Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest piątek, 20 października. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa.
reklama
reklama
reklama

Obrazy snów i rzeczywistości w BiFK

Dodano: 2017-10-04 10:30:17 | Komentarzy: 4 | Kategoria: Kultura
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy Pavel Hlavatý "Grafiki - obrazy snów i rzeczywistości".


reklama

Wernisaż odbędzie się 28 października o godz. 19 w galerii sali widowiskowej BIFK przy ul. Kochanowskiego 4. Wystawa będzie czynna do 26 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 8- 16- oraz godzinę przed każdą imprezą kulturalną w sali widowiskowej. Wstęp wolny. Podczas wystawy istnieje możliwość nabycia prac.

Pavel Hlavatý, malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, według belgijskiej „GRAPHI” najpłodniejszy artysta w Europie. W wieku 23 lat, kiedy był nauczycielem w średniej szkole artystyczno-przemysłowej, został członkiem Związku Czeskich Artystów Plastyków. Ukończył szkołę plastyczną oraz historię sztuki i filozofię czeską. W tamtym okresie zajmował się malarstwem, grafiką. Specjalizował się w karykaturze i humorze rysunkowym.
Właśnie udział w wystawie „Protest – rysunki 68”, na której dał wyraz swojej jednoznacznej postawy wobec interwencji wojskowej państw Układu Warszawskiego w sierpniu 1968 roku oraz panującego reżimu, stał się powodem skazania go na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a w konsekwencji izolacji artystycznej. Jako człowiek „Praskiej Wiosny” miał zakaz publikowania, wystawiania prac. Pozbawiono go też etatu wykładowcy. Dopiero po „Aksamitnej Rewolucji” w 1989 roku mógł powrócić do oficjalnego życia i obiegu artystycznego.

Od 1977 roku zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest autorem ponad 700 exlibrisów, prac graficznych i plakatów. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracuje z czasopismami poświęconymi sztuce. Wielkim uznaniem dla jego dorobku artystycznego było zaproszenie go do zespołu eksperckiego przygotowującego oprawę graficzną Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. W 1991 roku był w zespole artystów czeskich reprezentujących sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.

Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród. Miał ponad 100 indywidualnych wystaw na całym świecie. Jest też autorem wielu projektów: Franz Von Bayros (1866 – 1924) i inni, Późny czeski symbolizm w grafice w pierwszej połowie XX wieku, Josef Váchal i ci inni i ostatni projekt: 1000 najpiękniejszych exlibrisów świata XX wieku.

Pracuje jako kustosz w Praskiej galerii DRIT, która przygotowuje dla galerii w całej Europie wystawy czeskiej grafiki głównie z pierwszej połowy XX wieku. Ma jedną z największych kolekcji dzieł europejskiego symbolizmu. W wielu krajach Europy były bardzo pozytywnie przyjęte jego referencje o czeskiej grafice.


źródło: BiFK
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (4)

No, no.

Podpis: .
Dodano: 2017-10-05 20:51:45 | Zgłoś naruszenie

fajnie, chetnie wpadne zobaczyc!

Podpis: K
Dodano: 2017-10-05 10:00:30 | Zgłoś naruszenie

Szykuje się ciekawa wystawa

Podpis: mar.
Dodano: 2017-10-05 09:38:38 | Zgłoś naruszenie

dobrze ze dajecie informacje wczesniej, a nie juz po evencie! moglibyscie tak robic zawsze MO

Podpis: ;)
Dodano: 2017-10-05 08:36:51 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (51), Motoryzacja (15), Nauka (6), Praca (55), Usługi (32), Zwierzęta (1), Inne (10)
Dodaj ogłoszenie
reklama
reklamareklamareklamareklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Miasto nie finansowało wykładu ks. Oko
"Mad,jesteś zwykłym ..."~!!!
reklama
Kalendarium
09.11.2017 o godz. 19:00
Koncert Leszka Możdżera (więcej)
bilet 90 zł, sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter