reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 10 grudnia. Imieniny Danieli, Julii, Eulalii.
reklama
reklama
reklama

Konferencja starosty i wicestarosty

Dodano: 2018-01-12 16:18:53 | Komentarzy: 58 | Kategoria: Aktualności
Za nami pierwsza w tym roku konferencja prasowa starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska. Jak samorządowcy oceniają finanse powiatu i jakie mają plany na przyszłość?


Wicestarosta Piotr Karasek i starosta Wojciech Kociński

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty Wojciecha Kocińskiego i wicestarosty Piotra Karaska.

Samorządowcy odnieśli się na niej do spraw bieżących oraz podsumowali miniony rok oraz omówili plany na najbliższą przyszłość. Niektóre wątki opiszemy szerzej w osobnych artykułach.

Finanse i szpital

Niedawno opozycja krytykowała tegoroczny budżet samorządu (więcej. Starosta i wicestarosta poinformowali, że pewne wskaźniki zadłużenia były wyższe kiedy obecna władza rozpoczęła kadencję, a później udało się je zmniejszyć na korzyść dla powiatu.

Argumenty opozycji dotyczące zadłużenia W. Kociński uznał za "nietrafione" i skomentował wypowiedź radnego Jana Bronsia (Porozumienie Samorządowe 2018). - Nie mamy papierów dłużnych. Może panu byłem burmistrzowi pomyliło się z miastem - powiedział starosta.

Przytaczał też inwestycje samorządu. Na przykład niebawem powinny rozpocząć się prace przy rozbiórce, a następnie budowie wiaduktu na ul. Wądoły w Oleśnicy. Powiat brał też udział w przebudowie dróg i remontach chodników, a w sycowskim szpitalu kotłownia funkcjonuje już w budynku placówki. Trwa też remont izby przyjęć oleśnickiej lecznicy.

Chwalono się korzystniejszym kredytem dla szpitala w Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu spłacono wcześniejszą pożyczkę w firmie Magellan. Oprocentowanie długu zmalało o ok. 2 punkty procentowe. - Nie zwiększyliśmy zadłużenia, a zmniejszyliśmy je - przekonywał W. Kociński.

Ocenił jednocześnie, że szpital będzie w stanie obsłużyć kredyt. - Na dzień dzisiejszy szpital ma stabilną sytuacje finansową - oświadczył samorządowiec. - Ja ten rok skończę z czystym sumieniem jako starosta, przedsiębiorca i jako człowiek - podsumował.

Działalność wydziału komunikacji

Starostowie komentowali ostatnie protesty pod starostwem w sprawie działalności wydziału komunikacji. Wyjaśniano, że klientowi wśród dokumentów zasugerowano przyniesienie ze sobą wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, choć nie jest to wymagane przez przepisy. Tłumaczono to faktem, że ten system nie zawsze działa poprawnie i przez to urzędnicy chcieli usprawnić cały proces.

Pojawił się wątek opisany przez portal MojaOlesnica.pl dotyczący chęci ścigania autorów wpisów (więcej). - Starosto nikogo nie ściga za krytyczne uwagi dotyczące urzędu - zaczął wicestarosta Piotr Karasek. Wyjaśniał, że działania starostwa dotyczyły wyłącznie autorów "chamskich wpisów".

Starosta uznał, że wraz z wprowadzeniem nowego systemu w wydziałach komunikacji, zaczęły się dodatkowe problemy. - Jest bałagan. Możemy tylko przeprosić klientów, ale nie mamy na to wpływu - oświadczył.

Wyjawił, iż wprowadzono pewne zmiany. - Informacja dla klienta jest lepsza i bardziej przejrzysta. Wprowadziliśmy dodatkową opcję do biletomatu i tak zwane szybkie okienko - dodał. Usprawnienie polega na tym, że teraz szybciej można odebrać "twardy" dowód niedawno zarejestrowanego pojazdu. - Wszystko byłoby bardziej namacalne, gdyby nie CEPiK 2.0 - argumentował.

Wicestarosta komentował przy okazji "mleko" na szybach, które oddzielają strefę obsługi od poczekalni. Według niego, urzędnik po obsłużeniu danego klienta musi przez kilka minut dokończyć procedury, a to - jego zdaniem - przyczyniłoby się, że niektórzy mogliby wchodzić do środka bez wezwania.

Dotacja dla PDPS-u

Niedawno ujawniliśmy, że powiat musiał zwrócić 700 tys. zł dotacji dla Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (więcej). Za rozliczanie funduszy odpowiedzialne jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy. Samorządowcy odnieśli się do tego, informując o np. śmierci niektórych podopiecznych jednostki, co mogło wpłynąć na konieczność zwrotu środków na ich utrzymanie.

- W 2011 roku było zaplanowane 6,3 mln zł, a wykorzystano 5,6 mln zł. Prawie milion złotych nie został wykorzystany - wyliczał starosta, nawiązując do krytyki Marka Czarneckiego, byłego dyrektora PCPR-u (więcej). - Zapomniał - uśmiechnął się W. Kociński.

Wyjawił, że część zwróconych niedawno pieniędzy została przeznaczona przez wojewodę m.in. na opiekę społeczną i nową karetkę dla zespołu szpitali.

Plany na przyszła kadencję

Starosta nie chciał się określać co do swojej politycznej przyszłości i zależy to od tego jak wyklaruje się ordynacja wyborcza. Decyzję ma podjąć w przeciągu najbliższego miesiąca.

Jednak póki co bardziej aspiruje do kandydowania do rady powiatu (na starostę wybory nie odbywają się bezpośrednio, tylko poprzez radnych - przyp. red.). - Możliwość startowania do rady powiatu jest najbardziej uzasadniona. Źle się czułem w radzie miejskiej ze względu na to, że byłem osamotniony - wspominał czasy, kiedy pełnił funkcję burmistrza Sycowa.

Opowiadał o swoich spostrzeżeniach na temat pracy w powiecie, kiedy życie zweryfikowało pewne plany względem zarządzania. - Strategii na powiat w pierwszym roku nie miałem. Człowiek nie jest geniuszem - komentował.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że będzie to dla niego szczególny rok - nie tylko ze względu na wybory samorządowe. - Mam pięć dych na karku. W kwietniu będę dziadkiem, we wrześniu syn bierze ślub - wyjawił.

pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (58)

zw-kowalski, tak, masz rację, to totalna bzdura, żądać wpisu do CEIDG i to jeszcze oryginału. Oczywiście, że każdy drukuje sobie wpis do CEIDG z internetu i nikt nie tłumaczy się idiotycznie - "ten system nie zawsze działa poprawnie i przez to urzędnicy chcieli usprawnić cały proces". Powinni przeprosić, uderzyć się w pierś i pouczyć swoich urzędników !! Nie będę nikogo bronić, bo tego obronić się nie da, ale dajmy już z tym spokój, no chyba, że dalej tego oryginału wymagają :))

Podpis: mad
Dodano: 2018-01-13 03:09:53 | Zgłoś naruszenie

Cytuje :"Starostowie komentowali ostatnie protesty pod starostwem w sprawie działalności wydziału komunikacji. Wyjaśniano, że klientowi wśród dokumentów zasugerowano przyniesienie ze sobą wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, choć nie jest to wymagane przez przepisy. Tłumaczono to faktem, że ten system nie zawsze działa poprawnie i przez to urzędnicy chcieli usprawnić cały proces." Dziękuje Starostom za urzedowe potwierdzenie, ze urzędnicy są "sprawni inaczej" jak sprzedawca po szkole podstawowej. Żaden ze spzredawców w Poslce nie miał nigdy problemu z ustaleniem moich danych w CEIDG czy uprawnień w spólkach w których byłem prokurentem czy prezesem. Tylko urzędnicy starostwa mieli ten problem. Pełen szacun Starostowie.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-01-13 02:12:39 | Zgłoś naruszenie

MAD. Napisz uczciwie co sadzisz o urzędnikach od których zarządałem aby potwierdzili dlaczego nie chcą mi zarejestrowac auta. Na piśmie wezwali mnie do doręczenia oryginałów z CEIDG, REGON lub KRS. To nie było pismo , ze chodzi o usprawienie czy przyśpieszenie rejestarcji ale podane jako warunek konieczny. Miałem do rejestracji kilka/kilkanascie aut. Kozrystając z urzedniczej głupoty generowałem duże oszczędności. Po pierwsze nie musiałem płacić za talice rejestarcyjne. Po drugie nie musiałem płacić podatku drogowego. Po trzecie nikt moich aut nie widział w CEPIK. To VOLVO to była podpucha. Taka sama jaką stosuja przemytnicy pozwalający celnikom niby zabrać jedno z 20 aut z przemycanym towarem. Jak umiesz liczyć to policz straty miasta z tytułu nie płaconego przeze mnie podatku drogowego. Auta sprzedałem. Nowi właściciele dokonali rejestracji. Mi to pasowało ze wzgledu na duże oszczędności. Kumasz to.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-01-13 02:07:06 | Zgłoś naruszenie

Totalna bzdura. To nie kwestia działania CEIDG. Wydział Komunikacji zażądał oryginałów z CEIDG co jest totalną głupota. Bo oryginałow nie ma. A tego urzędnicy WK nawet nie wiedzieli pisząc o żądaniu okazania oryginałow. W pismie adresowanym do mnie nie ma słowa o usprawnieniu czy przyśpieszeniu rejestracji. jest to odpowiedź na moją skargę, że nie chcą mi zarejestrowac kilku aut w tym konkretnego auta. Tak samo było jak rejestrowałem przyczepke na spółkę z oo. Też chcieli oryginał. Urzędniczce nie chciało się ruszyć 4 liter aby podejśc do innego stanowiska i sparwdzić dane. W byle sklepiku ekspedientka z pensją na poziomie minimum potrafi to sprawdzić czego nie mogą sprawdzić urzednicy zarabiający kilka razy wiecej i chronieni prawem w tym kodeksem karnym

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-01-13 01:51:32 | Zgłoś naruszenie

A niech się spełnia. Ta farsa z PODkomisją i cały ten cyrk zabierze im kilkanaście procent tych jeszcze samodzielnie myślących wyborców.

Podpis: tak będzie
Dodano: 2018-01-13 00:22:33 | Zgłoś naruszenie

Antoni Antoni :) Maciar teraz się spełni

Podpis: spec d.s. rozjebki tupolewa
Dodano: 2018-01-12 23:56:31 | Zgłoś naruszenie

@Osa, nie bzykaj mi tu i zostaw mada. Popatrz jak jest ślicznie, Macierewicz, Szyszko, Radziwiłł polecieli epicko, więc trzeba to docenić i popuścić trochę PiSom - przynajmniej te parę dni.

Podpis: ;P
Dodano: 2018-01-12 23:21:35 | Zgłoś naruszenie

Sam się dziwię, ale tym razem jest jakoś inaczej, tak jakby lekko pozytywnie. Może dlatego ze starosta nie palnął niczego głupiego. Nawet to ostatnie zdanie "Mam pięć dych na karku. ... ..." jakoś takie ludzkie, aż wypadało by tylko pogratulować. No może jeszcze ta mleczna szyba psuje całość. Wyciepnąć to i po kłopocie.

Podpis: opcja okropna
Dodano: 2018-01-12 23:07:58 | Zgłoś naruszenie

Mad pisiorze skończ.

Podpis: Osa
Dodano: 2018-01-12 23:00:24 | Zgłoś naruszenie

@Mieszkaniec. A ty się w ogóle tak trochę orientujesz w finansach? Wstyd to by było, gdyby starosta przepitolił ze 2 mln jak poprzednicy. A ten facet ma w tym zakresie czyste sumienie a nawet sukcesy. Problem w tym, że potrzeb dużo a kasy mało. Ot wieczny dylemat decydenta. :-)

Podpis: No co za gość
Dodano: 2018-01-12 22:35:57 | Zgłoś naruszenie

Kaliszoki do sycowa.

Podpis: hanys
Dodano: 2018-01-12 22:20:45 | Zgłoś naruszenie

Pazdziochy do gazu

Podpis: hanys
Dodano: 2018-01-12 22:20:17 | Zgłoś naruszenie

A Karasek ciągle w tej samej marynarce...

Podpis: smutas
Dodano: 2018-01-12 21:40:14 | Zgłoś naruszenie

mad skończ chłopie z tą propagandą,twoja wazelina jest obrzydliwa!!!

Podpis: bez odbioru
Dodano: 2018-01-12 21:33:05 | Zgłoś naruszenie

Widzę że pisoklika sobie kadzi i myśli że to wszystko załatwi. Ludzie jacy wy śmieszni. Zobaczycie przy wyborach jak oceniamy ten geniusz pisu i Kocińskiego. To będzie twarda dla was lekcja.

Podpis: Wyborca już nie pis
Dodano: 2018-01-12 21:32:51 | Zgłoś naruszenie

ludzie trudno uwierzyć ale naprawdę oblesnicki suweren woli swojskiego ale prawdziwego Wojtka niz tych napuszonych bufonow.. tylko prosimy P. starosto niech Panu wladza nie odbije..

Podpis: sam
Dodano: 2018-01-12 21:28:45 | Zgłoś naruszenie

Nie dawno odesłali mnie z małym dzieckiem do Wrocławia , więcej pomocy i informacji uzyskałam na 112 niż w naszym "szpitalu" - nie wiem czy jest się czym chwalić. Słupki ani tabelki nie pomogą każdy mieszkaniec musi sam na własne skórze odczuć to rządzenie

Podpis: żałosne tłumaczenie
Dodano: 2018-01-12 21:00:29 | Zgłoś naruszenie

Panie starostwo. Jak panu nie jest wstyd. Jest Pan mięsnym starostą. Proszę przejechać się drogą w stronę Bogusławic. Jest mi wstyd za takiego włodarza ,który nie potrafi naprawic drogi powiatowej. Jeszcze raz wstyd .

Podpis: Mieszkaniec
Dodano: 2018-01-12 20:42:50 | Zgłoś naruszenie

No wreszcie panowie! Częściej prosimy i dalej przodu. Brawo!

Podpis: go ahead!
Dodano: 2018-01-12 20:33:45 | Zgłoś naruszenie

FBrawo Wojtek teraz to tylko Bruksela na Ciebie czeka taki specjalista As zabierz tylko że Sobą Karaska i Sycianke Europa w potrzebie

Podpis: Ww
Dodano: 2018-01-12 19:19:49 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter