Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 17 marca. Imieniny Patryka, Zbigniewa, Gertrudy.
reklama
reklama
reklama

Konferencja w oleśnickim ratuszu

Dodano: 2017-03-17 13:19:43 | Komentarzy: 54 | Kategoria: Aktualności
W piątek w ratuszu odbyła się konferencja z udziałem burmistrza Oleśnicy Michała Kołacińskiego, jego zastępcy Jarosława Sadowskiego oraz asystenta Michała Skrzypka. O czym rozmawiano?


Konferencja prasowa w oleśnickim ratuszu

reklama

Zgoda kuratorium na nową sieć szkół

Wkrótce będzie obowiązywała nowa reforma oświaty, która zakłada likwidację gimnazjów. Ich obowiązku przejmą podstawówki. Burmistrz Michał Kołaciński chwalił oleśnickie przygotowania do zmian, pozytywnie oceniając wcześniejsze konsultacje z rodzicami i nauczycielami.

- Kurator oświaty pozytywnie odniósł się do nowej sieci szkół. W marcu przedstawimy radnym kształt, jaki ostatecznie zaproponowano - zakomunikował burmistrz Michał Kołaciński.

Do tego na realizację kolejnego etapu projektu e-Oświata miasto pozyskano 2,3 mln zł. W planach jest zakup 625 komputerów, 28 monitorów interaktywnych oraz 22 wizualizerów. Do tego miasto chce stworzyć nową platformę elektroniczną i przeszkolić nauczycieli. Oleśnica podpisała podjęła współpracę z firmą OneFone na podłączenie szkół do sieci światłowodowej, a prace mają zakończyć się do końca wakacji.

Stawki za śmieci

Niedawno rada miasta większością głosów podwyższyła stawki za śmieci. Burmistrz powiedział, że dalej trwają prace, aby cały system dopracowywać i uszczelnić. Samorządowiec podkreślił, że liczy przy tym na współpracę z zarządcami, którzy sprawdzaliby faktyczną liczbę lokatorów w mieszkaniach.

Pod uwagę brano też wariant uzależniający wysokość opłat od zużycia wody, a ratusz przeprowadził już taką analizę. - Rozbieżności wynoszą od 7 do 30 złotych na osobę. Jak ktoś twierdzi, że uda się stworzyć system rozliczeń na podstawie zużycia wody, to takie twierdzenie wydaje się być nieuprawnione - ocenił M. Kołaciński.

Komunikacja, historia i współpraca z Nową Kachowką

Według danych przytoczonych przez burmistrza Michała Kołacińskiego, od momentu zaprzestania pobierania opłat od podróżnych aż dwukrotnie wzrosła liczba pasażerów w miejskich autobusach. - To był ruch dobry, którego oczekiwali mieszkańcy - nie krył zadowolenia burmistrz.

Z kolei w kwietniu w Oleśnicy odbędzie się międzynarodowa konferencja o czeskim okresie w historii miasta. - Oleśnica zaistnieje w świecie akademickim - komentował Michał Skrzypek, asystent burmistrza.

Burmistrz odniósł się przy okazji do propozycji współpracy z Nową Kachowką na Ukrainie. Przyznał, że już wcześniej gmina wiejska Oleśnica współpracowała z tym rejonem, podobnie jak miasto. - Ewentualne stosunki rangi partnerskiej pozostawiamy do decyzji radnych - powiedział Kołaciński. Przyznał, że w tym przypadku obawia się kwestii logistycznych, ponieważ ta miejscowość leży niedaleko Krymu.

Co dalej z lotniskiem i WSSE

M. Kołaciński temat lotniska żartobliwie określił jako "neverending story", czyli niekończącą się opowieść. Poinformował, że Politechnika Wrocławska po raz kolejny chce przedstawić swoją wizję, natomiast Agencja Mienia Wojskowego podjęła działania, aby tereny zaproponować potencjalnemu inwestorom.

Opóźnienia przy włączeniu terenów do Wałbrzyskiej Strefy Specjalno-Ekonomicznej ocenił jako "niepokojące", jednak przypomniał, że na terenie miasta leży 5 z 350 ha lotniska. Reszta znajduje się w obrębie gminy wiejskiej Oleśnica.

- To wójt powinien złożyć wniosek o włączenie do WSSE tego terenu - uważa burmistrz. - Trudno mówić o motywacji. Jedna z nich to jakby nie patrzeć, gmina ma stały dochód z podatku za ten grunt. Ma tego wróbla w garści. Włączenie terenów do WSSE to oczekiwanie na inwestora - dopowiedział.

Na spotkaniu w ratuszu padła również informacja o nowej umowie z WSSE na tereny przy ul. Krzywoustego. Prowizja dla WSSE za ich ewentualną sprzedaż zmalała z 15 do 10%.

pp
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (54)

Gdy przeczytałem to zdanie: "Na spotkaniu w ratuszu padła również informacja o nowej umowie z WSSE na tereny przy ul. Krzywoustego. Prowizja dla WSSE za ich ewentualną sprzedaż zmalała z 15 do 10%." - zastanowiłem się: "Co się zmieniło?", czyżby umowa z WSSE jednak była "klubem dyskusyjnym?". Gdy przed dwoma laty zwróciłem uwagę panu Michałowi Kołacińskiemu uwagę na bark renegocjowania warunków umowy, by oszczędzić blisko 100.000 zł, to pan Michał Kołaciński wystukał: "umowa cywilno-prawna to nie ustalenia klubu dyskusyjnego jak się Panu wydaje,pozdrawiam" (02.03.2015).

Podpis: Krzysztof A. Kowalski
Dodano: 2017-03-18 10:54:25 | Zgłoś naruszenie

Zawiedziony konfabuluje, RDO nigdy nie wspominało o dworcu kolejowym.

Podpis: .
Dodano: 2017-03-18 10:48:22 | Zgłoś naruszenie

ty chłopie nie podpisuj się "zawiedziony" , tylko nawiedzony ... Gdyby miasto kupiło dworzec PKP to osobiście składam zawiadomienie do prokuratury o defraudacje publicznych pieniędzy , to samo ze stokrotką... Kurcze skąd się biorą tacy analfabeci ekonomiczni ?!

Podpis: C5
Dodano: 2017-03-18 09:18:13 | Zgłoś naruszenie

A czy planowane jest spotkanie które podsumuje rządy RDO w Oleśnicy ? czy ktoś może przedstawić co udało się zrobić przez ten czas,oprócz likwidacji straży miejskiej ? z tego co pamiętam kandydat na burmistrza w ostatnich wyborach uzyskał zaufanie wyborców dlatego że w w programie wyborczym też była mowa o lotnisku ,o współpracy z politechniką , a teraz to nie nasze tylko do wójta ,to po co było na ulotkach wyborczych pisać o budowie muzeum lotnictwa własnie na byłym lotnisku , spotykać się z ludźmi i mydlić im oczy, Panie burmistrzu ,mieliśmy już takiego burmistrza który wskazywał innym że to nie moje niech sobie inni radzą , np. jak z budynkiem stokrotki w rynku ,odkupić go rozwalić i postawić w tym miejscu coś normalnego a nie w środku rynku taka rudera , to samo ze stacją za poprzedniego burmistrza wieczna spychologia że nie nasze idźcie do PKP itp ,to samo można wyczytać po Pana spotkaniach ,czemu nie zapadnie decyzja RDO o przejęciu całej stacji budynku stacji wyremontowanie , na pewno dyrektor z którym Pan się spotykał mówił o takiej możliwości ,jest wiele innych tematów które można poruszyć ,wiec jako wasz wyborca proszę o takie spotkanie o dyskusję , czy warto na was dalej stawać czy trzeba postawić na kogoś innego .

Podpis: Pana zawiedziony wyborca
Dodano: 2017-03-18 07:29:30 | Zgłoś naruszenie

Szybko uczy się Kołaciński, trzeba przyznać.

Podpis: h
Dodano: 2017-03-17 22:15:36 | Zgłoś naruszenie

Światłowód w szkołach ? Czyżby to możliwe ?

Podpis: ?
Dodano: 2017-03-17 21:03:29 | Zgłoś naruszenie

Odwołajmy tego złego Burmistrza. Starczy psucia miasta

Podpis: Ul
Dodano: 2017-03-17 20:56:14 | Zgłoś naruszenie

a po co tyle tych miast partnerskich ? żeby radni i burmistrz mogli się bawić za nasze podatki podczas "integracyjnych" wycieczkek ? No co to komuś

Podpis: pol
Dodano: 2017-03-17 19:30:46 | Zgłoś naruszenie

A co z Tychwinem, teraz Nowa Kochowka. Burmistrz niech się nie zasłania Radą tylko wyraźnie niech określi tworzą miasto partnerskie czy nie.

Podpis: jeszcze lepsza zmiana
Dodano: 2017-03-17 18:47:16 | Zgłoś naruszenie

Anita, Mieszczuch ma rację, w końcu mamy Burmistrza który słucha głosu Oleśniczan.

Podpis: ala
Dodano: 2017-03-17 18:10:18 | Zgłoś naruszenie

połowa to mieszkańców , ze wschodu

Podpis: `
Dodano: 2017-03-17 18:00:32 | Zgłoś naruszenie

do współpracy z Ukrainą, to z urzędu wysyłać swoje pobory dla Ukrainy, a mam zapytanie co Ukraina dobrego robi ,czy zrobiła dla Polski? Ukraińcy ,to by chcieli wszysto za darmo ?

Podpis: `
Dodano: 2017-03-17 17:56:29 | Zgłoś naruszenie

Do "Oleśniczanin"- znowu kryptoreklama z Pańskich ust i znowu mrzonki o "potędze" projektu Politechniki... Panie "Oleśniczanin" codziennie Pan jesteś we Wrocku, pracujesz jako pracownik quasi naukowy Politechniki, stąd też takie nachalne mówienie, jakie to profity da Oleśnicy Politechnika...A prawda jest taka, że to nie żadne lotnisko tylko kilkaset hektarów łąki ze starym, asfaltowym, zniszczonym niby pasem startowym, nic poz tym, niestety... Aha, jeszcze są wigwamy...

Podpis: Też Oleśniczanin
Dodano: 2017-03-17 17:31:00 | Zgłoś naruszenie

No popatrzcie Państwo. A wyglądają na młodych i inteligentnych, na których w perspektywie rozwoju Oleśnicy poprzez pryzmat wymagań XXI wieku, z takim zaufaniem głosowałem. Czym Wy się Panowie w annałach miasta zapiszecie ? Co będą o Was potomni wspominali ? Czy Was naprawdę cieszy zabetonowana, a kiedyś zielona i różana Oleśnica ? Nie bądźcie cynikami i popatrzcie jak to robią inne miasta, które za lokalizację na swoim terenie takiej uczelni jak Politechnika, oddałyby bardzo wiele. Tylko tamte władze chcą się zapisać pozytywnie w historii swoich miast, a nie tylko zwyciężać w konkurencji ilości nowych świątyń.

Podpis: Też Oleśniczanin
Dodano: 2017-03-17 17:27:03 | Zgłoś naruszenie

Asystent Michał Skrzypek ,normalnie koń by się uśmiał!

Podpis: kobyła
Dodano: 2017-03-17 17:21:19 | Zgłoś naruszenie

Anita , pytanie dlaczego Sarny nie wysluchał Jan Bronś jego koalicjant . Dlaczego nie wprowadził tej ulgi? Też interpelował do niego. Kołaciński daje rade , taka prawda

Podpis: Mieszczuch
Dodano: 2017-03-17 17:18:45 | Zgłoś naruszenie

Dla tych Panów kompleksowe wielofunkcyjne zagospodarowanie lotniska niszczejącego od 2003 roku pod inwestycje Politechniki i, pozwalające na realizację projektów dających szansę na nowoczesny rozwój nie tylko uczelni, ale także Oleśnicy i regionu, jest rzeczywiście "neverending story". To dzięki takim gospodarzom, dla których słowa poparcia dla zamiaru politechniki wyrażone przed wyborami znaczą tyle co zeszłoroczny śnieg, a nowoczesny rozwój Oleśnicy postrzegany jest zapewne przez pryzmat interesików kręconych przez cwaniaków, którzy od lat dążą do likwidacji lotniska i podziału na prywatne działeczki. Zresztą zamiarów nie ukrywanych i bez skrupułów sygnalizowane już w 2010 roku choćby w piśmie Dyrektora AMW do Pana Wójta Kasiny. Urojone pomysły przeznaczenia terenu lotniska pod specjalną strefę, testowane były już nie jeden raz, nawet wspierane obietnicami tysięcy zatrudnionych, np. dla Volkswagena, Jaguara, czy też fabryk ciosania wykałaczek . Przecież wokół Oleśnicy nie brakuje mało wartościowych terenów pod dowolną strefę i inwestycję, bez idiotycznego pozbywania się jedynej naprawdę wartościowej nieruchomości, która jest lotnisko, jedyna szansa dla nowoczesnego rozwoju nie tylko uczelni, ale także miasta i regionu. Dlaczego Panowie boicie się zorganizować ogólnie dostępnego spotkanie połączone z prezentacją projektu Politechniki, przy udziale wszystkich oleśnickich samorządowców, oraz młodych i nie zmanierowanych idiotycznymi ideami Oleśniczan ??? Dajcie im szansę udziału w decyzjach o ich przyszłości, o ich perspektywie nowoczesnego rozwoju , a nie o zapyziałej i coraz brudniejszej Oleśnicy.

Podpis: Oleśniczanin
Dodano: 2017-03-17 17:09:04 | Zgłoś naruszenie

A darmowa komunikacja autobusowa to wniosek ,czy interpelacja Sarny,a nie burmistrza

Podpis: Anita
Dodano: 2017-03-17 17:00:39 | Zgłoś naruszenie

całe życie "macał" łudzi słuchał i chyba próbował leczyć a teraz rżnie gireroja na czy on może się znać??? nie na zarządzaniu miastem chyba?

Podpis: jagna
Dodano: 2017-03-17 16:13:51 | Zgłoś naruszenie

Tak - @ala - 100%. Muszę powiedzieć, że burmistrz radzi sobie nadspodziewanie dobrze ( chyba ku zaskoczeniu niejednego ... ). Zarządzanie zasobami ludzkimi, rozpoznawanie potrzeb i zagrożeń - bez zarzutu. Oby tak dalej :-)

Podpis: zośka
Dodano: 2017-03-17 16:08:56 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter