reklama
reklamareklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest niedziela, 22 lipca. Imieniny Magdaleny, Bolesławy, Marii.
reklama
reklama
reklama

Nadchodzą Dni Europy 2017!

Dodano: 2017-09-13 08:04:30 | Komentarzy: 9 | Kategoria: Kultura
Publikujemy program oraz szczegółowy opis organizatorów Dni Europy 2017, które za kilka dni rozpoczną się w Oleśnicy.


reklama

XX jubileuszowe Dni Europy organizujemy w roku, który został ogłoszony w naszym mieście Rokiem Czeskim.

Ta wpisana już w kulturalną tradycję naszego miasta impreza będzie w tym roku z jednej strony kontynuacją organizowania co roku w trzeci weekend września wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, osadzonych w tradycji, dziedzictwie i wartościach europejskich, z drugiej strony to okazja do szczególnej intensyfikacji działań realizowanych w ramach Roku Czeskiego, których celem jest popularyzowanie czeskiej kultury, czeskiej historii, w tym czeskiej historii naszego miasta, a także pogłębianie współpracy z miastem partnerskim w Czechach – Chrudimiem i w szerszej perspektywie budowanie jeszcze lepszych relacji pomiędzy naszymi narodami.

Dni Europy są okazją dla oleśniczan do spotkania z europejskimi artystami, głównie z Czech, Francji i Niemiec, w których mamy miasta partnerskie. Jak co roku nie zabraknie wernisaży, koncertów, prezentacji, pokazów, spotkań i dyskusji, tak by całościowo impreza miała dodatkowo wymiar edukacyjny, rozrywkowy i spełniała oczekiwania jak największej liczby odbiorców.

Jak co roku w mieście odbywa się wiele imprez towarzyszących Dniom Europy, dodatkowo poszerzając ofertę o atrakcje sportowe, kulinarne i wiele innych. Warto tu chociażby wymieć Bieg o Memoriał Bogusława Psujka, IX Jarmark Produktu Lokalnego Dobrej Widawy, Konkurs Europejski Latawiec i koncert koncerty w ramach niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i wiele, wiele innych.

W ramach tegorocznych Dni Europy i jednocześnie Roku Czeskiego odbędą się dwa wernisaże wystaw: w Galerii „Brama Wrocławska” wystawy „Fotografowie I wojny światowej”, natomiast w Galerii Sali Widowiskowej BiFK „Świat lalek teatralnych na pocztówkach” z kolekcji Libora Štumpfa.

„Fotografowie I wojny światowej” to wystawa, która oferuje unikalny wgląd w pierwszy światowy konflikt XX wieku. Składają się na nią prace trzech wielkich czeskich fotografów wojennych – Gustava Broža, Jana Myšičky oraz Jendy Rejmana. Ich fotografie są odkryciem na skalę światową. Historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, na całym świecie istnieje tylko parę całościowych kolekcji. Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest uznany czeski fotograf Jaroslav Kučera.

Druga z wymienionych ekspozycji to fragment imponującej, jednej z największych na świecie kolekcji pocztówek o tematyce teatrów lalkowych. Można na niej obejrzeć szeroki przekrój historyczny, kulturowy i gatunkowy tego fenomenu.

Autor wystawy i właściciel kolekcji Libor Štumpf jest animatorem lalek, założycielem i filarem Teatru „AHOJ”, kolekcjonerem i to nie tylko pocztówek, ale i wszelkich innych artefaktów, które mają związek z tą dziedziną sztuki, animatorem życia kulturalnego oraz współtwórcą największego i najstarszego festiwalu teatrów ulicznych w Europie, który odbywa się w Chrudimiu, czeskim mieście partnerskim Oleśnicy.

Oprócz tego w czasie Dni Europy będzie można obejrzeć dwie inne wystawy: wystawę poświęconą Oldze Havlovej, pierwszej damie Czechosłowacji i Czech, żonie dysydenta i polityka Václava Havla, która wspierała swojego męża zarówno w okresie prześladowań ze strony komunistycznego systemu, jak i w okresie jego prezydentury. Wystawa prezentuje jej aktywność społeczną, polityczną i charytatywną i można ją obejrzeć w Bibliotece „Pod Pegazem”.

Druga wystawa, pod patronatem Starosty Oleśnickiego, prezentuje czeskie modele kartonowe, które pochodzą z Muzeum Modeli Papierowych w Policach nad Metują – drugiego co do wielkości muzeum modeli papierowych na świecie. Wystawa prezentowana jest w salach Zamku Książąt Oleśnickich. W trakcie Dni Europy będą dostępne także ekspozycje Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, a w sobotęę będzie możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem.

W sobotę mieszkańcy będą mogli wziąć udział w projekcie „Żywa Biblioteka w Oleśnicy”. Koncepcja Żywej Biblioteki (Human Library) powstała w Danii i jest oparta na konwencji biblioteki, w której „książkami“ są ludzie z różnych grup obarczonych stereotypami (wyznawcy różnych religii, osoby o różnych odcieniach skóry, z różnym stopniem sprawności fizycznej, z różnymi doświadczeniami życiowymi itp.). „Czytelnicy“ mogą je „wypożyczyć“ i porozmawiać z nimi, przełamując swoje sterteotypy Szczególnie liczną grupę Żywych Książek ze względu na charakter imprezy będą stanowili cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Mieszkańcy naszego miasta będą mieli także możliwość uczestnictwa w dwóch wyjątkowych koncertach: w Bazylice zabrzmi koncert organowya Piotra Rojka – „Muzyka organowa z Czech i Polski”, na którym zagrane zostaną kompozycje Michala Novenki, Jiří’ego Strejca i Krystiana Kiełba. Artysta wykona również swoje własne utwory.

Kolejny koncert to wspólny występ Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej pod kierownictwem Martina Profousa i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Oleśnicy, których przygotowała Joanna Litwinienko. Muzycy przez wiele miesięcy przygotowywali się specjalnie na tę okazję. Idea koncertu została doceniona w Ambasadzie Republiki Czeskiej, która zdecydowała się wesprzeć finansowo jego organizację. W programie znajdą się utwory muzyki poważnej i rozrywkowej zarówno najważniejszych i mniej znanych kompozytorów czeskich i polskich.
Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na IX Jarmark Produktu Lokalnego „Skarby Dobrej Widawy”, w trakcie którego oprócz lokalnych twórców i rzemieślników zaprezentują się również przedstawiciele naszych miast partnerskich z niemieckiego Warendorfu, francuskiego Jaunay-Clan i czeskiego Chrudimia. W tym roku na Jarmarku w związku z Rokiem Czeskim będzie wyjątkowo liczna reprezentacja czeska, która oprócz wybornych wiktuałów, od których spora liczba oleśniczan zdążyła się już przez te kilka lat uzależnić, zaprezentuje nowe produkty oraz przeprowadzi różnego rodzaju warsztaty.

Powyższe przykłady imprez są egzemplifikacją współpracy pomiędzy miastami partnerskimi – umożliwiają mieszkańcom miast kontakt z tradycją i spuścizną lokalnych artystów, animatorów, w szerszej perspektywie natomiast pozwalają na wzajemne poznanie, zrozumienie, uczenie się od siebie, naśladowanie dobrych przykładów czy wreszcie zawiązywanie znajomości i przyjaźni. Bez tej współpracy i wzajemnego poznania w wymiarze lokalnym nie da się zbudować wspólnej, spokojnej Europy wolnej od koszmaru nienawiści i zaściankowości. To właśnie takie imprezy jak Dni Europy realizują tę ideę, a nie dekrety i dokumenty międzypaństwowe podpisywane przez polityków i urzędników. W myśl logicznej zasady od szczegółu do ogółu.

Rafał Wojtczak / BiFK
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (9)

Tylko ten deszcz, zasrany deszcz ...

Podpis: meteo
Dodano: 2017-09-17 08:22:38 | Zgłoś naruszenie

Biegnąc 0. W końcu starsi mają pierwszeństwo. Nie zapomnij założyć kasku łep karku trzeba chronić czas najwyższy prawie 50 ci leci w tym galerze jasnym w paski.

Podpis: Wolność słowa. Pamiętamy
Dodano: 2017-09-15 17:20:22 | Zgłoś naruszenie

A na jakiej podstawie po ulicach chodzą złodzieje i kur........ .

Podpis: Wolność słowa. Pamiętamy
Dodano: 2017-09-15 17:16:57 | Zgłoś naruszenie

Hehe dobrze ze oni nie uni tylko wycofani apatyczne snoby. Tylko gabarytem zwracają na siebie uwagę i niczym więcej. Noż flip i flap.

Podpis: Wolność słowa. Pamiętamy.
Dodano: 2017-09-15 17:14:54 | Zgłoś naruszenie

Piękne dni Europy. Szkoda że największej parodi nie będzie Filipa i flapa. Koksa i babochlopokoksa

Podpis: Wolność słowa. Pamiętamy.
Dodano: 2017-09-15 17:12:28 | Zgłoś naruszenie

A na jakiej podstawie hotel pierła zawłaszczył publiczny parking na swoje prywatne interesy ???!!!!!!!

Podpis: !!!!!!?!!
Dodano: 2017-09-14 21:27:39 | Zgłoś naruszenie

Jak to Bieg Uliczny na Stadionie Miejskim? to tak można? od kiedy tak jest?

Podpis: Kurka Wodna
Dodano: 2017-09-13 20:02:40 | Zgłoś naruszenie

To w Oleśnicy, bo poza Oleśnicą są Europejskie Dni Dziedzictwa, a, że w Oleśnicy nie dba się o dziedzictwo, to i nie ma się czym chwalić i nie ma w Oleśnicy (tak, jak to jest w całej Polsce) Europejskich Dni Dziedzictwa. Jednym z patronów EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, na którego liście są oleśnickie obiekty, będące w stanie ruiny - od wielu lat nikt z oleśnickich samorządowców nie uczynił nic, by je ratować.

Podpis: Krzysztof A. Kowalski
Dodano: 2017-09-13 10:00:32 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter