reklama
reklamareklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest wtorek, 22 maja. Imieniny Heleny, Wiesławy, Romy.
reklama
reklama
reklama

Oleśnica jako Oels w powieści

Dodano: 2017-05-15 10:41:28 | Komentarzy: 2 | Kategoria: Kultura
Krzysztof Tokarz, autor książki pt. "RENN Breslau miasto złota i miłości" spotka się z oleśniczanami w bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.W najbliższą środę o godz. 11:30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Tokarzem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki na parterze biblioteki przy ulicy Reja w Oleśnicy.

- Autor, Krzysztof Tokarz – doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich (napisał ponad 200 artykułów) – ze swadą i niebanalnie przedstawi powieść „RENN Breslau miasto złota i miłości”. Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Trzebnica – Trebnitz, Żmigród – Trachenberg, Oława – Ohlau, a Oleśnica Oels. Dzięki młodemu Hauptmannowi będziemy mieli okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Ale zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, a ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyją prawdziwą gehennę „przespacerujemy się” po Breslau i jego okolicach - czytamy w komunikacie.

- Ważną rolę dla obrony Festung Breslau odgrywała również Oleśnica. Za czasów Hauptmanna Edwina Renna to dolnośląskie miasto położone niecałe 30 kilometrów od Wrocławia nazywało się Oels. Podczas walk w 1945 roku pożary strawiły całe kwartały miasta. Miały również miejsce celowe podpalenia, które powiększyły rozmiary zniszczeń. Podczas zbliżania się Armii Czerwonej do dawnej granicy niemieckiej, nakazano ewakuację wszystkich mieszkańców Oleśnicy. Spotkanie będzie prowadziła Magdalena Szumska - informują organizatorzy.

rd, mat. pras.

reklama
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (2)

Fajna ta Pani Magda

Podpis: fuks
Dodano: 2017-05-18 10:20:12 | Zgłoś naruszenie

Ci którzy przeżyli mówili, ze Olesnica nie ucierpiała i dopiero wracający wybawcy czyli armia czerwona paliła, rabowala i gwałciła, a o młyn żeby nie spalili była walka..

Podpis: Ktoś
Dodano: 2017-05-18 10:09:52 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter