reklama
reklamareklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 21 lipca. Imieniny Daniela, Dalidy, Benedykta.
reklama
reklama
reklama

Gigantyczne raty dla następców!

Dodano: 2017-09-18 06:26:36 | Komentarzy: 170 | Kategoria: Aktualności
Szpital zaciąga kolejny kredyt w wysokości 18 mln zł. Harmonogram spłaty zakłada, że do końca kadencji rata będzie symboliczna. Następcy obecnej władzy będą płacili już 2 mln zł rocznie!


Wicestarosta Piotr Karasek i starosta Wojciech Kociński wypełniają wolę większości rady powiatu. Roczne raty kredytu wzrosną dopiero w kolejnej kadencji samorządu

reklama

Na początku ubiegłego roku dyrekcja Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy podpisała umowę na kredyt dla jednostki w wysokości 15 milionów złotych. Jedynym oferentem był Magellan, firma specjalizująca się w pożyczkach dla osób prywatnych, biznesowych, samorządów, a także dla szpitali.

Na ostatniej sesji Rada Powiatu Oleśnickiego większością głosów przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia przez powiat poręczenia kredytu obrotowego nieodnawialnego w latach 2017-2031. Szpital jeszcze w tym roku chce pożyczyć 18 mln zł na pokrycie zobowiązań wobec instytucji Magellan S. A. oraz na pokrycie zobowiązań z tytułu układu ratalnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Okazuje się, że kredyt zaciągany jest w Banku Gospodarstwa Krajowego, a ze strony powiatu do podpisania poręczenia upoważniono starostę Wojciecha Kocińskiego (Prawo i Sprawiedliwość) i wicestarostę Piotra Karaska.

Portal MojaOlesnica.pl dotarł do szczegółów harmonogramu spłaty, który nie uwzględnia ewentualnych odsetek. Wynika z niego jednoznacznie, że do końca obecnej kadencji roczna rata kredytu wyniesie jedynie 20 tysięcy złotych.

Na początku kolejnej kadencji kwota ta wzrośnie do 50 tys. zł. Duży wzrost zaplanowano natomiast na lata 2021-2022 - kolejno 168 tys. zł i 1,5 mln zł. Rata w wysokości od 1,5 do 2 mln zł ma się utrzymywać aż do 2030 roku. Natomiast w ostatnim roku obowiązywania kredytu raz spadnie do 692 tys. zł.

W praktyce oznacza to, że obecne władze powiatu z PiS znaczną kwotę długu pozostawiają swoim następcom. Przypomnijmy, w niedalekiej przeszłości przedstawiciele tej partii, będąc jeszcze w opozycji, krytykowali ówczesne władze za "niebezpieczne zadłużenie powiatu i zbyt wysoki deficyt" i wówczas - bez skutku - chcieli odwołać starostę.

pp
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (170)

MAD. LIczysz, ze my na emigracji wrócimy!!!!! Umiem liczyć. Jesli wrócę to Polska będzie chciała mnie wydoić aby pokryć stratę szpitala. A składka zdrowotna w PL jest podobna do składki w Szwecji. Dla przedsiebiorców jest nawet większa bo państwo oszust nie liczy składki od dochodu tylko wymysliło sobie, ze każdy przedsiebiorca to bogacz i ma płacić składke od wymyslonej podstawy przez państwo oszust. czyli np masz stratę albo dochód na pograniczu minimum socjalnego a państwo oszust kasuje Cie od wymyslonego dochodu.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-24 08:06:27 | Zgłoś naruszenie

MAD. Nie kumasz konstrukcji prawnej. Urzędnik może przyjąć korupcjonogenną propozycję w ramach działań. Ale funkcjonariusz publiczny nie może namawiać do popełnienia przestępstwa. A tak to działało. kwiaty dla posłanki, prawie oświadczyny młodego agenta do starszej kobiety itp itd. W USA taki funkcjonariusz wyłby w celi bez żadnego oporu. Nie wiesz ile arzy policja "żebrała" u mnie abym się z nimi dogadał a nie chciał mandatu. Głośna była sprawa w pewnym znanym Ci mieście gdy policjanci przyjęli 50 zł od złodzieja jadącego kradzionym maluchem. Ten sam maluch kilka kilometrów dalej zatrzymał sie na lampie. Przykład Bierutowa pokazał jak to działa. A jak działa w autach gdzie nie ma kamery możesz się tylko pomyślać.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-09-24 07:59:35 | Zgłoś naruszenie

@pytam, to ja się teraz pytam, jakie to przestępstwo popełnił Mariusz Kamiński ??? Bo wysłał agentów do posłów i funkcjonariuszy państwowych, którzy byli podejrzewani, że mogą wykorzystywać swoje stanowiska i pozycję do robienia przekrętów ??? Przecież w aferze gruntowej przestępcy zostali skazani przez sądy za czasów PO !!! a po kilku miesiącach szef CBA został również skazany za nielegalne działania wobec tych przestępców !!! Jeśli ty próbowałbyś przekupić funkcjonariusza policji, to grozi ci 10 lat więzienia !!! A policjant ma obowiązek to zgłosić, a nie przyjmować łapówkę i tłumaczyć, że to nie jego wina, bo kierowca miał ładne oczy i go zauroczył !!! Nie chciał przyjąć tej łapówki, ale kierowca go do tego niemal zmusił !!! ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-21 11:33:36 | Zgłoś naruszenie

To za to, że ona została nieuniewinniona to prezydent musiał uniewinnić Kamińskiego? Nie pochwalam braku kary dla posłanki, ale to nie możne być argument za zwolnieniem z odpowiedzialności Kamińskiego!

Podpis: pytam
Dodano: 2017-09-21 11:13:56 | Zgłoś naruszenie

@pytam, K... mać, tyle mam układów teraz wypracowanych i to wszystko w łeb weźmie, bo nie problem byłby, gdybyśmy my wzięli władzę" !!! Słowa biednej, uwiedzionej kobiety !! To kpina, że szef CBA dostał wyrok 3 lat więzienia, a ta kobieta została uniewinniona !!

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-21 10:42:45 | Zgłoś naruszenie

@Mad, tak, piękny funkcjonariusz ciężko pracował w imię IV RP i dla dobra jej obywateli, knując przeciw kobiecie, którą uwodził... No pięknie. Takich ludzi nam potrzeba w IV RP! To jest prawdziwy patriota i funkcjonariusz poświęcający się w służbie dla narodu! Mad, proszę cię...

Podpis: pytam
Dodano: 2017-09-21 07:25:30 | Zgłoś naruszenie

Mariusz Kamiński wyczerpał znamiona czynu zabronionego ... ;)) tak, wiem, funkcjonariusz CBA podżegał biednych polityków do korupcji ;)) biedni, dali się uwieść urokom pięknego funkcjonariusza ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-21 02:02:37 | Zgłoś naruszenie

@Mad, a ja wiem na co były zaciągnięte... @45 ma rację z pisokliką, potyralskie rządy, których też nie cierpię były bardziej transparentne. PS. Mariusz Kamiński wyczerpał znamiona czynu zabronionego określonego w art. 231 § 1 kk.

Podpis: Healthy
Dodano: 2017-09-21 01:05:53 | Zgłoś naruszenie

@45, nie wiesz na co, to dlaczego obrażasz od pisokliki?

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-21 00:20:25 | Zgłoś naruszenie

Jakoś nikt nie pisze, że 50 mln zaciągnięto na inwestycje przez 20 lat. A pisoklika 20 mln nie wiadomomo na co za rok. Brawo pisoklika brawo WY. Prokurator czeka.

Podpis: 45
Dodano: 2017-09-20 23:46:31 | Zgłoś naruszenie

Jakoś nikt nie pisze ,że obecna władza zastała 50 -cio milionowy dług powiatu i trzeba sobie z tym radzić

Podpis: Tomasz
Dodano: 2017-09-20 20:20:07 | Zgłoś naruszenie

@tak jest, no i właśnie, to najlepszy przykład tego, jak można interpretować prawo i co nazywać, jak to sam napisałeś "kurest... w czystej postaci". Później nagonka i propaganda w "wolnych" mediach i wybory wygrane przez PO. Piszesz, że Ty tylko powtarzasz, ja też przecież tylko powtarzam...

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-20 17:26:44 | Zgłoś naruszenie

@Mad, nie, nie ma sensu ta dyskusja, bo jesteś po prostu zafiksowanym zwolennikiem PiS. A co do tej posłanki. To, że dała się skorumpować to oczywista oczywistość. Ale zwróć uwagę tylko na jeden fakt i nie pomyśl, że zamierzam ją wybielać. Raczej chcę zwrócić uwagę na perfidię słynnego agenta i tego co robił na zlecenie szefów. To ona zaczęła żądać łapówek czy to ją zaczęto próbować przekupić? Agent po prostu był skur..m, bo w nocy ją stukał a w dzień podkładał jej świnie. Kurewstwo w czystej postaci i to są metody pisowskie niestety. I jestem pewien, że ty też dałbyś się skusić kasą i skorumpować, bo każdy ma swoją cenę. Kwestią pozostaje tylko jej wysokość. Ty wiesz swoje i nic cię nie przekona. Ja tylko powtarzam. Otworzą ci się oczy na czas jakiś...

Podpis: tak jest
Dodano: 2017-09-20 17:03:49 | Zgłoś naruszenie

@tak jest, oczywiście, nie jestem prawnikiem i nie bazuję na własnej wiedzy w tym zakresie. Dobrze wiesz, że autorytetów i specjalistów jest wielu, ja również mógłbym napisać, że wyrok był zgodny z POwską wizją prawa ;)) Kamiński skazany na 3 lata więzienia, a skorumpowana posłanka, która wzięła łapówkę została uniewinniona i to zgodnie z prawem !!

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-20 16:44:50 | Zgłoś naruszenie

@Mad, piszesz "Dla mnie złamaniem prawa było skazanie byłego szefa CBA Mariusz Kamińskiego na 3 lata więzienia bez zawieszania !!!" Dla ciebie tak może być, ale czy ty jesteś prawnikiem, sędzią, żeby oceniać co jest, a co nie jest złamaniem prawa? Widzisz, dokładnie wpisujesz się w tok myślenia i retorykę PiS. To co mówią autorytety i specjaliści to nie ważne, jeśli nie jest zgodne z pisowską wizją. Tylko pisowska prawda jest właściwa.

Podpis: tak jest
Dodano: 2017-09-20 16:30:54 | Zgłoś naruszenie

@tak jest, pozwolisz, że sam wyliczę sobie bilans zysków i strat dla Polski za rządów PO i PiS ;)) A Tobie nie przeszkadza propaganda liberałów? Tobie nie przeszkadzało, gdy łamano prawo do tej pory? Dla mnie złamaniem prawa było skazanie byłego szefa CBA Mariusz Kamińskiego na 3 lata więzienia bez zawieszania !!! a dla "wolnych" mediów złamaniem prawa było ułaskawienie go przez Prezydenta. Ja również nie mam nic do dodania ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-20 15:55:23 | Zgłoś naruszenie

Kaczyński NIE jest wieczny,a bez Kaczyńskiego PISu nie!!!!

Podpis: jest nadzieja
Dodano: 2017-09-20 14:11:01 | Zgłoś naruszenie

@Mad, piszę o naiwności, bo naiwnością jest wiara w uczciwość obecnych władz i twierdzenie, że przez 8 lat Polacy byli okradani przez PO-PSL. Pewnie ni byli, tylko teraz jest to samo i jeszcze na większą skalę. No i jeśli nie przeszkadza ci gebelsowki styl propagandy w TVPiS, no to ja już nic tobie nie napiszę. i jeśli nie razi cię łamanie prawa i konstytucji przez obecną władze to po prostu nie mam już nic do dodania.

Podpis: tak jest
Dodano: 2017-09-20 13:53:16 | Zgłoś naruszenie

@tak jest, dlatego głosowałem na Kaczyńskiego, który doskonale wie, że nie wszyscy wstępują do partii dla idei, więc zachowuje się trochę jak dyktator. Media publiczne oczywiście opanowane są przez PiS i jest to propaganda rządowa, zgadza się. Taka samo propaganda jest w TVN, w Polsacie i w Wyborczej, podobnie jest w zachodnich mediach. Z jednej strony ideologia liberalno-lewicowa z KODem, czarnymi marszami i otwartymi granicami, a z drugiej ideologia konserwatywno-prawicowa z "nacjonalistami" w marszach niepodległości czy "nawiedzonych katolami" w marszach dla życia i rodziny. Mi bliżej jest do tej drugiej ideologii i propagandy, więc nie piszcie, że ktoś jest naiwny, bo ogląda TVPiS. Czytelnicy Wyborczej też przecież nie są naiwni, inaczej tylko wyobrażają sobie przyszłość Polski.

Podpis: Mad
Dodano: 2017-09-20 13:47:10 | Zgłoś naruszenie

"...był nawet zawieszony przez Kaczyńskiego"... No tak, to była najsurowsza kara jaką poniósł... Dlaczego tak zażarcie SKOKów bronią politycy PiS? Jak były wałki to trzeba to wyjaśnić. Przecież PIS to taka krystaliczna i niewinna partia. Tak, wszystkiemu winni SB-cy... A jak nie oni to ich dzieci i wnuki... Mad, nie będę się z tobą licytował. Poczekamy jeszcze trochę i zobaczymy jacy to uczciwi byli działacze PiS i jak to żadnych afer z nimi nie było.

Podpis: tak jest
Dodano: 2017-09-20 12:49:31 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter