reklama
reklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 23 lipca. Imieniny Bogny, Sławosza, Żelisława.
reklama
reklama
reklama

Areszt za przemoc domową

Dodano: 2017-09-20 09:29:16 | Komentarzy: 60 | Kategoria: Aktualności
Oleśniccy policjanci zatrzymali 40-latka, który jest podejrzany o znęcanie się nad swoją rodziną. Jego żona została dotkliwie pobita. Agresor usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany.


Damski bokser trafił do aresztu / zdj. ilistr.

reklama

40-letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego trafił do policyjnej izbie zatrzymań chwilę po tym, jak jego żona złożyła zawiadomienie o znęcaniu się nad nią.

- Z relacji kobiety wynikało, że do znęcania się w tej rodzinie dochodziło od pewnego czasu. Ostatnia awantura skończyła się dotkliwymi obrażeniami ciała kobiety i koniecznością hospitalizacji. Zdesperowana kobieta zdecydowała się wreszcie na złożenie zawiadomienia o przestępstwie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad żoną. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące mężczyzna spędzi w areszcie - informuje oleśnicka policja.

- Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna" - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii - przyznają mundurowi.

Policja informuje

Polskie prawo ściga sprawców przestępstw przeciwko osobom bliskim za:
* znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - art. 207 kodeksu karnego (k.k.)
* grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona - art. 190 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
* stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia określonego stanu - art. 191 k.k,
* doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem (zgwałcenie) oraz doprowadzenie w ten sam sposób innej osoby do poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności - art. 197 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego), UWAGA! Przestępstwo to popełnia również mąż, gwałcąc swoją żonę!
* uporczywe uchylanie się od wykonania ciążącego z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i narażanie jej przez to na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego) - art. 209 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organu opieki społecznej lub właściwej instytucji),
* kradzież lub kradzież z włamaniem na szkodę osoby najbliższej - art. 278 k.k. i art. 279 k.k. (przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
* niszczenie, uszkadzanie cudzej rzeczy lub czynienie jej niezdatną do użytku - art. 288 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
* porzucenie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, wbrew obowiązkowi troszczenia się - art. 210 k.k.,
* uprowadzenie lub zatrzymanie małoletniego poniżej lat 15, albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru - art. 211 k.k,
* doprowadzenie małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej - art. 200 k.k,
* rozpijanie małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju - art. 208 k.k.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań tłumacząc to "obietnicą poprawy sprawcy", "wiarą w jego zmianę". Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że "poprawa" była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że przemoc domowa ma miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych, normalnych na pozór domach. Wśród sprawców takich przestępstw są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.

Ofiarami przemocy domowej są również dzieci. Nie zawsze jest to przemoc skierowana bezpośrednio w stosunku do nich. Dzieci cierpią i są krzywdzone także wtedy, gdy są świadkami przemocy dorosłych. Przemoc domowa może wyrządzić dziecku szkody fizyczne i emocjonalne, które długo będą ciążyć na jego dorosłym życiu. Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a "władza" sprawcy systematycznie się zwiększa.

Policjanci apelują:
* Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
* Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
* Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zadzwoń! /0-22/ 668 70 00 - to specjalny numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Niebieska Linia.

źródło: KPP w Oleśnicy
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (60)

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-25 21:15:59 | Zgłoś naruszenie

do nie licz na adwokata. To chyba nie jest tak. Mialem adwokata z uzredu w kilku sprawach. WEygeywalem bez ich pomocy a wrecz szkodzeniu sprawie. jak wygrywalem to sady zawsze zasadzaly kase dla adwokatow od skarbu panstwa. Choc co sad lub sedzia to inna interpretacja stanu faktycznego. Ale moze w sprawach o ktorych ty piszesz tak jest czy tak sie zdarzylo.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-25 17:16:49 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-25 11:49:55 | Zgłoś naruszenie

PRZYZNALI CI ADWOKATA Z URZĘDU NA SPRAWE SĄDOWĄ,NIE LICZ NIGDY ZE WYGRASZ SPRAWĘ ,WRĘCZ PRZECIWNIE MASZ BANKOWE ZE JA PRZEGRASZ.ADWOKATOWI W TAKICH SPRAWACH LICZY SIE TYLKO SZTUKA ZE BY DOSTAŁ ZA CIEBIE PIENIĄDZE A TAK NAPRAWDE TO JAK SOBIE NIE WEZNIESZ PRYWATNIE ADWOKATA TO JESTES PRZEGRANY,A TYM BARDZIEJ JAK OSKARRZONY BEDZIE MIAŁ ADWOKATA Z URZEDU A POSZKODOWANY PRYWATNEGO CO MU ZAPLACIŁ JEST WTEDY SPRAWA PRAKTYCZNIE W 100% WYGRANA.ONI SIE WSZYSCY ZNAJA JAK KOLEDZY Z JEDNEJ LAWKI DO SĘDZIÓW DO ADWOKATÓW I KOMORNIKOW.

Podpis: wyga
Dodano: 2017-09-24 16:49:11 | Zgłoś naruszenie

do PIS-saż. Ok 20 lat temu napisałem w Donosicielu, ze sąd w Oleśnicy to sąd rodzinny Polaków. Prezes Polak (tata), syn sedzia, synowa sedzia. Później poszła zmiana. tata stan spoczynku i funkcja przewodniczacego KW. Sędzia Jaworski na prezesa. Teraz prezesem jest a przynajmniej do niedawna był syn Polak. Podobnie jest z kancelaria komornika Słomka. Był ojciec. Aktualnie jest syn. Pewne etaty państwowe i urzednicze w III i IV RP dziedziczy się z dobrodziejstwem inwentarza.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-23 22:52:20 | Zgłoś naruszenie

Szkoda tylko że nie wszystkich to prawo obowiązuje

Podpis: Xxx
Dodano: 2017-09-23 17:34:10 | Zgłoś naruszenie

nstytucja obrońcy z urzędu powstała, by zapewnić pomoc prawną tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie adwokata we własnym zakresie. Okazuje się, że pełnomocnikowi bardziej opłaca się przegrać sprawę - wówczas otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od Skarbu Państwa. W wypadku wygranej często musi przejść wyboistą drogę, by w ogóle dostać pieniądze za wykonaną pracę. O nieefektywnym systemie wynagradzania pełnomocników z urzędu informuje "Rzeczpospolita". W wypadku przegrania prowadzonej przez siebie sprawy, adwokat otrzyma wynagrodzenie za pracę bezpośrednio od Skarbu Państwa z kasy właściwego sądu. Wówczas może być pewien, że dostanie należne mu honorarium, nierzadko jednak z dużym opóźnieniem.W przypadku wygrania procesu, zwrot jego kosztów zasądza się od strony przegranej na rzecz strony wygranej. Jeśli przegrywający dobrowolnie nie odda pieniędzy. pełnomocnik ma prawo ściągnąć od niego należne mu honorarium i zwrot wydatków w osobnym postępowaniu. Obrońcy z urzędu najtrudniej uzyskać wynagrodzenie, w wypadku, gdy przegrywający przeciwnik zapłaci należność wraz z kosztami sądowymi na rzecz jego mocodawcy. Mocodawca pełnomocnika z urzędu staje się faktycznym dysponentem jego honorarium. Dość często zdarza się, że osoba korzystająca z usług obrońcy uchyla się od przekazania mu należnych pieniędzy. Co myślą o tym sami prawnicy? Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana w prawie, która zobowiązałaby Skarb Państwa do płacenia honorariów pełnomocników ? z urzędu" bez względu na rezultat prowadzonej przez nich sprawy

Podpis: nie licz na adwokata
Dodano: 2017-09-23 16:58:05 | Zgłoś naruszenie

Komunistyczno resortową pokolenia i ich dzieci, kastę ,lekarzy sądowych, adwokatów ,komorników,betonowych sędziów co zostawili głowę w lombardzie już dawno powinni ich wszystkich powywalać na zbity pysk i wyczyścić to zarażone kumoterstwo i towarzystwo.PIS CZYŚCIE POLSKIE SĄDY BO TO OSTATNI GWIZDEK.

Podpis: PIS-saż
Dodano: 2017-09-23 13:54:15 | Zgłoś naruszenie

do Żenada sądy. Masz rację co do biegłych. Bez robienia testów wpisuja zaburzenia osobowości. A wiesz czemu? Bo to nie choroba. Ale daje im możliwość dojenia kasy. Jesli Tobie wpisali to co wpisali to mają od sądu kase na każde postepowanie z Twoim udziałem. Cokolwiek sie teraz nie stanie to prokuratura będzie przy każdym nowym postępowaniu wysyłać Cię na badania bo kiedyś byłeś taki to a taki. A biegłe otrzymuja kasę na swoje prywatne konto. Żaden adwokat (musi byc) nie stawia się na badania. Ale jak tylko masz pozytywna opinie biegłych i sad zwalnia adwokata z obowiazku reprezentacji to adwokat juz nastepnego dnia puka z pismem po kase za udzielon a Ci pomoc prawną.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-23 06:47:37 | Zgłoś naruszenie

To co piszą w artykule to jeszcze nic ,mnie lekarz sądowy uznał jako co nic nie zrobiłem dziewczynie osobę nieobliczalna ,bo sie wzorował na opisie byłej partnerki,pojechałem do Milicza na przebadanie czy mam zaburzenia psychiczne,dostałem wypis ze szpitala ze brak wskazań zaburzeniowych i agresywnych ,opinia lekarza pozytywna tacy są lekarzy sądowi ,z najzdrowszego człowieka napiszą ci opinie i zrobią z ciebie debila,a baba która dusi cie ze odpływasz i okalecza cie nożem chodzi bezkarna po Oleśnicy.TAK KANALIE SĄDOWI LEKARZE I PROKURATORZY ROZWIĄZUJĄ SPRAWY ŻENADA GORZEJ NIŻ DZIECI Z PRZECZKOLA. KASTA TO MAŁO POWIEDZIANE.lekarze sądowi nich się pierw sami zaczną leczyć a pużniej niech zaczną badać oskarżonych.

Podpis: żenada sądy
Dodano: 2017-09-23 01:32:53 | Zgłoś naruszenie

To zwykła bzdura ja miałem przypadek ze baba mnie okaleczyła nożem i poszedłem na policje to mi powiedzieli ze my się tym nie zajmujemy i powiedzieli mi tylko niech pan sobie idzie z tym do prokuratury ,nawet nie raczyli sprawdzić tak działa Polska policja.NIE WIEŻ i NIGDY nie ufaj POLICJI ONI CI NIGDY NIE POMOGĄ TYLKO ZASZKODZĄ

Podpis: oleśniczanin
Dodano: 2017-09-23 01:10:43 | Zgłoś naruszenie

a mnie biła matka ma na imię Bożena Piasecka boję jej się

Podpis: pomocy
Dodano: 2017-09-22 22:30:38 | Zgłoś naruszenie

W Polsce 500 tys. kobiet znęca się nad swoimi byłymi mężami lub partnerami odmawiając ojcom kontaktu z dziećmi. Dłuższy brak komtraktu dzieci z ojcem powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Ale zaden prokurator w Polsce nie oskarzył jeszcze matki za znęcanie się nad ojcem dziecka. Pikuś. Sądy nie potrafią przeprowadzić egzekucji kontaktów przez 5 lat.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-22 21:31:09 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-21 18:25:45 | Zgłoś naruszenie

Miałem żonę która mnie biła i się z nią rozstałem,wychodziła pić z koleżankami nieraz nie było jej cały tydzień później przychodziła odurzona alkoholem ten smród alkoholu czuje do dzisiaj walała się na łóżko i spała 2 dni kiedy wstawała żądała ode mnie pieniędzy na alkohol kiedy próbowałem odmówić zawsze biła mnie kablem od żelazka,raz nawet sąsiedzi wezwali policje,ale policjanci śmiali się ze mnie że jestem "piz#eusz" i nie potrafię sobie baby ustawić do pionu,wszyscy się śmiali nawet rodzina a koledzy w pracy pluli mi w twarz na szafce w szatni napisali mi markerem "eunuch" ze niby nie mam jaj.w końcu nie wytrzymałem ,poszedłem do sądu i się rozwiodłem.

Podpis: Chryzant G.
Dodano: 2017-09-21 16:09:10 | Zgłoś naruszenie

komu i w jaki sposób?

Podpis: ktoś
Dodano: 2017-09-21 15:56:20 | Zgłoś naruszenie

Przecież w końcu pomogli

Podpis: P
Dodano: 2017-09-21 15:52:02 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-21 15:31:31 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-21 15:27:43 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-09-21 15:23:37 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter