reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 19 grudnia. Imieniny Gabrieli, Dariusza, Urbana.
reklama
reklama
reklama

Filharmonia gościła w Twardogórze

Dodano: 2018-01-11 07:04:09 | Komentarzy: 9 | Kategoria: Kultura
Za nami muzyczna inauguracja z okazji 725-lecia Twardogóry. Z tej okazji odbył się Noworoczny Koncert Symfoniczny "Między słowami a muzyką", w wykonaniu orkiestry symfonicznej NFM Filharmonii Wrocławskiej. Publikujemy komunikat UMiG Twardogóra.


Muzycy wystąpili przed twardogórską publicznością / fot. UMiG Twardogóra

Niezwykle spektakularnym muzycznym akcentem zainaugurowane zostały obchody 725-lecia Twardogóry. W niedzielę w hali sportowo-widowiskowej odbył się Noworoczny Koncert Symfoniczny "Między słowami a muzyką", w wykonaniu orkiestry symfonicznej NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Z orkiestrą wystąpiły dwie wielkie artystki operowe: jedna z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów, Małgorzata Walewska oraz specjalizująca się w partiach operowych okresu włoskiego belcanta, sopranistka Joanna Woś.

W poprzedzającym koncert okolicznościowym przemówieniu, rozpoczynającym obchody 725-lecia nadania praw miejskich Twardogórze, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Zbigniew Potyrała, zwrócił uwagę, że historię - zarówno państw, jak i regionów, czy miasta, takiego jak Twardogóra, piszą sami mieszkańcy - zarówno ci, którzy żyli na tych ziemiach ponad 7 wieków temu, jak i ci, którzy zasiedli na widowni dzisiejszego koncertu. Burmistrz serdecznie powitał: członków Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów jubileuszu 725-lecia nadania praw miejskich Twardogórze, a także przybyłych samorządowców - władze powiatu i radnych powiatowych, radnych gminnych, sołtysów i przedstawicieli rad sołeckich, szefów firm i instytucji, kierowników gminnych jednostek samorządowych i gospodarczych, a ponadto przybyłych mieszkańców gminy i gości.


Burmistrz podziękował artystom / fot. UMiG Twardogóra

Burmistrz Zbigniew Potyrała wyjawił, iż zamysłem było rozłożenie obchodów jubileuszu na większą ilość imprez, co zwiększy szanse, by wzięła w nich udział możliwie największa liczba mieszkańców i gości. Zwrócił uwagę na to, że informacja na temat planu obchodów została zamieszczona w okolicznościowym kalendarzu gminnym na 2018 rok, przeznaczonym dla każdej rodziny w naszej gminie.

Zapraszając mieszkańców do udziału w imprezach towarzyszących obchodom jubileuszu życzył burmistrz, by udział ten stał się dla mieszkańców źródłem wielu miłych wzruszeń oraz dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i zadowolenia. Burmistrz wyraził też życzenie, by rok 2018 byl rokiem dumy - dla twardogórzan i wszystkich przyjaciół naszego miasta. Dumy, że możemy mieszkać w tak pięknym mieście, w tak pięknym otoczeniu, wśród tak życzliwych i wspaniałych ludzi. Im wszystkim burmistrz Potyrała złożył wyrazy szacunku i uznania, skłaniając się głęboko. Z kolei anonsując mający się rozpocząć za chwilę koncert, burmistrz zwrócił uwagę, że jego wykonawcy, tj. orkiestra symfoniczna NFM Filharmonii Wrocławskiej, pod dyrekcją Bassema Samira Akiki, a szczególnie obydwie solistki - Małgorzata Walewska i Joanna Woś - godne są największych i najznamienitszych sal koncertowych świata. A tego wieczoru grają dla publiczności zgromadzonej w twardogórskiej sali widowiskowej. Następnie prowadzący koncert "Między słowami a muzyką", Ryszard Rembiszewski i Jacek Marczyński, wprowadzali widzów/słuchaczy w świat muzycznego piękna, ilustrującego wprawdzie opisane pzez twórców w przeszłości, lecz nadal aktualne dylematy ludzkich uczuć i emocji.

Twardogórską galę noworoczną rozpoczął "walc nad walcami" Johanna Straussa syna "Nad pięknym modrym Dunajem. Występy div operowych rozpoczęła Joanna Woś. Twardogórska publiczność entuzjastycznie przyjęła wykonane przez nią arie miłosne: Musetty z opery "Carmen" Giacoma Pucciniego, a także Violetty z opery Giuseppe Verdiego "Traviata". Z kolei Małgorzata Walewska zachwyciła niezwykle sugestywnymi interpretacjami arii miłosnych: Dalili "Mon coeur s’ouvre a ta voix" (Me serce otwiera się na dźwięk twego głosu) z opery Samson i Dalila do muzyki Camille’a Saint-Saënsa, a następnie "Habanery" - znanego hitu z przebojowej opery Carmen Georges’a Bizeta.

Kulminacją tego wyjątkowego koncertu był oczywiście popularny "Marsz Radetzky’ego" Johanna Straussa ojca, z udziałem... publiczności żywiołowo zachęcanej przez niezwykle obiecującego młodego polsko-libanskiego dyrygenta - Bassema Samira Akiki. Efektem owacji na stojąco zachwyconej koncertem twardogórskiej publiczności był wykonany jako bis duet obydwu artystek.

Żegnając twardogórską publiczność Ryszard Rembiszewski życzył, by porzekadło "muzyka łagodzi obyczaje" ziściło się - dla naszego kraju, a szczególnie dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Natomiast burmistrz Zbigniew Potyrała, po wręczeniu artystom kwiatów i podziękowaniu za wspaniały koncert, złożył wszystkim noworoczne życzenia.

źródło: UMiG Twardogóra

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (9)

nieudacznicy co nimi merda jak pies ogonem byniu

Podpis: gera
Dodano: 2018-01-17 10:01:20 | Zgłoś naruszenie

Oo pierwsze skrzypce burmistrza siedzą. Nawet z nabufanym mężem. Radna z hurtowni Lidia S. ha ha ha Na tę okoliczność nawet nowe habity zakupiła i te utłuszczone włosy przemyła. A mąż bęben wystawił jak do gry na boisku. Pełna mierna klasa ha ha ha

Podpis: Romek
Dodano: 2018-01-14 23:12:59 | Zgłoś naruszenie

I 120 tys złoty z naszych podatków poszło w pizdu za ten koncert.... dziękujemy pseudo burmistrzu

Podpis: Zawiedziony
Dodano: 2018-01-14 10:58:38 | Zgłoś naruszenie

Po otwarciu będą chodzić na nogach z sp1

Podpis: Były radny
Dodano: 2018-01-12 21:59:25 | Zgłoś naruszenie

@były radny - no i co, cieszysz się, że dzieci muszą dojeżdżać na basen do Krośnic, bo ci burmistrz solą w olku? To pokazuje kim jesteś.

Podpis: Mama
Dodano: 2018-01-12 13:58:35 | Zgłoś naruszenie

W tym roku wybory...pod pozorem świętowania 725 lecia wyda sie kupe kasy na kiełbasę wyborcza jak np kalendarz z facjata burmistrza....nie można się robotą pochwalić to trzeba igrzyska dla gawiedzi robić...flagowy delfinek w polu i nie wiadomo kiedy będzie bo firma w upadlosci..zostaje rozdawanie biletów..

Podpis: Były radny
Dodano: 2018-01-12 05:11:44 | Zgłoś naruszenie

No niebywale okrągła ta rocznica. Kto ją sobie wymyślił i po co?

Podpis: viktoria
Dodano: 2018-01-11 20:58:42 | Zgłoś naruszenie

Pięknie było. Dziękujemy, prosimy o jeszcze. Nareszcie skończy się zaścianek.

Podpis: Ada
Dodano: 2018-01-11 08:48:15 | Zgłoś naruszenie

Po koncercie wszyscy poszli kąpać się w delfinku a tu zonk. Firma w upadłości . Delfinek będzie czynny w 2023 roku.

Podpis: gienia
Dodano: 2018-01-11 08:20:57 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter