Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 17 marca. Imieniny Patryka, Zbigniewa, Gertrudy.
reklama
reklama
reklama

Sporna wycinka drzew w Świerznej

Dodano: 2017-03-15 06:07:48 | Komentarzy: 100 | Kategoria: Aktualności
Na prywatnej działce w Świerznej rozpoczęto wycinkę starych drzew. Według pracowników z Urzędu Gminy Oleśnica, działania były niezgodne z prawem, dlatego o sprawie powiadomiono policję.


Wycinka drzew uchwycona przez okolicznych mieszkańców

reklama

Od 1 stycznia każdy na swojej posesji bez zbędnych formalności może wyciąć niektóre drzewa. - Najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów przez osoby fizyczne. Według nowych zapisów ustawy, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez żadnych obaw usuwać drzewa lub krzewy, które znajdują się na naszej działce – prywatnej posesji. Ponadto nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzewa, którego obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm - informował niedawno Urząd Miasta i Gminy Syców.

W tym miesiącu w Świerznej (gm. Oleśnica) na prywatnej działce rozpoczęła się wycinka drzew. - Udostępniajcie - może jak więcej ludzi będzie interweniować, to ocalimy te drzewa - poinformowała na swoim profilu Wietrzna Stajnia, która znajduje się w pobliżu. Dodatkowo pojawiły się obawy o mieszkające w okolicy ptaki.

Jak usłyszeliśmy, na miejsce dwukrotnie wzywano policję. Funkcjonariuszom towarzyszyła przedstawicielka Urzędu Gminy Oleśnica. - To są działki budowlane. Można wyciąć drzewa, ale nie w tym okresie, bo od 1 marca jest okres lęgowy ptaków - informuje Mariola Fluder, kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska w UGO.

Natomiast policja czekała na opinię z urzędu gminy. - Mamy się dowiedzieć, czy faktycznie występują tam gniazda ptaków. Jeżeli to się potwierdzi, to będziemy prowadzili dalsze postępowanie. Jeśli nie, to kończymy sprawę - komentuje st. sierż. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Wczoraj po południu od M. Fluder z UGO dowiedzieliśmy się, że stosowne pismo wkrótce otrzyma policja. - Dla nas może być mowa o wykroczeniu, ponieważ występowały tam ptaki. Co będzie z tym dalej, to zależy od policji - mówi. Przyznaje, że według poprzednich przepisów, to gmina mogłaby wszcząć w tej sprawie postępowanie.

rd
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (100)

Pani z Wietrznej Stajni walczy o dziewiczy teren a sama sprzedaje w działki budowlane wokół stadniny i to nie jest niszczenie dziewiczej przyrody !!!

Podpis: mieszkaniec
Dodano: 2017-03-16 09:00:16 | Zgłoś naruszenie

A co do ptasiej grypy Pani Barska Radna z Bystrego rowniez z aparatem latala po wsi robila zdjecia kurkom i donosila uprzejmie do Gminy na mieszkancow a po chwili na wsi zjawiala sie Policja taka mamy aktywna Pania Radna tylko szkoda ze ta aktywnosc nie przejawia sie w poprawie jakosci zycia mieszkancow wstyd .

Podpis: !
Dodano: 2017-03-16 08:36:19 | Zgłoś naruszenie

Nie było nas był las. Nie będzie nas będzie dobra zmiana

Podpis: robert
Dodano: 2017-03-16 07:58:25 | Zgłoś naruszenie

ul. Krzywoustego koło ronda - tam to dopiero zrobiło się łyso , wszystkie drzewa i nawet żywopłot wykarczowali

Podpis: Jola
Dodano: 2017-03-16 07:27:41 | Zgłoś naruszenie

Do podatnika. Misiewicze to karierowicze, to zamęt, który wprowadzają. Pozostaną po nich ruiny i zgliszcza oraz zawiść ludzka. Nic nie zostawią z Twoich podatków

Podpis: xyz
Dodano: 2017-03-16 07:10:53 | Zgłoś naruszenie

"Wioski, które mają MISIEWICZÓW w Gminie nasyłają kontrole- tam kury muszą być pozamykane". Takich Misiewiczów właśnie nam potrzeba ;))

Podpis: podatnik
Dodano: 2017-03-15 23:12:32 | Zgłoś naruszenie

Daszczyk pod Blachą niech wytnie stare, zagrażające życiu drzewa .

Podpis: Ania
Dodano: 2017-03-15 22:03:50 | Zgłoś naruszenie

O zobaczcie, jak Partia rządząca skłóca naród... To było do przewidzenia i daliśmy się w TO wszyscy wciągnąć. Robią czystki w Sokołowicach- PTASIA GRYPA i zakaz ( a w wielu miejscowościach kury chodzą dalej bez problemu.Wioski, które mają MISIEWICZÓW w Gminie nasyłają kontrole- tam kury muszą być pozamykane; a gdzie radni nie są wazelinami, wszystko w miarę jest normalnie kury wychodzą pod nadzorem właścicieli) Robią czystki w zieleni- dla niektórych to norma( nikt im nie podskoczył wcześniej, nikt nie podskoczy po przepisach PIS - np. w Świerznej czepiają się prywaty, a wystarczy przejechać się po wioskach i zobaczyć jak zmienił się krajobraz - niekoniecznie według norm podawanych w przepisach; w Krzeczynie, Nowoszycach, Gręboszycach, Smolnej, Jenkowicach ; w Zimnicach bez ustawy Szyszko ktoś wyciął pół pięknego lasu - wiedział o tym sołtys, Gmina i nic z tym nie zrobili, dopóki nie dowiedziała się policja). Dzieje się wiele ciekawych rzeczy w Gminie, ale najciekawsze jest to ,że nic od komuny się nie zmieniło- najlepiej jest donosicielom, wazelinom. Wycięto w pień nie tylko drzewa, społeczników i oddanych ludzi pracy również. Wójt może mieć duże problemy na reelekcję, jak będzie słuchał swoich "Misiewiczów", bo nie idzie to w dobrym kierunku. Ignorancja, arogancja, chamstwo, donosicielstwo, kontrole (gdzie tylko kontrolujący ma rację) to za rządów tej partii domena naszego społeczeństwa (tylko, że władze gminy nie są z tej partii i to dziwi). Daje się place zabaw tam gdzie nie są użytkowane, buduje się dziwne świetlice (nieekonomiczne, a wręcz przeciwnie-generujące wydatki) a nie remontuje się tych, które mogą coś wypracować ( wesela, komunie... i właśnie na tych się oszczędza, bo sołtysi nie mogą nic wskórać, bo nie są wazelinami), doposaża się OSP (gdzie nie ma ochotników do wyjazdów w razie potrzeby, a tam gdzie są chętni ludzie, stawia się kłody, mimo , że sprawnie pracują i funkcjonują), robi się bez pomysłu dalekosiężnego remonty ....a kasa coraz bardziej pusta. Nie każda wioska za poprzednika była atrakcją, bo nie było tyle dotacji z UE. A teraz .... można się starać.... ale nie można, bo są wioski "różnej prędkości", "ludzie różnej prędkości"...... tylko ta prędkość nie wynika z biedy, a wazeliniarstwa, warcholstwa i braku analizowania potrzeb dla społeczności lokalnej.

Podpis: zakłopotany
Dodano: 2017-03-15 21:11:17 | Zgłoś naruszenie

czy osoby piszące tutaj mają problem ze zrozumieniem tego co się wydarzyło i w czym jest problem??? ---> powtórzę -- nielegalna wycinka drzewa w okresie lęgowym ptaków, która obowiązuje od 1 marca --- co to ma do rzeczy kto się gdzie wybudował?

Podpis: kk
Dodano: 2017-03-15 20:44:56 | Zgłoś naruszenie

Jeżeli ktoś wybudował się w sąsiedztwie lasu to należało się spodziewać, że kiedyś ten las zostanie wycięty. Jeżeli ktoś wybudował się przy pasie startowym to należy spodziewać się że kiedyś z niego będą startowały samoloty.

Podpis: nn
Dodano: 2017-03-15 20:35:52 | Zgłoś naruszenie

zauważyliście drodzy, że w całym kraju wycina się liściaste, żeby zostały szyszki. To Zalewska i Machałek będą miały problem jak chronić przyrodę w programie nauczania przed ministrem ochrony. Ale na nowe książki będą miały celulozy. Sarkastyczne, ale prawdziwe. Amen

Podpis: xXx
Dodano: 2017-03-15 20:23:14 | Zgłoś naruszenie

a na jakiej podstawie Pan/Pani tak twierdzi? bo Policja i Urząd Gminy ma inne zdanie w tym temacie tak jak pisałem niżej - to nie jest żaden argument, że ktoś sobie wycinał drzewa i nikt nie reagował

Podpis: kk
Dodano: 2017-03-15 20:03:57 | Zgłoś naruszenie

Właścicielka napewno prawa nie złamała.To sąsiedzi nie chcą innych domów w okolicy.W innej części wsi też drzewa są wycięte pod działki ,jakos tego nie widzieli bo dalej od nich.

Podpis: /
Dodano: 2017-03-15 19:26:32 | Zgłoś naruszenie

PiS to Piła i Siekiera!

Podpis: cycek
Dodano: 2017-03-15 18:34:57 | Zgłoś naruszenie

PiS pozwolił to rżnijcie drzewa póki można.

Podpis: PiSman
Dodano: 2017-03-15 18:07:12 | Zgłoś naruszenie

panie Kasina pani radna Barska za łopatę i do roboty a nie urządzać tylko imprezki bo takie działania niezadawalaja wyborcow

Podpis: jerzy
Dodano: 2017-03-15 18:01:08 | Zgłoś naruszenie

a ja słyszałem że właśnie p. Paweł, p. Maciek donosili w tej sprawie - i co? robił zdjęcia, donościł do Wojta i szantażował właściciela/właścicielka ziemi, że to zrobi :) ile jest warte to co napisałem? to co inni piszą?

Podpis: konfident
Dodano: 2017-03-15 15:52:00 | Zgłoś naruszenie

Niestety wg opinie publicznej winny jest ten co sprawę zgłosił, a nie ten co popełnił wykroczenie lub przestępstwo.

Podpis: Ami
Dodano: 2017-03-15 15:49:03 | Zgłoś naruszenie

A slyszlaem slyszalem Pani Radna Barska przyslala jakies zdjecia drzewa do gminy i donos na jakas mieszkanke czy mieszkanca juz nie pamietam wszyscy o tym gadli .

Podpis: pawel
Dodano: 2017-03-15 15:46:07 | Zgłoś naruszenie

jaki był powód ? wystarczy przeczytać artykuł - nielegalna wycinka drzewa w okresie lęgowym ptaków, która obowiązuje od 1 marca (info potwierdzone przez Policję i Urząd Gminy). Jeżeli do kogoś nie dociera ten argument z niewiadomych przyczyn to nie widzę sensu dalszej rozmowy. czytam te wszystkie komentarze i nie wierze .... co się z Wami dzieje? :(( to jest takie przykro i smutne nie ważne, że drzewa, które nie powinny być ścięte zostały ścięte, że są tam ptaki pod ochroną, że są tam gniazda - ważne jest kto zakablował, kto jest konfidentem, itp ? To jest w tym wszystkim ważne? czy to, że ktoś śmieje się z prawa jakie obowiązuje, ze zwierząt, które tam mieszkają i myśli, że mu wolno bo to jest jego ziemi? To powiem krótko: był w błędzie i mam nadzieje, dostanie kare na jaką zasłużył i cieszę się, że nie ma takiej znieczulicy i ktoś zareagował na sytuację, która nie powinna mieć miejsca. Tak ktoś już pisał - przyroda to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać RAZEM! Argumenty typu, że tam i tam wycinają i nikt nie robi problemu - to na serio?! jak mieszkają tam frajerzy, którzy mają w nosie co się wokół nich dzieje to ich sprawa.

Podpis: KK
Dodano: 2017-03-15 15:38:52 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter