reklama
reklamareklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 20 września. Imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny.
reklama
reklama
reklama

Sąd uniewinnia, policja chce zwolnić

Dodano: 2017-10-19 06:27:53 | Komentarzy: 94 | Kategoria: Aktualności
Policja chce wydalić ze służby doświadczonego funkcjonariusza z Sycowa. Broni go NSZZ Policjantów. Mundurowy nie został skazany za przestępstwa, choć wcześniej był o nie oskarżony.


NSZZ broni policjanta z Sycowa / zdj. ilustr. / fot. policja.pl

reklama

W 2013 roku na jaw wyszła sprawa związana z zatrzymaniem Arkadiusza S., który na jednej z sycowskich stacji paliw pobił niepełnosprawnego mężczyznę.

Podejrzany został zatrzymany przez sycowską policję, a potem oskarżył jednego z mundurowych, Jacka Ł., o pobicie. Murem za funkcjonariuszem stoi NSZZ Policjantów województwa dolnośląskiego. Organizacja przypomina przebieg jego służby. Publikujemy jej komunikat.

* * *

Zwalniamy, zwalniamy, zwalniamy policjantów. Jak nigdy!

Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. Dolnośląskiego rozpatrywaliśmy 9 opinii o zwolnienie funkcjonariusza w trybie administracyjnym. Były to w większości wnioski o zwolnienie na oczywistość popełniania zarzucanego czynu, ale też dla dobra służby. Na 9 wniosków Zarząd Wojewódzki wydał jedną opinię przychylającą się do zwolnienia policjanta ze służby. Jeszcze nigdy w naszej historii nie zwalnialiśmy z taką łatwością. Zwalniamy doświadczonych funkcjonariuszy, a młodych ludzi do pracy brak. Dla nowo zatrudnionych lata nauki zanim będzie z nich większy „pożytek”.

Poniżej krótki opis jednego z rozpatrywanych wniosków zaopiniowanych negatywnie. Sprawa naszego kolegi aspiranta Jacka Ł. (...) z Sycowa.

W odpowiedzi na pismo Pana Komendanta l.dz. K – VI-1202-2/2017, z dnia 09 września 2017r w sprawie administracyjnego zwolnienia ze służby (art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990r (Dz. U z 2016, poz. 1782 ze zm) asp. Jacka Ł. (...) asystenta Ogniwa Prewencji w Sycowie, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego uchwałą nr 37 /2017 z dnia 10-10-2017 roku, po zapoznaniu się z wnioskiem dotyczącym przedmiotowej sprawy, działając na podstawie art. 43 Ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990r (Dz. U z 2016, poz. 1782 ze zm) nie wyraził zgody na zwolnienie ww. funkcjonariusza we wnioskowanym trybie.

Policjant, w wielkim skrócie, użył pałki służbowej wobec zatrzymanego. Zatrzymany to miejscowy przestępca dużej postury ciała, który w chwili obecnej czuje się bezkarny i zwalnia miejscowych policjantów. Mała miejscowość, wszyscy się znają. Kto go teraz ruszy?

Kilka słów o przebiegu służby policjanta, który w 2003r podjął pościg za przestępcą, który dokonał napadu przy użyciu broni. W trakcie tego pościgu policjant użył broni raniąc przestępcę, dzięki czemu został ujęty, za co dostał od Komendanta Wojewódzkiego nagrodę. W 2010r policjant brał udział w Mistrzostwach Policji Przewodników Psów Służbowych, a jego postawa została na tyle doceniona, że znalazł się na okładce pisma- miesięcznika KGP 997.

Policjant w 2016r wygrał eliminacje powiatowe w turnieju „Patrol roku” i reprezentował swoją jednostkę na szczeblu wojewódzkim, co świadczy o jego wysokich kwalifikacjach o ciągłym zaufaniu przełożonych do tego funkcjonariusza, co w naszej ocenie ma olbrzymie znaczenie w trakcie ocenyjego postawy w służbie. Jak stwierdził sam policjant, jest przeciwnikiem agresji, czego dowodem są liczne spotkania, jakie asp. Jacek Ł. (...) przeprowadzał w szkołach, a które dotyczyły przeciwdziałaniu agresji, jednakże z „doświadczenia wie, że w wielu przypadkach interweniowania wobec osób agresywnych a w szczególności pijanych, których percepcja na słowa i inne bodźce, w tym bólowe jest mocno osłabiona, nie da się uniknąć z możliwości korzystania ze środków przymusu bezpośredniego?

Dwa wyroki Sądów, gdzie sprawy umarzano:

W dniu 07 marca 2016r zapadł wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnicy sygn.. akt II K 10/15 na mocy którego asp. Jacka Ł. (...) uniewinniono od popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w pkt I części wstępnej wyroku, natomiast w dwóch kolejnych punktach umorzył postępowanie na podstawie art. 17 Par 1 pkt 3 kpk. W swoim uzasadnieniu Sąd stwierdził „że nie jest możliwe przypisanie oskarżonemu Jackowi Ł. (...) powołanego wyżej przestępstwa (z art. 247 par 1 i 3 kk). Wprawdzie Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego Jacka Ł. (...) w części dotyczącej ilości uderzeń zadanych pokrzywdzonemu pałką służbową, w pozostałym zakresie uznał je za wiarygodne, albowiem były logiczne, jasne konsekwentne, a przez to przekonujące . W dalszej części uzasadnienia Sąd stwierdza że oskarżyciel publiczny oparł tezę aktu oskarżenia na zeznaniach pokrzywdzonego, dając mu bezkrytycznie wiarę. Sąd odmiennie dokonał oceny zeznań tego świadka uznając, że jego zeznania złożone w sprawie prowadzonej przed tut. Sądem o sygn. Akt II K 670/13 były wewnętrznie sprzeczne i nielogiczne, a przez to niewiarygodne.

W dniu 09 sierpnia 2017r zapadł kolejny wyrok Sądu Rejonowego w Oleśnicy sygn. akt II K 866/16 na mocy którego Sąd w pkt 1 nie dopatrzył się przesłanek mogących potwierdzić zarzucany czyn wobec asp. Jacka Ł. (...), zmienił kwalifikację prawną uznając, iż wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości i na podstawie art. 66 par 1 kk w związku z art. 67 par 1 kk prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne warunkowo umorzył na okres 1 (jednego roku) próby, natomiast w pozostałych dwóch punktach Sąd umorzył postępowanie na podstawie art. 17 Par 1 pkt 3 kpk.

Niezrozumiałe dla nas jest postępowanie przełożonych policjanta, którzy od chwili, gdy pozyskali informację o wszczęciu postępowania karnego nie podejmowali żadnych kroków, celem zwolnienia funkcjonariusza ze służby, a w chwili obecnej, gdy nie nastąpiły żadne nowe przesłanki powodujące utratę zaufania do tego policjanta, podjeli tak drastyczne kroki, a mianowicie wszczęcie postępowania administracyjnego z art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990r.

Tak mi się teraz wydaje, że wylewamy dziecko z kąpielą. Co mają myśleć inni policjanci np. z Sycowa?

Czy aby kolejne zwolnienie policjanta w tym trybie nie jest konsekwencją analizy przeprowadzonej przez KGP i wytycznych w tej kwestii?

NSZZ Policjantów

* * *

rd, źródło: NSZZ Policjantów
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (94)

Przełożeni martwią się o siebie, wolą zwolnić kogoś niż się narazić grupie przestępczej, gdzie w niedalekim czasie interwencje będą podejmowane na zasadzie ,, skutych rąk i wypowiadania słowa - proszę", jak już tak nie jest. Ciekawe jak każdy z nich by postąpił w takiej sytuacji, gdzie ma się parę sekund by się obronić, a potem analizują dniami, tygodniami, miesiącami i latami. To takie poniekąd zmuszanie policjantów na odwracanie głowy, by samemu nie dostać ale nie od przestępcy lecz od samych swoich. Każdy zwolniony funkcjonariusz może nabrać agresji wobec instytucji w której sam pracował i stać się owym przestępcą, którego przełożeni mogą spotkać na ulicy w niedalekim czasie i to w towarzystwie opisywanego przestępcy. Kto wtedy im pomoże jak spotkają na swojej drodze takiego gościa, któremu odebrali szacunek, godność i nauczyli, że lepiej być tym po drugiej stronie ? Pomijając, że ciągle nie ma kasy, jak już został tylko ,,jeden f-sz na całą Polskę", to mu się wylicza dodatkowo cyferki, by angażować w coś zupełnie niepotrzebnego odwracając uwagę od istotnych rzeczy. Każdy wie o co chodzi, tylko są Ci co udają że jest ok, by samemu nie podpaść ale jest to już cienka granica. Szkoda tylko, że to nie przekłada się na bezpieczeństwo zwykłych ludzi, którzy nie mają z tym nic wspólnego, a chcą jedynie bezpiecznie spacerować po ulicach ze swoimi rodzinami - przełożeni tak nie myślą ? Nie wydaje mi się , tkwią w swoim matrixie strachu, widocznie sami się nie nadają do tej formacji. Sąd, Prokuratura, Policja, Kościół, Szkoła - układy i układziki, niestety. Jedyna opcja to wojsko, gdzie oddadzą za człowieka życie i mu jeszcze podziękują za to, a nazywa się to szacunek, o którym ludzie dawno zapomnieli. Szkoda się rozpisywać, bo by powstała z tego ciekawa książka. Pozdrawiam Wszystkich po obu stronach ze względu na szacunek ;)

Podpis: Death
Dodano: 2018-07-24 13:57:54 | Zgłoś naruszenie

Ma znajomości. Bedzie dobrze

Podpis: Koles
Dodano: 2017-11-13 20:33:58 | Zgłoś naruszenie

A może go awansują.

Podpis: C
Dodano: 2017-10-31 11:17:30 | Zgłoś naruszenie

To on jeszcze pracuje?

Podpis: Ewa
Dodano: 2017-10-31 10:43:27 | Zgłoś naruszenie

Policja jest wzorem

Podpis: Kewin
Dodano: 2017-10-29 13:24:11 | Zgłoś naruszenie

Policjant musi być godny zaufania. Nie powinien bić

Podpis: Roma
Dodano: 2017-10-27 22:38:48 | Zgłoś naruszenie

Jak tak dalej pójdzie to Policjant podczas interwencji będzie bal się użyć siły lub pałki, bo go zwolnią . Prawda jest taka, że przyjmują kobiety do Policji licząc na to, ze przestępca będzie wahał się ją uderzyć . KTO NAS BĘDZIE CHRONIŁ?

Podpis: czytelnik
Dodano: 2017-10-26 22:42:57 | Zgłoś naruszenie

Niestety pomo chyba jest chyba jeszcze gorzej niż piszesz bo Ci o których piszesz ze starają się zyc zgodnie z prawem mają marne szanse na to by ich starania się powiodly bo życie na to nie pozwala... Prawo pokrętne, każdy je interpretuje na swój sposób a obywatele roszczeniowi, każdemu się coś należy i niczego nie musi. Media szukają sensacji we wszystkim i nawet jak pies pogryzie listonosza to przedstawia to tak żeby wszyscy myśleli że listonosz pogryzl psa wtedy będzie oglądalność. .. Ciężkie czasy nadeszły...

Podpis: Koluniu
Dodano: 2017-10-25 00:50:16 | Zgłoś naruszenie

Pitu, pitu i obywatelu broń się sam. Młodzi policjanci zastraszeni przez społeczeństwo, zahukani przez przełożonych, niedouczeni i niedoinwestowani. Jak to się ma kręcić. Niestety w naszym kraju tylko Polak-etyk stara się żyć zgodnie z prawem i przestrzegać zasad moralnych. A Polak - katolik tylko udaje prawego obywatela. Większość na tym forum nawet nie wie o czym pisze.

Podpis: pomo
Dodano: 2017-10-24 20:34:09 | Zgłoś naruszenie

Sorki za bledy ale ja swoje a telefon swoje. Poprawiam sie: Wygranych miało być wyrywnych a zamiast pazerność miało być pasywnosc

Podpis: Koluniu
Dodano: 2017-10-24 11:53:31 | Zgłoś naruszenie

Zgadzam się z tobą ze wygranych trzeba hamowac a jak sie Nie da to eliminować, albo najlepiej rzetelnie podejść do selekcji na wstępie. Nie twierdzę ze policjanci są od tego by czestowac pałka jak Mikołaj cukierkami ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Są brutalniejsze policję niż nasza, może to potwierdzić każdy kto miał z nią do czynienia we np francji. Osobiście uważam że pazerność policji jest i wiele niebezpieczna niż wyrywnosc bo od wyrywnego policjanta może ucierpiec mniej lub bardziej ale krnabrny obywatel a pasywnosc będzie uderzać w tych ktorzy są ofiarami tych krnabrnychco do których policja nie będzie podejmowała odpowiednio stanowczych kroków z obawy przed konsekwencjami. Opisany przez redakcję przypadek jest tego książkowym przykładem. Ja od 15roku życia jeździłem na koncerty, jeszcze stary Jarocin, przeżyłem mnóstwo różnych imprez, meczy itp a jednak nigdy nie dostałem pała od policjanta choć nie raz roiło się wokół od mundurów. Naprawdę dostać za darmo nie jest łatwo.

Podpis: Koluniu
Dodano: 2017-10-24 11:09:54 | Zgłoś naruszenie

Koluniu. W resorcie sprawiedliwości nie można myśleć tylko kategoriami ekonomicznymi. Obywatel ma miec prawo ufać państwu w tym policji. Policja nie może bic tylko dlatego, że ma ciężką słuzbę, jest zestresowana czu zona zdradza policjanta. Dura lex sed lex. PS. Prokuratura takie postępowanie prowadzi z urzędu. Np w celu czy zamiast zastrzelić mógł postzrecic aby ten nie zbiegł z miejsca wypadku. Znam policjanta z Olesnicy który ma wyrywne ręce w stosunku do podejrzanych. taki charakter.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-10-24 10:04:13 | Zgłoś naruszenie

Policjantowi z Milicza który zastrzelił bandyte który postrzelil jego kolegę z patrolu prokuratura prowadzi postępowanie czy zasadnie użył broni... Jeszcze się okaże że mógł co psiknac gazem... Wyszkolenie policjanta to ogromne koszty. Czy drużyna wyrzuca dobrego piłkarza który ja dużo kosztował gdy raz przez przypadek strzeli samobuja? Przecież ten gliniarzmoglby jeszcze pracować parę lat a tak będzie trzeba mu płacić emeryturę za siedzenie w domu. Tylko państwowe instytucje stać na taką rozrzutnosc bo wydaje kasę podatników. Przełożeni podobnie jak inni urzędnicy powinni odpowiadać materialnie za swoje decyzje.

Podpis: Koluniu
Dodano: 2017-10-24 00:08:49 | Zgłoś naruszenie

Axel. popatrz na niektóre ustawki policji. jak dziennikarze chca robić zdjęcia to mimo, że zatrzymany się nie stawia policja na siłe go zgina do tzw parteru. czy to nie zwykłe sqrwysynstwo?

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-10-23 21:48:49 | Zgłoś naruszenie

do emeryt. W policji mają pracować działający tylko zgodnie z prawem policjanci. Inaczej jak ma to być robione na siłe to taniej wychodzi zaprowadzenie porządku przez mafię.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-10-23 21:46:22 | Zgłoś naruszenie

Kadrowiec. Jak przedsiebiorca chce aby mu US przedłuzył płatność podatku to Naczelnik US odpisuje podatikowi, ze ten na własne ryzyko prowadzi działalność. jak państwo Cię oszuka i musisz pozwać skarb państwa a dochody masz na poziemie np. 30 % minimum socjalnego to sedzia paluch pisze Ci, ze musiałes się liczyć z procesem a koledzy z SO przyklepuję postanowienie sedziego Palucha. Wiec albo dajesz sie oszukać państwu i siedzisz cicho albo kradniesz aby dokonać opłaty sądowej. To takie durne państwo.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-10-23 21:44:28 | Zgłoś naruszenie

Cześć, to co od pewnego czasu wyprawia się z ludźmi w tej firmie przechodzi wszelkie pojecie. Totalny brak wsparcia ze strony przełożonych, i wrogie nastawienie powoduje że policjanci nie czuja się pewnie przy wykonywaniu swoich obowiązków (delikatnie mówiąc). Ja od 9 lat pełnię służbę w ruchu drogowym, doświadczenia ostatnich 2 lat zaowocowały u mnie tym, że coraz częściej odpuszczam, odwracam wzrok na pewne patologiczne zachowania kierowców. Nie warto się szarpać, ludzie nagrywają grożą procesami za to że kulturalnie przeprowadzasz kontrolę drogową i chcesz sprawdzić czy kierujący posiada choćby uprawnienia na dany pojazd, ostatecznie człowiek zostaje z tym sam jak palec, przełożeni umywają ręce, przełożeni klepią po plecach tylko wtedy jak pachnie premią, jak trafi ci się tzw. "kupa" rzucają cię na pożarcie. Taka jest prawda o polskiej policji!

Podpis: Sierżant
Dodano: 2017-10-23 21:10:39 | Zgłoś naruszenie

Czekam na zwolnienie policjantów zatrzymujących nożownika ze Stalowej Woli. Też można

Podpis: olo
Dodano: 2017-10-23 19:09:36 | Zgłoś naruszenie

@axel: To wg ciebie policjant może bić demonstranta? Wyrok jest uniewinniający?

Podpis: Szymek
Dodano: 2017-10-23 18:41:52 | Zgłoś naruszenie

Cale zlo - jeśli tak można powiedzieć - zaczyna się od tak glupich komentarzy jakten : "Policja nie może bić". Nie tylko może ale w niektórych przypadkach musi !!! Ten policjant nie bil palą np. demonstranta tylko miejscowego bandytę, który wcześniej kogoś pobil. !!! I taki gnój musi dostać najpierw karę cielesną a dopiero potem postępowanie karne !! Przelożeni tego policjanta są beznadziejni, jeśli chcą go wyrzucic z Policji pomimo wyroku uniewinniającego !!

Podpis: Axel
Dodano: 2017-10-23 12:57:12 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (42), Motoryzacja (5), Nauka (4), Praca (56), Usługi (21), Zwierzęta (3), Inne (8)
Dodaj ogłoszenie
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Przedwyborcze spotkania kandydatów
"Świata nie zmienimy..."~Brawo Kobiałka!!
reklama
Kalendarium
23.09.2018 o godz. 09:30
XX Oleśnicki Rajd Rowerowy (więcej)
start - stadion przy ul. Brzozowej w Oleśnicy
21.10.2018 o godz. 07:00
Wybory samorządowe
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter