupi". Planujcie i piszcie co wam tylko do głów wpadnie.

Podpis: Wyborca, już nie PiS
Dodano: 2018-02-11 08:17:27 | Zgłoś naruszenie

Niestety, zabrakło pomysłu i zaangażowania żeby temat lotniska pociągnąć i pieniądze mieszkańców powiatu oleśnickiego w ilości 2 mln zostały zmarnowane. Politechnika chciała zapewne, najlepiej aby jej przekazano lotnisko, powiat oleśnicki miał na to wpływ żaden lub najwyżej nie wielki. Jak sięgnę pamięcią AMW wystawiała działkę ok. 5 ha na sprzedaż ok. 2011r. przy ul. Wileńskiej, przylegającą do terenu obecnej zabudowy Oleśnicy, pod budownictwo mieszkaniowe. Jak uda się ten teren pozyskać, to spowoduje rozwój tej części Oleśnicy. Postępuje tu już budowa domu wielorodzinnego. Urbanizacja tego terenu przetnie mrzonki o wielkim lotnisku, którym poza nielicznymi, nie przyniesie zysku, a na pewno nie przeciętnemu mieszkańcowi Oleśnicy.

Podpis: Bogumił
Dodano: 2018-02-11 07:06:27 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter