reklama
reklamareklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest niedziela, 22 lipca. Imieniny Magdaleny, Bolesławy, Marii.
reklama
reklama
reklama

Policja: widoczny - znaczy bezpieczny

Dodano: 2017-09-13 10:15:23 | Komentarzy: 13 | Kategoria: Aktualności
Zbliża się jesień, a wraz z nią nadchodzące krótsze dni. Pieszy oraz rowerzysta poruszający się po zmierzchu w ciemnym ubraniu staje się kompletnie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Oleśniccy policjanci apelują do rowerzystów i pieszych o noszenie odblasków, aby byli oni widoczni na drodze.


źródło: Policja

reklama

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzień staje się krótszy, a osoby poruszające się po drodze mniej widoczne dla kierujących zwłaszcza na nieoświetlonych drogach. Osoby poruszające się bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczne na drodze.

Dlatego warto przypomnieć, że pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10 % szans na przeżycie. Kierowca może dostrzec osobę, która używa element odblaskowy z odległości około 150 metrów, bez elementów odblaskowych jeżeli pieszy jest ubrany na ciemno, kierujący pojazdem zauważy go z odległości około 20 metrów. Ten czas pozwala na prawidłową reakcję u kierowcy.

Odblaski można nosić w różnej formie: opaski można zakładać na rękę lub nogę, mogą być również doczepiane do ubrania.

Najbardziej popularna i widoczna dla kierującego jest kamizelka odblaskowa. Również ważne jest umieszczenie odblasków: zaleca się umieszczać odblaski na wysokość kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nie dopuśćmy do sytuacji, gdzie staniemy się potencjalną ofiarą na drodze. Zachowajmy rozsądek, stosując się sami do przepisów ruchu drogowego i stosowania elementów odblaskowych oraz ucząc prawidłowych zachowań swoje dzieci.

Niestety podczas patroli poza terenem zabudowanym policjanci wciąż zatrzymują do kontroli osoby, które nie noszą odblasków. Zazwyczaj jest tak, że osoba, która dostała odblask, cieszy się chwilę, a później chowa opaskę, czy też kamizelkę w „szufladzie” zamiast założyć i być bezpiecznym. Warto takie odblaski odnaleźć i w drodze do szkoły czy też do pracy założyć i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Jako rodzice uczmy swoje pociechy noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze, nawet wtedy dziecko idzie chodnikiem w obszarze zabudowanym lub jest podwożone przez was samochodem pod szkołę. Stosowane w dzień, czy w nocy przez nie elementy odblaskowe wejdą w ich nawyk i staną się odpowiedzialnymi, widocznymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przypominamy, również że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka
oficer prasowy KPP w Oleśnicy
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (13)

Policji nie interesuje nasze bezpieczeństwo. Byle statystyki się zgadzały.

Podpis: stst
Dodano: 2017-09-20 20:12:17 | Zgłoś naruszenie

POLICJANCI ! Rozdawajcie odblaski dorosłym, nie tylko dzieciom

Podpis: kierowca
Dodano: 2017-09-15 15:14:51 | Zgłoś naruszenie

Policjanci dajcie przykład i pokażcie się na ulicach w kamizelkach, bo na razie tylko śmigacie pięknymi samochodami i tyle was widać

Podpis: Lenka
Dodano: 2017-09-15 12:21:18 | Zgłoś naruszenie

Policjanci na chodniki!

Podpis: Karol
Dodano: 2017-09-14 22:53:21 | Zgłoś naruszenie

W terenie zabudowanym problem jest tez w tym że latarnie powstają tam gdzie zażyczył sobie ten co nazwisko albo stanowisko i tak są doświetlane bramy wjazdowe. Proszę ten wątek poruszyć , lokalnym planistom

Podpis: rowerzysta
Dodano: 2017-09-14 21:32:08 | Zgłoś naruszenie

Piesi są najważniejsi. Wszystko co się wozi jest na drugim miejscu.

Podpis: lotNIK
Dodano: 2017-09-14 14:15:03 | Zgłoś naruszenie

Policjanci bądźcie widoczni- będziemy bezpieczni !!!

Podpis: Ola
Dodano: 2017-09-14 14:07:27 | Zgłoś naruszenie

nie można już odkładać ,czas najwyższy zająć się rowerzystami i pieszymi, rowerzystom wszyscy schodzić z drogi, matki z dziećmi uciekać na ulicę a pieszy wyłazi na przejście nie zwracając uwagi ,że auto jest tuż,tuż

Podpis: cz
Dodano: 2017-09-14 08:24:37 | Zgłoś naruszenie

piesi wchodzą na pasy z tel w ręku bo im wolno... ktoś takie bzdety kiedyś palnął... mnie uczono że upewniam się że mogę przejść... no ale jak ktoś chce być stuknięty to jego sprawa. a piesi na skróty to plaga w Oleśnicy - brak SM i milicja do D. i tak jest...

Podpis: oleśniczanin
Dodano: 2017-09-13 22:03:14 | Zgłoś naruszenie

jestem z TRZEBNICYi jeżdżę w mieście 40 km/h, 80 km/h poza miastem 115 km/h na autostradzie. TO CO WYRABIAJĄ "KIEROWCY" W OLEŚNICY TO SZOK. LUDZIE WY SIĘ NAUCZCIE JEŹDZIĆ AUTEM I PROWADZIĆ AUTO PORZĄDNIE!!!!!!!!! BO KOGOŚ ZABIJECIE. pojeźdzcie to Trzebnicy po nauki, na prawdę polecam

Podpis: ajron
Dodano: 2017-09-13 21:26:01 | Zgłoś naruszenie

A może tak szkolenie dla pacanów kierowców - kiedy i jakich używamy świateł w samochodzie. Jadąc do Wrocławia rano widać , że kierowcy maja ogromny problem kiedy używamy świateł dziennych - używają ich niezgodnie z kodeksem drogowym .

Podpis: Ormo
Dodano: 2017-09-13 19:41:08 | Zgłoś naruszenie

Rowerzyści i piesi mają na to wywalone bo w Oleśnicy nie ma policji.

Podpis: ogar
Dodano: 2017-09-13 19:11:33 | Zgłoś naruszenie

Oj chciałbym by nasi policjanci byli tacy widoczni a nie chowali się z radarami po krzakach.

Podpis: sebix
Dodano: 2017-09-13 11:09:08 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter