Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
reklama
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Bogdana Kobiałki 2006
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 18 października. Imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła.
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama

Nie oceniajmy czyichś sumień

Dodano: 2017-11-23 06:25:27 | Komentarzy: 116 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykułu
Wywiad portalu MojaOlesnica.pl z lek. med. Piotrem Rogalskim, zastępcą dyrektora zespołu szpitali. Rozmawialiśmy z nim o antyaborcyjnej akcji. - Nie oceniajmy czyichś sumień - apeluje.


Lek. med. Piotr Rogalski, zastępca dyrektora PZS ds. medycznych, odniósł się do akcji przeciwko aborcjom

Porównanie do nazistów oraz billboard ze zdjęciami płodów

Najpierw na stronie stopaborcji.pl, prowadzonej przez fundację "Pro - prawo do życia" pojawił się artykuł, porównujący Powiatowy Zespół Szpitali z s. w Oleśnicy do nazistowskich obozów zagłady w kontekście aborcji przeprowadzanych w placówce (więcej).

Z kolei w tym tygodniu na granicy Oleśnicy i Spalic pojawił się dwustronny billboard ze zdjęciami płodów. Pojawiły się na nim treści nawołujące do sprzeciwu wobec wykonywania zabiegów (więcej).

Szpital komentuje

O komentarz do sprawy poprosiliśmy w oleśnickim szpitalu. Udzielił nam go Piotr Rogalski, zastępca dyrektora PZS ds. medycznych. - Zarząd szpitala uważa, że jest to proceder haniebny - w ten sposób potraktowanie bardzo trudnego tematu. Tematu aborcji, która jest zawsze tragedią - mówi.

- Na dzień dzisiejszy szpital musi wykonywać wszystkie procedury przewidziane kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia i w tym szpitalu żadna aborcja nie była wykonana wbrew przepisom, które obowiązują w temacie kwalifikacji do aborcji - dodaje.

Środki można przeznaczyć na chore dzieci, a nie na baner?

Dalej P. Rogalski ocenia billboard jako "ekstremalnie obrzydliwy". - Jest atakiem na placówkę, która wykonuje prawo aktualnie obowiązujące w kraju. Myślę, że ci ludzie, którzy to zrobili, to oni raczej nie mają sumienia - komentuje.

- Można by te środki przeznaczyć na bardzo szczytny cel. Pomoc tym dzieciom, które się rodzą, a rodzi się wiele rodzi z wadami niż wydawać pieniądze na baner, który był niewątpliwie bardzo drogi. I budzi chyba jednak tylko skrajne emocje i to skrajne - uważa zastępca dyrektora. Zauważa, że gdyby szpital działał wbrew prawu, to wówczas byłaby to sprawa dla prokuratury.

Jednocześnie sprawą tekstu i billboardu fundacji zajął się prawnik szpitala. - Każdy szowinizm i ekstremizm powinien być napiętnowany - komentuje dyrektor.

Kobiety mają wybór

Nasz rozmówca informuje, że w tym roku w szpitalu urodzi się około tysiąca dzieci, natomiast aborcje są niewielkim promilem. Dowiedzieliśmy się też, że w zespole funkcjonuje tak zwane hospicjum prenatalne.

- Rodzą się dzieci, które są skazane po porodzie na odejście. Matki świadomie nie korzystają z aborcji i rodzą dzieci, które nie mają szans życia po porodzie - informuje przedstawiciel szpitala. W tym roku urodziło się czworo takich dzieci. - Ten rodzaj decyzji należy do matki, do ojca, do rodziców - przekonuje.

A gdyby szpital przestał wykonywać aborcje?

Według Piotra Rogalskiego z PZS, organizacja "Pro - prawo do życia" błędnie adresuje swoje żądania do szpitala, ponieważ mogłaby dążyć do zmiany prawa.

Z kolei niewywiązywanie się z kontraktowych zabiegów mogłoby narazić szpital na konsekwencje. - Natomiast jeśli prawo to przewiduje, to musimy to robić. Bo gdyby nie wykonać lub nie wskazać placówki, która ma wykonać, to praktycznie rzecz biorąc matka takiego dziecka urodzonego, którego było wskazanie do usunięcia ciąży, ma prawo nas posądzić o odszkodowanie - przewiduje P. Rogalski.

"Nie oceniajmy czyichś sumień"

- Osobiście zawsze jestem przeciwko aborcji. Ale nie kuszę się o ocenę ludzi, którzy podejmują decyzję - inną. Bo do takiej oceny mają chyba prawo ci, którzy taką decyzję - inną - podjęli. A ludzie, którzy z boku patrzą na to wszystko, nie powinni zabierać głosu - mówi dyrektor.

- Nie sądzę, żeby w tym szpitalu pracował lekarz, który mówi "proszę usunąć tą ciążę" lub "należy usunąć tą ciążę". Wybór zawsze należy do matki. I nie oceniajmy czyichś sumień - podsumowuje P. Rogalski.

Wideo: lek. med. Piotr Rogalski, z-ca dyrektora PZS ds. medycznych


pp

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorzadowy Powiatu Olesnickiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KKW SLD Lewica Razem
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Oleśnica Razem Michała Kołacińskiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (116)

Proponuję aby każda protestujący osoba adoptowała sobie dziecko z zespołem Dawna a na pewno nie miała by czasu na pierdoły!

Podpis: Matka
Dodano: 2017-12-20 13:11:24 | Zgłoś naruszenie

myślę, że dzieci nie wiedzą co tam jest na tych zdjęciach, dopiero jak rodzice im to wyjaśnią, niemniej uważam że zdjęcia są bardzo tragiczne - kogo to naprawdę boli?

Podpis: o co chodzi?
Dodano: 2017-11-28 08:11:57 | Zgłoś naruszenie

oczywiście nie oceniajmy czyichś sumień, ale mamy swoje sumienie, które może być wrażliwe na zło lub nie; są tacy którzy bardziej będą rozczulali się nad psem przywiązanym przy budzie niż nad dzieckiem abortowanym - gdzie jest większe zło, to mamy zaglądać na czyjeś podwórko i go osądzać czy nie !!!

Podpis: !!!
Dodano: 2017-11-28 08:10:06 | Zgłoś naruszenie

Pomyśleliście, ze oglądają to małe dzieci? Obrońcą życia chyba na mózg już padło!!!

Podpis: K
Dodano: 2017-11-27 15:28:18 | Zgłoś naruszenie

Jan Musiał,nauczyciel? Leninowska żarliwość postępowca w pouczaniu ciemnogrodu.

Podpis: as
Dodano: 2017-11-27 14:23:18 | Zgłoś naruszenie

A czy ktos z Was wychowuje chore dziecko??? To na jakiej podstawie oceniacie innych? Brak slow... decyzja zawsze powinna nalezec do rodzicow!

Podpis: Aaa
Dodano: 2017-11-27 11:07:58 | Zgłoś naruszenie

co panu nie wyszło w życiu , że jesteś pan taki zgorzkniały

Podpis: ja jajek
Dodano: 2017-11-26 20:54:05 | Zgłoś naruszenie

W SZOKU JESTEM, ŻE W OLEŚNICY ZABITO 31 DZIECI ZA TEGO PANA ZE ZDJĘCIA. POSUWAMY SIĘ POD PŁASZCZYKIEM POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ DO METOD ZNANYCH W NAZISTOWSKICH NIEMCZECH, GDZIE DZIECI CHORE WSADZANO DO KOMÓR GAZOWYCH. I TA I TAMTA SYTUACJA KOŃCZY SIĘ ŚMIERCIĄ!!! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY!!! CO SIĘ Z WAMI DZIEJE?! ZABAWIACIE SIĘ W NAZISTÓW, ŻE DECYDUJECIE KTÓRE DZIECKO MA ŻYĆ?!!

Podpis: co za obłuda
Dodano: 2017-11-26 13:11:25 | Zgłoś naruszenie

Dobrze gada to sprawa rodziców czy wychowają chore dziecko bo tylko oni bedą sie nim zajmować A NIE STARE STRAJKUJĄCE MOHERY I BEZDZIETNIE PANNY

Podpis: Zona
Dodano: 2017-11-25 11:15:36 | Zgłoś naruszenie

@miklas, zacytuj te moje kalumnie, jeśli masz rację, przeproszę ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-11-24 23:00:32 | Zgłoś naruszenie

Do @ Mad czyje to sa slowa "spieprzaj pan dziadu" nie wiesz to moze ten Krzysztow A. Kowalski ci przypomni? i nie pisz kalumni na uczciwych ludzi inaczej myslacych jak wy !

Podpis: miklas
Dodano: 2017-11-24 20:47:17 | Zgłoś naruszenie

Pamiętajcie, kościelne organizacje tworzą ludzie, przede wszystkim i w większości cwani. Poza tym ze stłuczonymi przez kościelną propagandę mózgami. Kościół instytucjonalny stworzono dla celów politycznych i organizacja ta doprowadziła do wielu wojen na świecie i eksterminacji niewyobrażalnej ilości ludzi na tym łez padole. Dzięki rozwiniętej propagandzie i ciemnocie ludzkości wciśnięto dużej części rodzaju ludzkiego, że jest Bóg. Nigdy i nigdzie tego faktu nie udowadniając. Po to wymyślono cuda, dogmaty i modły, coby lud był zawsze na kolanach. To widzimy szczególnie u ludzi władzy na wszystkich szczeblach. Obecni włodarze naszego kraju, województwa czy gminy to udowadniają i taki styl władzy preferują. Aby ten stan rzeczy utrzymywać daje się kasę biznesom kościelnym takim m.in. jak organizacje antyaborcyjne. To o czym pisze zw-kowalski, to tylko maleńka część patologii kościelnego rządzenia w Polsce. Wykonawcą rządów Kościoła jest grupa partyjno-kościelna pisowska. Bossami tej bandy są wodzowie Kaczyński i Rydzyk. Jeśli ich operacyjnego działanie nie przerwiemy, choćby w wyborach, biada nam. Zobaczcie co wyprawiają z sadami i samorządami, oglądajcie w sejmie. Wariaci tam śpiewają pieśni kościelne i ogłaszają się matkami boskimi. Horror ! Od lat pisze na różnych forach, znany oleśnicki intelektualista, o państwie świeckim. Czy ktoś to poważnie traktuje ? Jak zachowujecie się wobec tego potrzebnego i mądrego postulatu. Wasz pisowski władca chełpi się zdjęciami pokazującymi go na kolanach na rynkowym bruku czy w kościelnych ławach. Nie przeczytałem nigdzie, by oprócz wspomnianego internauty zwolennika świeckiego państwa, ktokolwiek skrytykował postawę władz lokalnych za ich szerzenie postaw klerykalnych. To żałosne. I nie dziwcie się, wobec tego, ekscesom sekciarskich idiotów !

Podpis: Jan Musiał (nauczyciel)
Dodano: 2017-11-24 09:44:02 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski nie rozumie że jest to forma resocjalizacji, schroniska Brata Alberta funkcjonują właśnie w taki sposób, dając szansę bezdomnym na powrót do normalności. Jest wiele innych instytucji zajmujących się ludźmi niepełnosprawnymi.

Podpis: ..
Dodano: 2017-11-24 07:26:09 | Zgłoś naruszenie

Jak jesteśmy y mali mówią nam- ucz się. Zdobyć wykształcenie aby być lepszym od tych którym się tego nie chce tego robić. Jak to się ma do demokracji w ktorej to większość ma rację. Żul z pod sklepu, ludzie z podstawowym niepełnym, alkoholicy itd , katole ( nie mylic z katolikami), . Z Takimi głabami robi się co chce. Wystarczy kilka podstawowych chwytów socjitechnicznych. Pislam jest religią nienawiści

Podpis: Makutas Posampas
Dodano: 2017-11-24 05:04:48 | Zgłoś naruszenie

Przeciez te ohydne plakaty tez widza dzieci.. .co one mysla......CHORY KRAJ!!!

Podpis: .
Dodano: 2017-11-24 00:26:22 | Zgłoś naruszenie

Czytając powyższy tekst uważam, że pan Piotr Rogalski wypowiada się w treściach wyważonych. W tym trudnym, bardzo trudnym temacie nie można ani chwalić, ani ganić. Kto tak czyni ten źle czyni. To są wybory, decyzje koszmarnie trudne. Wzbraniam się przed czytaniem anonimowych komentarzy. Zawsze temat życia i śmierci wymaga niesamowitej powagi i wyważenia. Tu czasami należy zachować ciszę, jeżeli nie potrafi się zrozumieć, a zrozumieć może tylko ten, kto tego doświadczył.

Podpis: Krzysztof A. Kowalski
Dodano: 2017-11-23 23:36:35 | Zgłoś naruszenie

z-kowalski, schroniska Brata Alberta mogą nie mieć personelu ani warunków do przyjmowania ludzi chorych i wymagających stałej opieki. Schroniska te mają tylko wspomagać państwo. Totalnie nie widzę niczego złego w tym, żeby sprawni bezdomni pracowali na rzecz schroniska. Wielokrotnie powtarzałem, że również imigrantów należy zmusić do pracy i karygodne jest to, żeby obozy dla imigrantów sprząta firma zewnętrzna !!

Podpis: Mad
Dodano: 2017-11-23 23:05:11 | Zgłoś naruszenie

a ja jestem za eugeniką, sory. Islandia robi to swietnie i nie ma problemu

Podpis: kokczkodan
Dodano: 2017-11-23 22:54:02 | Zgłoś naruszenie

Ale smutne pierdziszewo!

Podpis: wszystko
Dodano: 2017-11-23 22:34:42 | Zgłoś naruszenie

Znaczy że Rogalski dobrze rządzi pezetesem. I o to chodzi, pytanie tylko czy lepiej rozstrzygać spory moralno-etyczne jak w tym przypadku, czy martwić się że komornik zgasi światło? Na szczęście to drugie już nie grozi szpitalowi.

Podpis: tyle
Dodano: 2017-11-23 22:21:29 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (39), Motoryzacja (16), Nauka (4), Praca (59), Usługi (22), Zwierzęta (5), Inne (12)
Dodaj ogłoszenie
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwosc
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Komitet Wyborczy Jana Bronsia
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego
reklama
Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Forum Rozwoju
reklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Kandydaci na burmistrza Oleśnicy
"Pani Monika jest na..."~Maria
reklama
Kalendarium
21.10.2018 o godz. 07:00
Wybory samorządowe
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter