Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 17 marca. Imieniny Patryka, Zbigniewa, Gertrudy.
reklama
reklama
reklama

Twardogórska pływalnia za 9,3 mln zł

Dodano: 2017-03-17 09:20:59 | Komentarzy: 182 | Kategoria: Aktualności
Twardogórski ratusz rozstrzygnął drugi przetarg na budowę pływalni typu "Delfinek". Kosz robót budowlanych wyniesie 9,3 mln zł. Prace przeprowadzi konsorcjum firm SALTEX Europa i Sport Track.


Wizualizacja obiektu "Delfinek od zewnątrz / źródło: UMiG Twardogóra

reklama

W zeszłym roku władze Twardogóry podpisały umowę na wykonanie prac projektowych dotyczących pływalni typu "Delfinek". Termin zakończenia prac przewidziano na jesień 2017 roku.

Niedawno Urząd Miasta i Gminy Twardogóra rozstrzygnął drugi przetarg na wykonanie robót. Pierwszy został unieważniony, ponieważ cena najniższej oferty w wysokości 9,4 mln zł przewyższyła kwotę, jaką chciał przeznaczyć na ten cel samorząd.

Natomiast w drugim postępowaniu zwyciężyło wrocławsko-bolesławieckie konsorcjum firm SALTEX EUROPA Sp. z o. o. i Sport Track Sp. z o. o., które zaoferowało kwotę 9,3 mln zł. Tym razem radni zadecydowali o podwyższeniu środków, jakie można przeznaczyć na inwestycję.

- Sam "Delfinek" to koszt ok. 5 milionów złotych. Ale my stwierdziliśmy, że budujemy dodatkowo dwie sauny, dwa jacuzzi, dziesięć pokoi hotelowych z zachowaniem strzelnicy, która tam funkcjonuje. To podnosi koszty z powodu organizacji małej architektury i całego zaplecza. Do tego dochodzą najnowocześniejsze urządzenia, które pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacji. Właśnie z tego tytułu będziemy mogli uzyskać dodatkowe środki od różnych instytucji, jak na przykład z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, PFRON, Ministerstwa Sportu czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Zbigniew Potyrała, burmistrz Twardogóry.

Samorządowiec zapewnia, że dodatkowe środki przeznaczone na pływalnię nie obciążą budżetu. - Na sesji musieliśmy zabezpieczyć środki i pochodzą one z nadwyżki budżetowej oraz z oszczędności z innych inwestycji - oświadczył Z. Potyrała. - 25 milionów złotych w tej chwili, a wkrótce będzie więcej, przeznaczmy na inwestycje przy wskaźniku 40% budżetu. To najlepszy wynik w powiecie - dodaje burmistrz.

- Główną funkcją obiektu będzie oczywiście realizacja nauki pływania dla dzieci i młodzieży - w ramach zajęć szkolnych wychowania fizycznego. Jednak poza okresem użytkowania pływalni przez szkoły zakłada się dostępność obiektu dla osób z zewnątrz tj. jego udostępnienie dla społeczności lokalnej. Mogą to być zarówno zajęcia indywidualne tj. wejścia użytkowników na pływalnię w celach pływania rekreacyjnego, jak i zorganizowane zajęcia sportowe sekcji pływackich czy grup korzystających z rekreacji i rehabilitacji wodnej, takiej jak wszelkiego rodzaju odmiany aqua fitnessu, aqua aerobicu, zajęcia dla kobiet w ciąży, imprezy wodne (np. urodzinowe), koszykówka i siatkówka wodna, specjalistyczne ruchowe zajęcia rehabilitacyjne itp. - informował wcześniej UMiG Twardogóra.

rd
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (182)

I nie trzeba dokładać co miesiąc na utrzymanie. Tamten basen był bardzo przemyślany jeśli chodzi o koszty utrzymania. Chyba w prezencie dla Potyrały, a ten teraz zgniłe jajo podrzuci następcy i będziemy bulić na kredyt i na koszty utrzymania, bo te będą ogromne. Paranoja

Podpis: babcia
Dodano: 2017-03-18 14:18:36 | Zgłoś naruszenie

do bona wiele nienawiści w tobie, ja się cieszę, że setki dzieci codziennie może korzystać z z bezpiecznej kąpieli a nie w gliniankach. uważam że jet to najlepsza inwestycja jaką kiedykolwiek wykonała gmina.

Podpis: pismak
Dodano: 2017-03-18 13:33:46 | Zgłoś naruszenie

Jak za poprzedniego forera budowano ten grajdoł na d bankiem to krzyków nie było!!! A kto z tego korzysta ?? latem nie wiadomo a zimą dwóch na krzyż się ślizga i po co to było tyle mln. a tu to może się nauczy trochę dzieci pływać i tyle tylko nadal z wiosek nie mają dostępu na wf.

Podpis: bona
Dodano: 2017-03-18 13:21:16 | Zgłoś naruszenie

jak oddawano ten budynek co o drzwiach zapomniał wódz Potyrała i płocie to wozy fabryki stały może meble na plebanie?? przywiozły. Był jakiś przetarg??? I po co to było robić ażeby koleżankom co na wyj wyleciały po staroście potyrtanemu za ruinę powiatu dac posadki ot ten ręce składa a dziada ma pod skórą i czy figurą tak i ten bajorko powstanie , żeby jak po komunie było co burzyć.

Podpis: podwieczotek
Dodano: 2017-03-18 13:18:50 | Zgłoś naruszenie

Przecież ta budowa to sprawa ambicjonalna burmistrza. I będzie realizowana po trupach. Bez względu na koszty. Kosmiczne technologie? Bzdura. Technologie nie sprawdzone, nie można oszacować kosztów eksploatacji a tym bardziej skuteczności rozwiązania. Oby tej "kosmicznej technologii" po wybudowaniu nie trzeba było przerabiać instalacji na normalną, sprawdzoną technologię. Placu targowego nie ma co żałować. Był wybudowany na zasadzie: dawali dofinansowanie i się robiło. Najwyższy czas zamknąć to przytulisko bułgarskich handlarzy drących ryja: tanio, tanio! Ceny są wyższe niż w sklepach. Jedynie podwieczorkowe mają gdzie iść na ploty w czwartki i soboty. Jakoś nikt nie wspomina, ile utopiono kasy w spacerniak w wąwozie. Bo dawali dofinansowanie. A teraz to zarośnięta ruina. A plac zabaw przy szkole specjalnej? Jakby to teraz zobaczyli ci, co dawali dofinansowanie, to by się załamali. Miejsca hotelowe? Mało ich? W GOSirze, na Moszycach, w Chełstowie - czy ktoś wyliczył faktyczne koszty utrzymania a dochody z wynajmu pokoi? Może by tak Komisja Rewizyjna Rady się tym zajęła? Dno i wodorosty.....

Podpis: Znajomy
Dodano: 2017-03-18 12:39:27 | Zgłoś naruszenie

Na sesji podobno tylko trzech radnych mialo odwagę zagłosować przeciw zwiększaniu już tak ogromnego deficytu w budżecie gminy.

Podpis: Gracz
Dodano: 2017-03-18 12:23:11 | Zgłoś naruszenie

C5, no właśnie, rozmawiajmy merytorycznie, przynajmniej na tyle, na ile mogą na ten temat rozmawiać laicy, którzy głównie z basenów korzystają, a nie zajmują się jego eksploatacją i utrzymaniem ;)) Niestety, jeśli jeszcze dość dokładnie podawane są koszty budowy basenu i źródła finansowania, to planowane koszty utrzymanie, już niestety nikt nie podaje. Inne gminy, które również planują budowę małego basenu z programu "Dolnośląski delfinek" szacują koszty utrzymania takiego basenu na 500 tys. zł rocznie. Nie zgadzam się z Tobą, że koszty utrzymania basenu 25 metrowego, z 6 torami, będą podobne, moim zdaniem dużo wyższe. Piszesz technologia uzdatniania wody, no właśnie, ile tej wody mieści się w małym basenie o wymiarach 16m x 8,5m x 1,125 (0,9-1,35m) = 153 m3, duży basen o wymiarach 25m x 12,5m x 1,5m (1,2-1,8m) = 468,75m3, to dokładnie 3x więcej wody do uzdatniania, podgrzewania, wymiany itd.

Podpis: Mad
Dodano: 2017-03-18 11:52:52 | Zgłoś naruszenie

super, w Czechach w każdej nawet małej miejscowości jest basen.Tam stawia sie na ruch.

Podpis: ff
Dodano: 2017-03-18 11:32:33 | Zgłoś naruszenie

do Mad, ale jaki jest sens robić sadzawkę wielkości 2 pokoi mieszkalnych z 3 torami ? Koszty utrzymanie basenu (zawsze wysokie), technologia uzdatniania wody, sprzątanie obiektu, itp. będą i tak podobne gdy powstał normlany basen 25 metrowy z 6 torami. To jest jakiś absurd robić taką inwestycje, za tyle milionów . Ogromny błąd władz Twardogóry

Podpis: C5
Dodano: 2017-03-18 09:34:43 | Zgłoś naruszenie

Co z tym odnowionym budynkiem przy 1go maja? Odebrany i pusty stoi. Chyba nie ma chętnych na przeprowadzkę. i ciekawe czym środek jest umeblowany?

Podpis: Bogdan
Dodano: 2017-03-18 09:17:33 | Zgłoś naruszenie

Za drogo ludzie / bez radni/ nie dajcie się wodzić za nos cwaniakowi co powiat zostawił w ruinie tak picował tamtych radnych jak się zorientowali to byli juz w "delfinku" po pępki i wylali "dziada" ale o ile za późno a co z Twardogórą aż nas powódź zaleje? dopiero go wylejemy czas na pospopolite ruszenie i tą radę starców i tego strosto-mistrza wygonić gdzie pieprz i wanilia.

Podpis: kim kolwiek
Dodano: 2017-03-18 08:42:41 | Zgłoś naruszenie

My prosimy o bezpieczny plac zabaw w przedszkolu bo na ten zardzewiały samolot strach dziecko wpuścić.

Podpis: ola
Dodano: 2017-03-17 21:54:50 | Zgłoś naruszenie

Dla przypomnienia, wymiary basenu są narzucone przez program "Dolnośląski delfinek" w ramach którego ten basen będzie dofinansowany. Idea programu jest taka, żeby na Dolnym Śląsku powstały małe baseny z których korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkół. Mały basen, który pomieści typową klasę 27-osobową. Niejako przy okazji z basenu korzystać będą mieszkańcy Twardogóry. Dziwi mnie, że tak wiele osób tutaj w komentarzach tak zawzięcie walczy o basen 25 metrowy, bo jakoś tłumów na basenach sportowych nie widzę, co więcej, nigdy tłumów nie było, nawet jak basenów było niewiele ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-03-17 21:30:21 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-03-17 21:22:18 | Zgłoś naruszenie

Od Janka W. to się frajerze odp...l On tyle zrobiła dla ludzi dobra, że gnoju nie masz prawa o nim tak pisać.

Podpis: emeryt
Dodano: 2017-03-17 21:07:59 | Zgłoś naruszenie

Ej Ty Anioł nie bądź taki do przodu, źle mówisz takiego Teodora to trzeba za j..a złapać i walić o beton. Znajdziemy go nie martw się. Teodor będziemy polować na ciebie. Pozdrawiam.

Podpis: kostucha
Dodano: 2017-03-17 21:02:12 | Zgłoś naruszenie

Teodor takiego barana jak ty to świat nie widział. Propozycja moja: otwórz szeroko drzwi rozpędź się i zabij o futrynę . Jednego osła będzie mniej.

Podpis: Anioł
Dodano: 2017-03-17 20:58:05 | Zgłoś naruszenie

Najpierw sprawcie czy firma posiada sprzęt do wykonania zadania ,oby nie było tak jak w Oleśnicy z Tiwwalem .

Podpis: kl
Dodano: 2017-03-17 20:35:14 | Zgłoś naruszenie

Do Alexa i może jeszcze paru innych. Kwestia basenu to nie kwestia logiki tylko dumy. Tak dumy. Dzisiaj basen jest budowany dlatego że kiedyś, kiedyś kryty basen poróżnił byłego burmistrza z częścią radnych (koalicyjnych wówczas). Burmistrz stał na stanowisku nieopłacalności i nie ze względu na koszty budowy tylko eksploatacji. Było analizowane i mówione że gmina Twardogóra jest za mała, że wokół już są i powstają nowe, że wszystkie generują ogromne koszty. ITD.... I to porózniło wówczas wielu. Dlatego dzisiaj choćby nie wiem co basen powstanie. Szkoda tylko, że nie wszyscy wiedzą co znaczy słowo kompromis. Wygrać! i nie zabić. To jest zwycięstwo. No cóż ale to tylko gdybanie. Sauna, jacuzzi - przecież mogłoby powstać koło dotychczasowego lodowiska którego nie będzie trzeba sprzedawać na allegro i to za bardzo małe pieniądze. I w fajnym miejscu - nawet z sauny mozna by wskoczyć do lodowatej wody. To tylko gdybanie. Jak to, że za te kilkanaście milionów złotych można by zrobić drogę do goszcza i kilka w twardogórze. Można.... Ciekawe jak się czują osoby przez twardogórzan wybrane do rady i nie mające wpływu na to wszystko.

Podpis: Krzysztof
Dodano: 2017-03-17 19:35:18 | Zgłoś naruszenie

Na otwarciu tamtego basenu to burmistrz z królem w slipach na główkę skakali. Teraz też mogą se z aktualnym burmistrzem skoczyć.Tak dla podtrzymania tradycji.

Podpis: aw
Dodano: 2017-03-17 19:31:04 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter