reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 10 grudnia. Imieniny Danieli, Julii, Eulalii.
reklama
reklama
reklama

Konferencja starosty i wicestarosty

Dodano: 2018-01-12 16:18:53 | Komentarzy: 58 | Kategoria: Aktualności
Za nami pierwsza w tym roku konferencja prasowa starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska. Jak samorządowcy oceniają finanse powiatu i jakie mają plany na przyszłość?


Wicestarosta Piotr Karasek i starosta Wojciech Kociński

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska.

Samorządowcy odnieśli się na niej do spraw bieżących oraz podsumowali miniony rok oraz omówili plany na najbliższą przyszłość. Niektóre wątki opiszemy szerzej w osobnych artykułach.

Finanse i szpital

Niedawno opozycja krytykowała tegoroczny budżet samorządu (więcej. Starosta i wicestarosta poinformowali, że pewne wskaźniki zadłużenia były wyższe kiedy obecna władza rozpoczęła kadencję, a później udało się je zmniejszyć na korzyść dla powiatu.

Argumenty opozycji dotyczące zadłużenia W. Kociński uznał za "nietrafione" i skomentował wypowiedź radnego Jana Bronsia (Porozumienie Samorządowe 2018). - Nie mamy papierów dłużnych. Może panu byłem burmistrzowi pomyliło się z miastem - powiedział starosta.

Przytaczał też inwestycje samorządu. Na przykład niebawem powinny rozpocząć się prace przy rozbiórce, a następnie budowie wiaduktu na ul. Wądoły w Oleśnicy. Powiat brał też udział w przebudowie dróg i remontach chodników, a w sycowskim szpitalu kotłownia funkcjonuje już w budynku placówki. Trwa też remont izby przyjęć oleśnickiej lecznicy.

Chwalono się korzystniejszym kredytem dla szpitala w Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu spłacono wcześniejszą pożyczkę w firmie Magellan. Oprocentowanie długu zmalało o ok. 2 punkty procentowe. - Nie zwiększyliśmy zadłużenia, a zmniejszyliśmy je - przekonywał W. Kociński.

Ocenił jednocześnie, że szpital będzie w stanie obsłużyć kredyt. - Na dzień dzisiejszy szpital ma stabilną sytuacje finansową - oświadczył samorządowiec. - Ja ten rok skończę z czystym sumieniem jako starosta, przedsiębiorca i jako człowiek - podsumował.

Działalność wydziału komunikacji

Starostowie komentowali ostatnie protesty pod starostwem w sprawie działalności wydziału komunikacji. Wyjaśniano, że klientowi wśród dokumentów zasugerowano przyniesienie ze sobą wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, choć nie jest to wymagane przez przepisy. Tłumaczono to faktem, że ten system nie zawsze działa poprawnie i przez to urzędnicy chcieli usprawnić cały proces.

Pojawił się wątek opisany przez portal MojaOlesnica.pl dotyczący chęci ścigania autorów wpisów (więcej). - Starosto nikogo nie ściga za krytyczne uwagi dotyczące urzędu - zaczął wicestarosta Piotr Karasek. Wyjaśniał, że działania starostwa dotyczyły wyłącznie autorów "chamskich wpisów".

Starosta uznał, że wraz z wprowadzeniem nowego systemu w wydziałach komunikacji, zaczęły się dodatkowe problemy. - Jest bałagan. Możemy tylko przeprosić klientów, ale nie mamy na to wpływu - oświadczył.

Wyjawił, iż wprowadzono pewne zmiany. - Informacja dla klienta jest lepsza i bardziej przejrzysta. Wprowadziliśmy dodatkową opcję do biletomatu i tak zwane szybkie okienko - dodał. Usprawnienie polega na tym, że teraz szybciej można odebrać "twardy" dowód niedawno zarejestrowanego pojazdu. - Wszystko byłoby bardziej namacalne, gdyby nie CEPiK 2.0 - argumentował.

Wicestarosta komentował przy okazji "mleko" na szybach, które oddzielają strefę obsługi od poczekalni. Według niego, urzędnik po obsłużeniu danego klienta musi przez kilka minut dokończyć procedury, a to - jego zdaniem - przyczyniłoby się, że niektórzy mogliby wchodzić do środka bez wezwania.

Dotacja dla PDPS-u

Niedawno ujawniliśmy, że powiat musiał zwrócić 700 tys. zł dotacji dla Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (więcej). Za rozliczanie funduszy odpowiedzialne jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy. Samorządowcy odnieśli się do tego, informując o np. śmierci niektórych podopiecznych jednostki, co mogło wpłynąć na konieczność zwrotu środków na ich utrzymanie.

- W 2011 roku było zaplanowane 6,3 mln zł, a wykorzystano 5,6 mln zł. Prawie milion złotych nie został wykorzystany - wyliczał starosta, nawiązując do krytyki Marka Czarneckiego, byłego dyrektora PCPR-u (więcej). - Zapomniał - uśmiechnął się W. Kociński.

Wyjawił, że część zwróconych niedawno pieniędzy została przeznaczona przez wojewodę m.in. na opiekę społeczną i nową karetkę dla zespołu szpitali.

Plany na przyszła kadencję

Starosta nie chciał się określać co do swojej politycznej przyszłości i zależy to od tego jak wyklaruje się ordynacja wyborcza. Decyzję ma podjąć w przeciągu najbliższego miesiąca.

Jednak póki co bardziej aspiruje do kandydowania do rady powiatu (na starostę wybory nie odbywają się bezpośrednio, tylko poprzez radnych - przyp. red.). - Możliwość startowania do rady powiatu jest najbardziej uzasadniona. Źle się czułem w radzie miejskiej ze względu na to, że byłem osamotniony - wspominał czasy, kiedy pełnił funkcję burmistrza Sycowa.

Opowiadał o swoich spostrzeżeniach na temat pracy w powiecie, kiedy życie zweryfikowało pewne plany względem zarządzania. - Strategii na powiat w pierwszym roku nie miałem. Człowiek nie jest geniuszem - komentował.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że będzie to dla niego szczególny rok - nie tylko ze względu na wybory samorządowe. - Mam pięć dych na karku. W kwietniu będę dziadkiem, we wrześniu syn bierze ślub - wyjawił.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (58)

Gratulacje Panie Starosto.Zamknął Pan usta wszystkim oponentom!

Podpis: tylko OR
Dodano: 2018-01-12 18:52:21 | Zgłoś naruszenie

Jestem wyborca Starosty Wojciecha Kocinskiego i to jednym z wielu ! Pozdrawiam Pana Wojtka ;))

Podpis: mad
Dodano: 2018-01-12 18:44:13 | Zgłoś naruszenie

Janusz biznesu

Podpis: Edek elektryk
Dodano: 2018-01-12 18:40:19 | Zgłoś naruszenie

"Poprzednicy utrzymywali szpital bez kredytów i zadłużania to byli be" - nie mozna gadac takich rzeczy, to przeciez bzdury

Podpis: mad
Dodano: 2018-01-12 18:40:13 | Zgłoś naruszenie

@J, gdyby nie Kociński nie byłoby już PZSU przyjacielu. Najlepszy starosta od lat, musisz się z tym pogodzić, liczą się fakty a to co Kociński wypisuje na fejsie mało mnie obchodzi. Jeżeli umiesz czytać ze zrozumieniem to po co głupoty i nieprawdę wypisujesz, szpital jest na prostej będzie w stanie obsłużyć kredyt, koniec, kropka.

Podpis: .
Dodano: 2018-01-12 18:39:43 | Zgłoś naruszenie

Ten mad to żona?

Podpis: ???
Dodano: 2018-01-12 18:39:02 | Zgłoś naruszenie

Pogonikijem pełna zgoda. Kredyt wzięty a w szpitalu nadal długi. Pisiaki pójdą w pasiaki.

Podpis: Wszyscy
Dodano: 2018-01-12 18:38:15 | Zgłoś naruszenie

@anty - "PiS-iorem zawsze będzie" - ja tez mam taka nadzieje :))

Podpis: mad
Dodano: 2018-01-12 18:36:57 | Zgłoś naruszenie

Poprzednicy utrzymywali szpital bez kredytów i zadłużania to byli be. Przyszła pioklika wzięła 20 mln to wielki sukces? Nosz k...a mać komu te brednie? Ciemny lud kupi? Otóż nie kupi. I pisoklikę pogoni.

Podpis: Pogonikijem
Dodano: 2018-01-12 18:36:30 | Zgłoś naruszenie

A powiat nie zdłużył się nawrt o grosz w kadencji 2010 - 2014. I inwestycje szły. I drogi utrzymywali. I porządek był. Teraz jest klapa. Do dziś gałęzie po wichurach widac. Tacy to gospodarze pisowcy rządza. Wstyd.

Podpis: On
Dodano: 2018-01-12 18:33:41 | Zgłoś naruszenie

Cogito i jego sukcesem jest 20 mln pozyczki w parabanku ktorej nikt nie będzie mógł spłacić. Sukces po h...u fest. Weź nie żartuj. To kompromitacja.

Podpis: J
Dodano: 2018-01-12 18:30:22 | Zgłoś naruszenie

Zastał szpital z komornikami na kontach, z długiem w stosunku do ZUS, wyciągnąć z takiego bagna deficytową z założenia placówkę to jest sprawa godna uznania. Na pełną ocenę przyjdzie czas. Wpadki wizerunkowe, to sprawa osobowości starosty. Finansowo powiat po latach przestał się pogrążać i za to mają plus.

Podpis: cogito
Dodano: 2018-01-12 18:15:21 | Zgłoś naruszenie

PiS-iorem zawsze będzie.

Podpis: anty Duda
Dodano: 2018-01-12 17:56:14 | Zgłoś naruszenie

Brawo.WSTYD!!!

Podpis: Woker
Dodano: 2018-01-12 17:00:54 | Zgłoś naruszenie

WSTYD!!!

Podpis: !!!
Dodano: 2018-01-12 16:51:21 | Zgłoś naruszenie

tragedia ten starosta

Podpis: ...
Dodano: 2018-01-12 16:43:17 | Zgłoś naruszenie

Gratulacje Panie Starosto. Trudna kadencja po zaniedbaniach poprzednika odziedziczyć powiat z takimi długami to zapewne nie jest łatwo gospodarzyć a mimo to dał Pan rady.

Podpis: Brawo
Dodano: 2018-01-12 16:37:52 | Zgłoś naruszenie

Toż oni już nawet rowów nie koszą. Dla kogo ta mowa Kociński. Nic nie robicie. Kompletnie nic.

Podpis: Ty
Dodano: 2018-01-12 16:29:18 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter