reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest wtorek, 19 czerwca. Imieniny Gerwazego, Protazego, Borzysława.
reklama
reklama
reklama

Wędrowne muzeum już w terenie!

Dodano: 2017-08-18 07:44:37 | Komentarzy: 1 | Kategoria: Aktualności
galeria istnieje dla tego artykułu
Przez pięć dni w świetlicach wiejskich na terenie gminy Oleśnica odbywały się warsztaty w ramach wspólnego projektu Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią oraz Fundacji Ważka. Publikujemy nadesłaną relację.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Spotkanie w ramach wędrownego muzeum

reklama

Podczas zajęć rozmawialiśmy z dziećmi o przedmiotach, ich historii, znaczeniu i roli w życiu człowieka. Zastanawialiśmy się, czy można żyć bez rzeczy, które z nich są najważniejsze, co stanowi o ich wartości, a także gdzie jest miejsce starych przedmiotów oraz kto i co decyduje o tym, że rzeczy trafiają do muzeów.

Już jesienią będziemy pracować także z młodzieżą. Wspólnie dowiemy się, czym jest historia mówiona, jak przeprowadzić i opracować wywiad narracyjny, a także poznamy podstawy archiwistyki społecznej. W ramach warsztatów terenowych uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnie nagrać relacje biograficzne oleśniczan.

Kolejnym etapem projektu będą zajęcia prowadzone z oleśnickimi seniorami, podczas których będziemy zajmowali się głównie problemem pamięci i jej przechowywania. Dowiemy się również jak w warunkach domowych przechowywać i digitalizować stare fotografie oraz jak możemy je wykorzystywać do poznawania historii.

Warsztaty, które odbyły się w Bystrem, Bogusławicach, Smardzowie, Wszechświętym i Ligocie Wielkiej są pierwszym etapem projektu „Wędrowne muzeum”, który ma na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu oleśnickiego zbiorów Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Jego efektem ma być również wystawa zorganizowana z przedmiotów, dokumentów i fotografii znajdujących się w archiwach domowych, a także krótki film dokumentalny.

Projekt „Wędrowne muzeum” realizowany jest przez Fundację Ważka i Oleśnicki Dom Spotkań z Historią we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Twardowskiego w Oleśnicy oraz Contrast Studio. Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

źródło: ODSzH, fot. Agata Rorat
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1)

bardzo bym prosił o wymianę zdjęcia, bo wygląda jakby nożem robione

Podpis: bubu
Dodano: 2017-08-18 07:53:56 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter