reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 19 listopada. Imieniny Elżbiety, Seweryny, Salomei.
reklama
reklama
reklama

Ruch społeczny RdO a sprawa honoru

Dodano: 2017-12-06 09:05:47 | Komentarzy: 31 | Kategoria: Aktualności
Radni Janina Szczuraszek i Tadeusz Żółkiewski z Oleśnica Razem wzięli udział w antyaborcyjnej pikiecie. Damian Siedlecki przypomina, że ugrupowanie miało nie angażować się w ideologie.


Publikujemy wpis radnego Damiana Siedleckiego

* * *

Ruch społeczny RdO a sprawa honoru

Na samym wstępie muszę wyjaśnić dwie sprawy. Pierwszą jest kwestia religii: wychodzę z założenia, że kwestia wiary jest sprawą bardzo delikatną i jeszcze bardziej indywidualną. Mimo, że sam jestem wierzący, to staram się żyć tak, by nikomu nie narzucać własnych przekonań wynikających z mojej wiary. I tego samego oczekuję od osób, które spotykam na swojej drodze. Druga sprawa dotyczy wolności wypowiedzi i prawa do manifestacji poglądów, które również szanuję i w żadnym wypadku nie mam zamiaru odbierać nikomu prawa do zgromadzeń. Póki co, żyjemy w wolnym kraju, cieszmy się wolnością własną i szanujmy wolność innych. Oczywiście w granicach prawa.

I chociaż reszta tekstu traktować będzie o lokalnej polityce i honorze, to wyjaśnienie kwestii wiary i wolności we wstępie uznałem za niezbędne. Jeśli nie zrozumiałeś/nie zrozumiałaś tego, co napisałem powyżej i nie masz zamiaru tego uszanować, to proszę, nie czytaj dalej, bo pewnie i tak się nie zrozumiemy.
Teraz trochę historii. Nieformalny ruch społeczny Razem dla Oleśnicy powstał w 2014 roku. Powstanie ruchu poprzedziły długie rozmowy i konsultacje pomiędzy ludźmi reprezentującymi bardzo różne środowiska: m.in. wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, społeczników i polityków. Wszyscy - pomimo różnych poglądów politycznych i religijnych - zdecydowali się połączyć siły i działać na rzecz Oleśnicy. Razem.

Ruch społeczny Razem dla Oleśnicy został pomyślany jako ruch, który miał JEDNOCZYĆ LUDZI. A ponieważ różnego rodzaju ideologie raczej dzielą niż łączą, a spory ideologiczne są jednymi z najtrudniejszych i najtrwalszych, dlatego “ojcowie założyciele” RdO uznali wówczas, że dla dobra wspólnej sprawy wszyscy powinniśmy się TRZYMAĆ Z DALEKA OD IDEOLOGII. Była to niepisana, dżentelmeńska umowa, na którą zgodził się każdy (!!!) z założycieli RdO. I pan Stanisław Palma - nieformalny lider wspólnot mieszkaniowych. I panowie Ryszard Siwecki i Piotr Karasek - przedsiębiorcy i samorządowcy z wieloletnim doświadczeniem. I Andrzej Sowa, Michał Skrzypek i Damian Siedlecki - społecznicy. Nawet Michał Kołaciński i Jarosław Sadowski - lokalni działacze PiSu - zgodzili się na ten warunek. Powtórzę: była to niepisana, dżentelmeńska umowa. Jej dotrzymanie było sprawą honorową.

W 2014 roku RdO z pozytywną kampanią i pozytywnymi hasłami wygrało wybory. Z hasłami jednoczącymi, a nie dzielącymi mieszkańców na gorszy i lepszy sort. Warto tutaj przypomnieć, że po pierwszej turze wyborów, swojego poparcia kandydatowi RdO na burmistrza udzieliły również lokalne ugrupowania lewicowe. To chyba wystarczający dowód na to, że RdO łączyło, nie dzieliło!
Mamy listopad roku 2017. Radni nowego tworu “Oleśnica Razem” (z PiS), którzy jednak dostali się do Rady Miasta z listy RdO, pikietują pod oleśnickim szpitalem z hasłami, które utrwalają spory ideologiczne, a nawet je pogłębiają. Niestety, robią to za milczącym przyzwoleniem burmistrza Michała Kołacińskiego (PiS), który 3-4 lata wcześniej zgodził się na dżentelmeńską umowę o nieepatowaniu ideologiami.

A jeszcze nie tak dawno było to nie do pomyślenia.
A honor? Polityka, nawet ta lokalna, nie zna takiego pojęcia.

Damian Siedlecki

* * *

Zobacz też: Antyaborcyjny protest pod szpitalem

rd, źródło: fb / Damian Siedlecki

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (31)

@enre. Kumam Kumam . To wszystko co mówił Jan Paweł II jest święte i ojciec Rydzyk. To co mówi Franciszek, Boniecki, Lemański i inni jest be. Fajnie. Amen.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-12-08 10:15:21 | Zgłoś naruszenie

[email protected] Czytam polska prasę. Caritas ma wiecej kont niż pracowników. Wiekszość placówek Caritasu opłacają lokalne samorządy. Opisywałem które noclegownie i jadalnie w Warszawie opłaca samorząd Warszawy. Wejdź na strony Caritas i zobaczysz ich regulaminy, zasady. Praktycznie segregacja ....

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-12-08 10:13:46 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, nie masz pojęcia o czym piszesz, strona Caritas nic ci nie powie, musiałbyś na własne oczy zobaczyć czym zajmują się ci ludzie, może byś zrozumiał w czym rzecz. Tak to powtarzasz tylko slogany, myślałem ze stać cie na więcej.

Podpis: tyle
Dodano: 2017-12-07 23:42:23 | Zgłoś naruszenie

od razu widać , że ten zakonnik to ktoś w rodzaju Lemańskiego albo Bonieckiego, bo, w końcu, Nergal to dla nich taki "jasełkowy" niegroźny satanista. Aby przekonać się o rozmiarach charytatywnej działalności Kościoła w Polsce a i za granicą, wystarczy wejść na stronę Caritas

Podpis: enre
Dodano: 2017-12-07 17:13:22 | Zgłoś naruszenie

enre. W internecie sa wpisy polskiego zakonnika z Boliwi który jest zszokowany postawa polskiego kościoła po miesiącu przebywania. Pisze wprost. Kościół w Polsce ma problem z symbolem dyni na Hallowen a nie widzi , ze zbliżają się święta i ludzie będą głodni i bez dachu nad głową w wigilię. Spytaj olesnickich proboszczy który z nich przygarnie na wigilię jakiegoś bezdomnego. Mozesz o to spytac tez rada Szczuraszek i radnego trzymającego transparent.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-12-07 13:58:20 | Zgłoś naruszenie

powtarzanie zgranych kłamstw o negatywnej roli abp Hosera w Rwandzie już jest tak nudne, że nawet najgorsze lewactwo w stylu Palikota tego już nie powtarza.... a proszę, tu jak świeżutkie bułeczki

Podpis: enre
Dodano: 2017-12-07 13:31:23 | Zgłoś naruszenie

Panie Siedlecki i reszta radnych, zajmijcie się wreszcie pracą a nie gadaniem o dyrdymałach, czekamy, czekamy i nic. W rynku nie ma nawet szaletu.

Podpis: Wyborca
Dodano: 2017-12-07 12:37:46 | Zgłoś naruszenie

No to mamy nowe standardy jeżeli chodzi o zachowanie honorowe. Pan Siedlecki właśnie je nam prezentuje swoją postawą w stosunku do byłych kolegów z RDO jak i samego Burmistrza. Czerpać garściami. Jak do tej pory to p.Siedlecki bezpardonowo atakuje w/w przy każdej nadarzającej się okazji, w drugą stronę to nie działa. Myślę że najlepsze dopiero przed nami, zbliżają się wybory samorządowe wtedy radny na pewno zastosuje "swój" kodeks honorowy w całej okazałości.

Podpis: ..
Dodano: 2017-12-07 08:42:22 | Zgłoś naruszenie

@gizela no to Twój kościół wykazał się ochroną życia we Rwandzie , że hej. Na czele z Hoserem. Nie mówiąc , że Eichmann ( żarliwy katolik) i inni mogli uciec do Argentyny na paszporty wydane przez Watykan bo kościół miał własne interesy z faszystami i wcale ich nie obchodziło życie innych .

Podpis: Oels
Dodano: 2017-12-06 19:31:59 | Zgłoś naruszenie

Janina Szczuraszek lat 74 ????????????????????????????? radna ?

Podpis: .
Dodano: 2017-12-06 16:09:18 | Zgłoś naruszenie

Chragiewka pisze o honorze . Hipokryzji Himalaje

Podpis: .
Dodano: 2017-12-06 15:23:17 | Zgłoś naruszenie

K...wa! Co za ciepła klucha!!! "Pozytywna kampania", "pozytywne hasła", kochajmy się, "nie dla hejtu" i tak srutu tutu na okrągło. I jeszcze to "jestem wierzący"!!! Wierzący z nieodłącznym "ale". Panie Siedlecki! Życie bez ideologii, to też ideologia. A za to stanie okrakiem (długo tak się nie da), wyborcy - o co ich bardzo proszę - mam nadzieję, że cię zmarginalizują. Dąb Dragonów i inne większe lub mniejsze krzaczki bez ciebie sobie poradzą.

Podpis: trzymajcie mnie
Dodano: 2017-12-06 14:39:03 | Zgłoś naruszenie

Nie bijcie się kto bardziej bogobojny jest, nie czepiajcie się Boga, bo właściwe jakiego się Boga czepiacie? Czy wam chodzi o Boga chrześcijan, Żydów, Sumerów czy Atlantów ? Bóg istniał przed stworzeniem świata,przed chrześcijanami, Żydami, Sumerami, Majami, a nawet cywilizacji z Mu.Z Boga poszczególne kasty zrobiły sobie sposób na władzę, zwłaszcza że "Szefa" nikt nie widział i nikt na skargę do niego nie pójdzie.I ubierajcie ideologii wiary we wszystko co da się kontrolować, bo to niechybnie prowadzi do upadku.

Podpis: cv
Dodano: 2017-12-06 14:32:14 | Zgłoś naruszenie

Wszyscy PIS-owcy to ludzie bez honoru!!!!!!!!!!!!!!!

Podpis: Jolka
Dodano: 2017-12-06 13:33:25 | Zgłoś naruszenie

Radni zajmują się pierdołami zamiast ratowaniem Rynku. Dla niektórych będzie to ostatnia kadencja w samorządzie, dobrze poznaliśmy ich tok myślenia.

Podpis: ..
Dodano: 2017-12-06 12:28:32 | Zgłoś naruszenie

@?, z Rynku to już nic nie będzie, fatalne rozwiązania infrastrukturalne powodują że obumiera. Brak przemyślanej polityki przez dziesięciolecia doprowadził do upadku tegoż.

Podpis: tyle
Dodano: 2017-12-06 12:23:55 | Zgłoś naruszenie

Dziwi mnie dlaczego seniorzy ciągną ten temat aborcji,dajcie wypowiedzieć się młodym,to jest chamstwo decydować wbrew jego woli,jeśli już nic nie możecie nie decydujcie,odmawiajcie różaniec,w głowach ludziom się poprzewracało,co za epidemia głupoty.

Podpis: szkoda słów
Dodano: 2017-12-06 12:12:46 | Zgłoś naruszenie

JAK JESTEŚCIE WSZYSCY TACY HONOROWI TO CZEMU DOPROWADZACIE SWOIMI ZAKULISOWYMI GIERKAMI DO TEGO, ŻE RYNEK OLEŚNICKI UMIERA?

Podpis: ?
Dodano: 2017-12-06 11:22:46 | Zgłoś naruszenie

Może źle, ze portal MO pisał radna czy radny. Może gdyby pisali że Janina Szczuraszek jest radną to miałoby to inny wydzwięk. Ale do tej pory nawet jeśli ktos przez kilka dni był premierem to się mówi pani premiere, panie premierze.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-12-06 11:09:05 | Zgłoś naruszenie

Panie Damianie. Pamietam rozmowy z Panem Stanisławą Palmą przed wyborami. Też mi to potwierdzał, że ruch miał byc dla Olęsnicy bez żadnych partyjnych ruchów. Pan Stanisław za udział w RdO "podpadł" u swoich znajomych z SLD. bardzo go wtedy krytykowali i przewidzieli jak Kołaciński i inni z tego ruchu sie zachowaja gdy już dorwą się do władzy. Nie znam aktualnego stanowiska Pana Stanisława. Znam tylko to spzred i krótko po wyborach.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-12-06 11:05:34 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter