reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 18 czerwca. Imieniny Elżbiety, Marka, Amandy.
reklama
reklama

Biegły potwierdza wersję pokrzywdzonych

Dodano: 2017-06-14 09:50:27 | Komentarzy: 44 | Kategoria: Aktualności
Prokuratura dysponuje kluczową opinią lekarza medycyny sądowej. Potwierdza ona, że dwaj mężczyźni mogli zostać pobici w budynku oleśnickiej komendy policji. Całe postępowanie trwa już ponad dwa lata.


Powołany przez prokuraturę biegły potwierdził wersję pokrzywdzonych odnośnie metod przesłuchań / zdj. ilustr.

reklama

Niewyjaśniona afera w policji

W marcu 2015 roku opisaliśmy jeden z największych skandali związanych z Komendą Powiatową Policji w Oleśnicy. Nastoletni syn policjanta z wydziału kryminalnego poskarżył się, że został brutalnie pobity, przez co trafił do szpitala. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że postępowanie w tej konkretnej sprawie zostało umorzone.

- Prowadzone odrębnie przez Prokuraturę Rejonową w Trzebnicy postępowanie dotyczące uszkodzenia ciała małoletniego (...) zostało postanowieniem z dnia 24 września 2015 roku umorzone wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego - podawała wtedy Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Mówi się, że syn policjanta w rzeczywistości miał przewrócić się na rowerze.

Oskarżali policjantów o brutalne metody przesłuchań

Zanim wyszło to na jaw, policja zatrzymała do sprawy dwóch mężczyzn. Po przesłuchaniach zdecydowali się oni wyjawić, co ich spotkało. Oskarżyli policję o brutalne metody przesłuchań i wymuszanie zeznań. Według ich relacji, przypominało to sposoby funkcjonowania organów ścigania w państwach totalitarnych. Pojawiły się relacje o biciu, kopaniu w krocze, a nawet zakładaniu worka foliowego na głowę. - Nie miałem już siły, więc przyznałem się do wszystkiego - opowiadał jeden z pokrzywdzonych.

W międzyczasie pojawiło się medialne zainteresowanie tematem. Dzień po nadaniu relacji na żywo przez TVP Info spod oleśnickiej komendy, dwaj oskarżający mundurowych mężczyźni jechali samochodem, który rozbił się na przydrożnym drzewie. Jeden z nich zginął na miejscu. Drugi przeżył, ale był pod wpływem alkoholu i trafił przed oblicze Temidy.

Ponad dwuletnie postępowanie prokuratury

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Trzebnicy. Postępowanie trwa już ponad dwa lata. Jak dowiedział się portal MojaOlesnica.pl, przez ten czas śledczy przesłuchali wiele osób. - Przesłuchaliśmy wszystkie osoby, świadków, niemal całą komendę, czyli policjantów, którzy byli tak we wskazanym czasie - mówi nam Leszek Wojtyła, Prokurator Rejonowy w Trzebnicy.

Do tego konieczne było zlecenie drugiej opinii biegłego lekarza medycyny sądowej, ponieważ prokuratura nie zgadzała się z treścią pierwszego dokumentu. Właśnie ten materiał jest kluczowy dla całego postępowania. Jednak nowy dokument nadszedł z opóźnieniem, ponieważ biegły, będący jednym z najlepszych ekspertów w kraju, pilnie musiał zająć się wyjaśnianiem śmierci Magdaleny Ż. w Egipcie.

Lekarz potwierdza wersję pokrzywdzonych

Niedawno nastąpił przełom w śledztwie. - Chodziło nam o ustalenie nie tylko mechaniki powstania tych obrażeń, ale też o to, czy mogły one powstać we wskazanych okolicznościach - mówi prokurator L. Wojtyła.

Z niedawno otrzymanej przez prokuratury opinii wynika, że obrażenia u pokrzywdzonych mężczyzn mogły powstać w opisywany przez nich sposób. Dodatkowo zmienił się prokurator prowadzący postępowanie. Osoba, która się nim wcześniej zajmowała, została oddelegowana do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

- Jest to spora sprawa. Nowy prokurator po wnikliwym zapoznaniu się z aktami postanowi, co zrobić dalej. Będzie konieczne podjęcie postępowania i wydanie konkretnych decyzji odnośnie ewentualnych zarzutów - informuje L. Wojtyła. Więcej informacji w tej sprawie ma być znanych dopiero w przyszłym miesiącu.

Piotr Paszkowski
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (44)

Mad i inni internauci. Nie wiem czy zauwazyliście, ze "sąsiadka" już od pewnego czasu mnie i innych nie szkaluje na tym portalu. Prokurator Arleta Pawłowska ustaliła IP 79.187.48.49 należacego do sieci Orange Polska SA.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-21 20:16:58 | Zgłoś naruszenie

Marzyciel. Według nowego pomysłu ministra sprawiedliwości ojciec za nie zapłacenie 3 rat alimentów zapłaci grzywnę lub pójdzie do aresztu. W Olesnicy kwalifikuje się ok 300 osób. A jestem ciekaw co zrobi prokurator Przysięzny czy świtała i policja jak komornik Słomka niezgodnie z ustawa pozbawił alimentów moich synów za 19 miesięcy. Do patologii w Policji nie dochodzióby gdyby wydział wewnętrzny nastawił się na wyjasnienia prawdy obiektywnej a nie bronieniu funkcjonariuszy i zastraszaniu pokrzywdzonych.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-20 11:03:47 | Zgłoś naruszenie

Marzyciel. Dobrze mieć taką nadzieję.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-20 00:13:09 | Zgłoś naruszenie

Jedyna ndzieja w tym że "stara ekipa" szybko odejdzie na emerytury, a przyjdą na ich miejsca młodzi, kompetentni, kulturalni, profesjonalni, inteligentni, szanujący prawo i stosujący sie do słów roty ślubowania policjanci których społeczeństwo w końcu zacznie szanować! (ale się rozmażyłem ...;)

Podpis: marzyciel
Dodano: 2017-06-19 17:25:51 | Zgłoś naruszenie

Zw-kowalski jak sam widzisz bronia siebie swojego dobra a jak trzeba zrobic cos co ugodzi w ich gniazdo to cisza. Zapominaja onwszystkim, za duzo na glowkach maja ;)

Podpis: SW MIKOLAJ
Dodano: 2017-06-19 16:19:38 | Zgłoś naruszenie

Spytajcie prokuratora Przysięznego dlaczego w 2003 roku nie podjął sprawy za pobicie ojca przez policjanta Tomasza Dż. Biegły wydał opinię wskazującą, ze pobicia dokonano na policji. ten sam policjant kilka lat później wybił szyby niewinnej kobiecie na Ludwikowskiej. Sprawę wybicia szyb zgłosiłem na piśmie burmistrzowi jako przedstawicielowi majątku gminy. Nigdy policja nie wezwała mnie do pzresłuchania w charakterze świadka.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-18 23:57:37 | Zgłoś naruszenie

Widzicie sami co sie dziejew MILICJI, nikt nikomu nic nie zrobi. Sami sobie prawo ustalaja. Sami sobie plecy kryja, a ile osob z zewnatrz wie co sie tam dzieje? Imprezy zabawy, ustalanie wspolnych zeznan, romanse o ktorych cywile nie wiedza i nigdy sie nie dowiedza bo oni nigdy nie wywpeplaja. Tak wlasnie jest w policji

Podpis: SW MIKOLAJ
Dodano: 2017-06-17 14:37:09 | Zgłoś naruszenie

Komuna,komuna i jeszcze raz komuna.Chamy i despoci.Tak jakby wypuścić pacjentów szpitala psychiatrycznego.Po kulturę z widłami ich posłali.Zlepek nie radzących sobie w latach młodzieńczych zawadiaków.Nie poszli do więzienia to do policji ich wzięli.

Podpis: lend
Dodano: 2017-06-17 07:39:46 | Zgłoś naruszenie

Święty policji pała ci w ryj podpisz się z ksywy to pierwszy rzuce w ciebie kamieniem policyjna pało

Podpis: Damian G
Dodano: 2017-06-16 11:58:04 | Zgłoś naruszenie

@SW MIKOLAJ - masz racje. Dodam ze jakby mi ktos podlozyl swinie i taki niby prokurator to przykryl to beda ............

Podpis: r
Dodano: 2017-06-16 07:30:07 | Zgłoś naruszenie

Do @świety. Nie życz drugiemu co tobie nie jest miłe.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-16 00:39:39 | Zgłoś naruszenie

REKA REKE MYJE. Razem pija razem zyja nikt we wlasne gniazdo sral nie bedzie, a juz napewno PROKURATOR w "PERFEKCYJNIE DZIALAJACY ORGAN SCIGANIA I ELEMINOWANIA ZLOCYNCOW" To jedna wielka rodzina , a jak wiadomo nikt w rodzinie nie bedzie kopal dolki pod nikim. Mysle ze PAN komendant wie co robi i co powinien zrobic z kazdym jednym funkcjonariuszem w swojej jednosctce ;)

Podpis: SW MIKOLAJ
Dodano: 2017-06-15 20:29:48 | Zgłoś naruszenie

@święty - ja ci życzę tego samego patolu

Podpis: ols
Dodano: 2017-06-15 13:47:23 | Zgłoś naruszenie

A mnie rozsmieszyło stwierdzenie, ze biegły nie mógł wydać wczesniej opinii bo zajnmował sie sprawą denatki z Egiptu. Z tego co wiem to sprawa Egiptu istnieje od około miesiąca a sprawa Olesnicy ok 2 lata. Poza tym biegły wydaje dziesiątki spraw. Prokuratura swoją bezczynnosc tłumaczy zajęciem biegłego. Prokurator Świtała i Przysięzny przez kilka miesięcy nie potrafią wydać kopii protokołu i kilku pism z akt. Oni zawsze mają czas. Tacy są od urodzenia

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-06-15 10:42:27 | Zgłoś naruszenie

Brawo dla POLICJI. Włączyć z bandytyzmem wszelkimi sposobami, dzięki takim policjantom nie boję się wyjść wieczorem na ulicę. Gdyby wszyscy mieli trochę więcej odwagi w policyjnych szeregach nie mielibyśmy problemu z włamaniami ,kradzieżami samochodów, rozbojami, pobiciami, gwałtami, pedofilami. Ale sądząc po komentarzach to społeczeństwo chyba lubi tą bandycką patologie. PS. Do wszytko policjantów w Oleśnicy i nie tylko nie róbcie nic , ale to absolutnie nic !!!!!!! niech obrońcy skrzywdzonych patologicznych bandytów, bronią się sami . Życzę im w najbliższej przyszłości żeby okradli im mieszkanie, ukradli samochód, pobili i okradli ,zgwałcili kogoś z rodziny. I tak 5 razy.

Podpis: święty
Dodano: 2017-06-15 10:10:42 | Zgłoś naruszenie

Ukarac winnych,wsadzic do ciupy!!!

Podpis: marzec
Dodano: 2017-06-15 00:13:40 | Zgłoś naruszenie

Nie wszystkich jedną marką się mierzy są tacy sadysci że nie mają się gdzie wyżyć

Podpis: Amigos
Dodano: 2017-06-14 23:35:55 | Zgłoś naruszenie

Niestety to nie jedyne metody "wyciagniecia" zeznan w milicyjnych szeregach

Podpis: SW MIKOLAJ
Dodano: 2017-06-14 22:25:26 | Zgłoś naruszenie

Czy to ten słynny Janusz Pawlacz???

Podpis: jp2gmd
Dodano: 2017-06-14 22:24:05 | Zgłoś naruszenie

musi sie tym tvn24 zajac jak sprawa igora Stachowiaka

Podpis: kokoko kokoko spoko
Dodano: 2017-06-14 20:50:21 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter