reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 19 grudnia. Imieniny Gabrieli, Dariusza, Urbana.
reklama
reklama
reklama

Mieszkanie Plus zamiast lotniska?

Dodano: 2018-02-11 06:23:16 | Komentarzy: 88 | Kategoria: Aktualności
Zamiast ośrodka zajmującego się nowoczesnymi technologiami, na terenach lotniska powstaną mieszkania w ramach socjalnego programu? Władze Oleśnicy zabiegają o realizację drugiej opcji.


Lotnisko widziane z pokładu samolotu / źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Tereny powojskowego lotniska kilka lat temu zostały przejęte przez powiat oleśnicki, który bezskutecznie próbował reaktywować lotniczy charakter obiektu. To spowodowało, że zmarnowano ok. 2 mln zł z pieniędzy podatników.

Przez ten czas oraz jeszcze do niedawna nieruchomością interesowała się Politechnika Wrocławska, która chciała na nim stworzyć swój Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, gdzie miały być testowane nowoczesne technologie. Tak się nie stało, ponieważ uczelnia straciła cierpliwość z powodu braku decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej i na lokalizację swojego obiektu wybrała Lubin.

Już wcześniej lokalne władze chciały, aby lotnisko weszło w skład specjalnej strefy ekonomicznej. Pojawił się też pomysł, aby działkę przeznaczyć na budownictwo socjalne w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

- Obecnie władze miasta starają się o pozyskanie gruntu od Agencji Mienia Wojskowego na ten cel. Dotychczasowe stanowisko Agencji nie było akceptowalne, ponieważ zawierało propozycję zakupu na warunkach komercyjnych. Miasto wystąpi do nowego szefa MON z wnioskiem o przejęcie fragmentu terenu polotniskowego na korzystniejszych warunkach. Oprócz samorządu inwestycją musi też być zainteresowany Bank Gospodarstwa Krajowego jako organ finansujący. Aktualnie jest za wcześnie, by zapewnić o realizacji programu Mieszkanie Plus w Oleśnicy - informuje Michał Skrzypek, rzecznik prasowy burmistrza Oleśnicy.

- Mowa o fragmencie powierzchni, który leży administracyjnie w mieście (4,8 ha), z których część można by przeznaczyć na potrzeby mieszkaniowe. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten jest ujęty jako teren pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. AMW nie proponuje warunków, jedynie informuje, że z racji na reguły racjonalnej gospodarki mieniem i dyscypliny finansów publicznych, optymalna byłaby sprzedaż wspomnianego obszaru w drodze przetargowej lub w trybie bezprzetargowym - dodaje.

Choć nikt nie mówi o zajęciu pasa startowego, to powstanie zabudowy mieszkalnej mogłoby uniemożliwić ewentualne funkcjonowanie lotniska w przyszłości.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (88)

Uuu. Atodromu nigdy tu nie będzie. My mieszkańcy pobliskich miejscowości nigdy na to się nie zgodzimy. Dziecko jak chcesz się bawic autami to do piaskownicy. Tam jest piękny teren do budowy terenów wypoczynkowych.

Podpis: Olesnczanin
Dodano: 2018-02-12 07:52:01 | Zgłoś naruszenie

Powinien powstać autodrom na nieczynnym lotnisku.. wjazd za drobną opłatą ? Za Legnicą powstał TOR PIXERS RING - zrobili nawierzchnie, można pożyczyć nowe auta, przejść szkolenia.. miejsce idealne. Wrocław by zjeżdżał tu zamiast 70 km dalej

Podpis: ubu
Dodano: 2018-02-12 07:39:01 | Zgłoś naruszenie

przecież Kołaciński przed wyborami w 2014 r. był przewodniczącym powiatowego PiSu.

Podpis: aparat
Dodano: 2018-02-12 00:04:04 | Zgłoś naruszenie

@i tyle w temacie, nawet jeżeli jest tak jak piszesz to nie ma w tym nic złego. Taka jest kolej rzeczy, Kołaciński od samego początku mówił że jest zwolennikiem dwukadencyjności burmistrzów, wójtów i.t.d., jeszcze przed pomysłem Pisu w tym temacie.To znaczy że jest uczciwy w tym co robi. Tylko coś ci się albo daty, albo nazwy pomieszały.

Podpis: tyle
Dodano: 2018-02-11 23:15:25 | Zgłoś naruszenie

@tyle, ostatnio był reportaż o sytuacji mieszkaniowej w UK na przykładzie Oksfordu, gdzie mieszkańcy tego kraju z właścicieli stają się najemcami, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Kiedyś liberałowie przekonywali, że podobnie powinno być w Polsce, pokazując przykład Niemiec, gdzie ponad połowa mieszkań jest wynajmowana. Jak to napisał zw-kowalski, tak wygląda normalny świat ...

Podpis: mad
Dodano: 2018-02-11 23:14:01 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, tak się pomnaża majątek Polaków, to się nazywa uwłaszczenie, wracamy do podstaw. To po to aby Polacy byli bogatsi i czuli się u siebie właścicielami. To na szeroką skalę zakrojona polityka Pisu.

Podpis: tyle
Dodano: 2018-02-11 22:51:37 | Zgłoś naruszenie

@i tyle, te budynki beda przeciez wybudowane w Olesnicy, wiec dla Olesniczan maja znaczenie ;) Puste pewnie stac nie beda ;)

Podpis: mad
Dodano: 2018-02-11 22:18:36 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, czyli lotnisko w Olesnicy jest potrzebne ?? 20 min jazdy do lotniska we Wroclawiu. Dworzec PKS ciezko utrzymac w Olesnicy. Ale ekspertem nie jestem :)l

Podpis: mad
Dodano: 2018-02-11 22:13:30 | Zgłoś naruszenie

WYJAŚNIENIE JEST BARDZO PROSTE - Ambicje panującego burmistrza. Wejście do programu rządowego, który będzie lokomotywą kampanii wyborczej do sejmu w roku 2018, zrealizowanie budynków i przekazanie kluczy przed wyborami w świetle reflektorów i kamer ma być trampoliną burmistrza z PiS do polityki ponad lokalnej. I dobro Oleśnicy nie ma tu żadnego znaczenia.

Podpis: i tyle w temacie
Dodano: 2018-02-11 22:10:04 | Zgłoś naruszenie

Mad. Nie wiem czy bywasz w normalnej Europie? Koło Amsterdamu samoloty kołują nad grogami i autostradami na pas startowy lub po wyladowaniu do terminalu. Tak to teraz wyglada w normalnym świecie.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-11 21:48:35 | Zgłoś naruszenie

do ja. Zapraszam do Szwecji. Tu każda gmina ma mieszkania komunalne. Jak tylko masz prace to nie musisz brac żadnego kredytu. Mozesz mieszkanie wynająć od miasta.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-11 21:42:22 | Zgłoś naruszenie

Podziwiam zmysł organizacyjny i ekonomiczny lokalnego samorządu. Sami sprzedają wczesniej wybudowane mieszkania za 5-10 % ich wartości rynkowej. Czyli muszą spzredać 10 -20 mieszkan aby wybudowac jedno nowe. Mi sie to podoba bo namówiłem śp mamę aby takie mieszkanie wykupiła od miasta. Tak trzymac . Sprzedawąć 20 mieszkań aby wybudowac jedno.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-02-11 21:37:14 | Zgłoś naruszenie

.... wcześniej mówiłem... obwodnicy początek..to było podpuchą dla całego powiatu.... ruszyć kawałek ziemi priorytetowy tematu.... deweloperzy sztabki złota noszą... dajmy się oszukiwać w białym dniu... robią z ludzi pacjentów... obojętnych i niemyślacych... CBA czeka na ekipę ....co do trzeciego pokolenia chce poustawiać co nie co...

Podpis: CBA
Dodano: 2018-02-11 21:35:40 | Zgłoś naruszenie

,,M+ to propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a równocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, by mogli ubiegać się o lokum np. od gminy. W takiej sytuacji jest aż 40% Polaków.""

Podpis: "(;;)/
Dodano: 2018-02-11 21:26:14 | Zgłoś naruszenie

Dobrze to już było. Teraz jest PIS. Aby do jesieni.

Podpis: wyborca
Dodano: 2018-02-11 21:24:18 | Zgłoś naruszenie

Takie gadanie po próżnicy. Nic nie zmieni obrazu rzeczywistości rządów PiS. W każdej dziedzinie życia jest wyraźna zmiana na korzyść. Najlepszym dowodem na to jest poziom zainteresowania Oleśniczan kodowskim ewentem, zasadniczo ludzie zaczynają traktować te wygłupy opozycji jak folklor, taką ciekawostkę. Ale jak to z ciekawostkami bywa, prędzej czy później nudzą się.

Podpis: ala
Dodano: 2018-02-11 21:18:20 | Zgłoś naruszenie

"Nowe bloki / nowe mieszkania dla: patologi, alkoholików, nierobów, złodziei siedzących na garnuszku państwa finansowanym z naszych podatków" - Czy ty wiesz do kogo skierowany jest program MIESZKANIE PLUS ?? Jaka patologia?? To będą mieszkania z wysokim czynszem z możliwością wykupienia tego mieszkania po 30 latach.

Podpis: mad
Dodano: 2018-02-11 20:53:06 | Zgłoś naruszenie

Dobry gospodarz nie zamienia miasta w sypialnie

Podpis: .
Dodano: 2018-02-11 20:41:03 | Zgłoś naruszenie

Nowe bloki / nowe mieszkania dla: patologi, alkoholików, nierobów, złodziei siedzących na garnuszku państwa finansowanym z naszych podatków. Slamsy dla takich z dala od miasta a nie nowe mieszkania. A jak chcą godnie mieszkać to do roboty jak każdy normalny człowiek a nie wszystko za darmo.

Podpis: 3 x NIE
Dodano: 2018-02-11 20:38:11 | Zgłoś naruszenie

@. obrażają Ci którzy nie mają argumentów. Pan Burmistrz Bronś był bardzo dobrym gospodarzem i nic tego nie przekreśli. A Twojego "młodego energicznego menadżera" nie kupuję. Młody energiczny menadżer nie szuka fuchy w samorządzie, bo gdzie indziej płacą lepiej. Chyba że jest menadżerem słabym.

Podpis: Z boku
Dodano: 2018-02-11 20:04:28 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter