Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 17 marca. Imieniny Patryka, Zbigniewa, Gertrudy.
reklama
reklama
reklama

Konferencja w oleśnickim ratuszu

Dodano: 2017-03-17 13:19:43 | Komentarzy: 54 | Kategoria: Aktualności
W piątek w ratuszu odbyła się konferencja z udziałem burmistrza Oleśnicy Michała Kołacińskiego, jego zastępcy Jarosława Sadowskiego oraz asystenta Michała Skrzypka. O czym rozmawiano?


Konferencja prasowa w oleśnickim ratuszu

reklama

Zgoda kuratorium na nową sieć szkół

Wkrótce będzie obowiązywała nowa reforma oświaty, która zakłada likwidację gimnazjów. Ich obowiązku przejmą podstawówki. Burmistrz Michał Kołaciński chwalił oleśnickie przygotowania do zmian, pozytywnie oceniając wcześniejsze konsultacje z rodzicami i nauczycielami.

- Kurator oświaty pozytywnie odniósł się do nowej sieci szkół. W marcu przedstawimy radnym kształt, jaki ostatecznie zaproponowano - zakomunikował burmistrz Michał Kołaciński.

Do tego na realizację kolejnego etapu projektu e-Oświata miasto pozyskano 2,3 mln zł. W planach jest zakup 625 komputerów, 28 monitorów interaktywnych oraz 22 wizualizerów. Do tego miasto chce stworzyć nową platformę elektroniczną i przeszkolić nauczycieli. Oleśnica podpisała podjęła współpracę z firmą OneFone na podłączenie szkół do sieci światłowodowej, a prace mają zakończyć się do końca wakacji.

Stawki za śmieci

Niedawno rada miasta większością głosów podwyższyła stawki za śmieci. Burmistrz powiedział, że dalej trwają prace, aby cały system dopracowywać i uszczelnić. Samorządowiec podkreślił, że liczy przy tym na współpracę z zarządcami, którzy sprawdzaliby faktyczną liczbę lokatorów w mieszkaniach.

Pod uwagę brano też wariant uzależniający wysokość opłat od zużycia wody, a ratusz przeprowadził już taką analizę. - Rozbieżności wynoszą od 7 do 30 złotych na osobę. Jak ktoś twierdzi, że uda się stworzyć system rozliczeń na podstawie zużycia wody, to takie twierdzenie wydaje się być nieuprawnione - ocenił M. Kołaciński.

Komunikacja, historia i współpraca z Nową Kachowką

Według danych przytoczonych przez burmistrza Michała Kołacińskiego, od momentu zaprzestania pobierania opłat od podróżnych aż dwukrotnie wzrosła liczba pasażerów w miejskich autobusach. - To był ruch dobry, którego oczekiwali mieszkańcy - nie krył zadowolenia burmistrz.

Z kolei w kwietniu w Oleśnicy odbędzie się międzynarodowa konferencja o czeskim okresie w historii miasta. - Oleśnica zaistnieje w świecie akademickim - komentował Michał Skrzypek, asystent burmistrza.

Burmistrz odniósł się przy okazji do propozycji współpracy z Nową Kachowką na Ukrainie. Przyznał, że już wcześniej gmina wiejska Oleśnica współpracowała z tym rejonem, podobnie jak miasto. - Ewentualne stosunki rangi partnerskiej pozostawiamy do decyzji radnych - powiedział Kołaciński. Przyznał, że w tym przypadku obawia się kwestii logistycznych, ponieważ ta miejscowość leży niedaleko Krymu.

Co dalej z lotniskiem i WSSE

M. Kołaciński temat lotniska żartobliwie określił jako "neverending story", czyli niekończącą się opowieść. Poinformował, że Politechnika Wrocławska po raz kolejny chce przedstawić swoją wizję, natomiast Agencja Mienia Wojskowego podjęła działania, aby tereny zaproponować potencjalnemu inwestorom.

Opóźnienia przy włączeniu terenów do Wałbrzyskiej Strefy Specjalno-Ekonomicznej ocenił jako "niepokojące", jednak przypomniał, że na terenie miasta leży 5 z 350 ha lotniska. Reszta znajduje się w obrębie gminy wiejskiej Oleśnica.

- To wójt powinien złożyć wniosek o włączenie do WSSE tego terenu - uważa burmistrz. - Trudno mówić o motywacji. Jedna z nich to jakby nie patrzeć, gmina ma stały dochód z podatku za ten grunt. Ma tego wróbla w garści. Włączenie terenów do WSSE to oczekiwanie na inwestora - dopowiedział.

Na spotkaniu w ratuszu padła również informacja o nowej umowie z WSSE na tereny przy ul. Krzywoustego. Prowizja dla WSSE za ich ewentualną sprzedaż zmalała z 15 do 10%.

pp
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (54)

Układ ma się dobrze a buty wiadomo czyje panie....

Podpis: ...
Dodano: 2017-03-17 15:43:03 | Zgłoś naruszenie

Panie Burmistrzu, jesteś Pan dla mnie Gość.Wszedłeś Pan we własne buty pomimo kilkudziesięcioletnich układów rządzących Oleśnicą, i nie dajesz Pan sobą manipulować. Szacun, rozgrywka z Sową i Siedleckim mistrzowska, jesteś Pan uczciwym i odważnym człowiekiem. Tak trzymać.

Podpis: ala
Dodano: 2017-03-17 15:40:16 | Zgłoś naruszenie

Panie Burmistrzu Wojt ma wszystkich w d;;.... czekamy na zmiane dla niego liczy sie tylko zysk raczej radzimy by Pan nie wchodzl z nim w bilskie relacje jest Pan gosc na miejcu wiec z dala od takich

Podpis: jola
Dodano: 2017-03-17 15:26:41 | Zgłoś naruszenie

Ustawa dopuszcza cztery metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 1) od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, 2) od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, 3) od powierzchni lokalu mieszkalnego, 4) od gospodarstwa domowego. nie wiem co za IDIOTA to wymyślił ?

Podpis: do Piwożłopek
Dodano: 2017-03-17 15:25:53 | Zgłoś naruszenie

Jak można obliczać opłatę za śmieci biorąc pod uwagę ilość zużytej wody??????????? Cóż to za geniusz wymyślił????????? Widać że jest kolokwialnie rzecz ujmując IDIOTĄ i WSZYSCY którzy mu aprobują również!!!!!!!!!!!

Podpis: Piwożłopek
Dodano: 2017-03-17 15:20:23 | Zgłoś naruszenie

wreszcie może internet w szkołach będzie działa, bo to co jest teraz to jest KPINA

Podpis: df
Dodano: 2017-03-17 15:18:15 | Zgłoś naruszenie

Zenio, daj już spokój.

Podpis: ala
Dodano: 2017-03-17 14:48:38 | Zgłoś naruszenie

Podwyzkami za śmieci chwalicie się publicznie? To skandal tak kpić z mieszkańców. Wróci Jan Bronś i to naprawi.

Podpis: Zenon
Dodano: 2017-03-17 14:06:38 | Zgłoś naruszenie

"O najlepszym, powszechnie przez radnych akceptowanym, pomyśle powiedział Paweł Bielański (RdO). To uzależnienie opłaty od zużycia wody. Wtedy w systemie znajdą się rzeczywiście wszyscy oleśniczanie. Przelicznik? Orientacyjnie - 4 zł x metr sześcienny. Czyli - zużywasz 2 metry sześcienne, płacisz 8 zł; 3 metry - 12 zł, 6 metrów - 24 zł."

Podpis: co wy na to?
Dodano: 2017-03-17 13:54:55 | Zgłoś naruszenie

No same sukcesy. Oleśnica zaistnieje w świecie akademickim. A cóż to znaczy panie asystent?

Podpis: kpiny
Dodano: 2017-03-17 13:53:20 | Zgłoś naruszenie

No to burmistrz nieźle podsumował pomysły Bielańskiego. Wychylił się za bardzo i dostał po łapkach.

Podpis: ola
Dodano: 2017-03-17 13:50:07 | Zgłoś naruszenie

Czas przyznać się do porażki w sprawie lotniska. Dużo obiecanek i pewności co do wpływów a tu nic, zero kompletne. Widać Polibuda ma lepsze wejścia w centrali. Sen o potędze prysł.

Podpis: ...
Dodano: 2017-03-17 13:47:35 | Zgłoś naruszenie

Umowa z WSSE - w BIPie stoi jak byk, że dotyczy prowadzenia przetargów, za co dostanie jedyne 2 645 176.00 PLN bez VAT. I jeszcze do tego 10% prowizji? No fantastycznie! Panie Krzysztofie Kowalski, co Pan na to?

Podpis: M.K.
Dodano: 2017-03-17 13:42:09 | Zgłoś naruszenie

Przecież ta wspaniała i jedyna rozsądna propozycja uzależnienia cen śmieci od zużycia wody wyszła od Bielańskiego radnego RDO. Znów komunikacja szwankuje?

Podpis: ?
Dodano: 2017-03-17 13:36:15 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter