Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest czwartek, 22 marca. Imieniny Katarzyny, Bogusława, Kazimierza.
reklama
reklama
reklama

Sporna wycinka drzew w Świerznej

Dodano: 2017-03-15 06:07:48 | Komentarzy: 100 | Kategoria: Aktualności
Na prywatnej działce w Świerznej rozpoczęto wycinkę starych drzew. Według pracowników z Urzędu Gminy Oleśnica, działania były niezgodne z prawem, dlatego o sprawie powiadomiono policję.


Wycinka drzew uchwycona przez okolicznych mieszkańców

reklama

Od 1 stycznia każdy na swojej posesji bez zbędnych formalności może wyciąć niektóre drzewa. - Najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów przez osoby fizyczne. Według nowych zapisów ustawy, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, możemy bez żadnych obaw usuwać drzewa lub krzewy, które znajdują się na naszej działce – prywatnej posesji. Ponadto nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzewa, którego obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm - informował niedawno Urząd Miasta i Gminy Syców.

W tym miesiącu w Świerznej (gm. Oleśnica) na prywatnej działce rozpoczęła się wycinka drzew. - Udostępniajcie - może jak więcej ludzi będzie interweniować, to ocalimy te drzewa - poinformowała na swoim profilu Wietrzna Stajnia, która znajduje się w pobliżu. Dodatkowo pojawiły się obawy o mieszkające w okolicy ptaki.

Jak usłyszeliśmy, na miejsce dwukrotnie wzywano policję. Funkcjonariuszom towarzyszyła przedstawicielka Urzędu Gminy Oleśnica. - To są działki budowlane. Można wyciąć drzewa, ale nie w tym okresie, bo od 1 marca jest okres lęgowy ptaków - informuje Mariola Fluder, kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska w UGO.

Natomiast policja czekała na opinię z urzędu gminy. - Mamy się dowiedzieć, czy faktycznie występują tam gniazda ptaków. Jeżeli to się potwierdzi, to będziemy prowadzili dalsze postępowanie. Jeśli nie, to kończymy sprawę - komentuje st. sierż. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Wczoraj po południu od M. Fluder z UGO dowiedzieliśmy się, że stosowne pismo wkrótce otrzyma policja. - Dla nas może być mowa o wykroczeniu, ponieważ występowały tam ptaki. Co będzie z tym dalej, to zależy od policji - mówi. Przyznaje, że według poprzednich przepisów, to gmina mogłaby wszcząć w tej sprawie postępowanie.

rd
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (100)

obrażanie innych nie jest metodą na unikanie odpowiedzi - napisałeś "Z calym szacunkiem (którego w ostatnim poście jednak nie okazałeś) ale Policja i Urząd gminy to żadne wyznaczniki wykładni prawa" - ponawiam PYTANIE - kto lub co jest w tej sprawie wyznacznikiem? Jakim trzeba być asem żeby zrozumieć przepis - "ZAKAZ WYCINANIA DRZEW W OKRESIE LEGOWYM PTAKOW OD 1 MARCA" - myślę, że Pani Krysia z UG i dzielnicowy to ogarną - a Ty? no chyba że to zwykłe bicie piany i pisanie rzeczy, które nic nie wnoszą do sprawy, i zanim coś napiszesz i najprawdopodobniej mnie obrazisz proszę o udzielenie odpowiedzi. PS. polecam sprawdzić terminów jakich się używa w rozmowie: MEDIUM ? termin z zakresu spirytyzmu oraz spirytualizmu określający osobę potrafiącą ustanowić połączenie pomiędzy duchami albo innymi nadprzyrodzonymi siłami a światem realnym.

Podpis: kk
Dodano: 2017-03-17 21:27:45 | Zgłoś naruszenie

Do kk. Niedługo Medium będzie dla ciebie wyznacznikiem wszystkiego. Pani Krysia z gminy lub dzielnicowy po ogolniaku z pewnością biegle interpretują przepisy. Człowieku wracaj do zagrody...

Podpis: Domin
Dodano: 2017-03-17 20:48:59 | Zgłoś naruszenie

ręce to się załamują czytając komentarze pod tytułem - "Z całym szacunkiem ale Policja i Urząd gminy to żadne wyznaczniki wykładni prawa" - to brzmi tak głupio, że nie będę tego komentował. To jaka instytucja byłaby wiarygodna? TVpis? TRWAM? Radio Maryja? jak powiedział sam minister szyszko - w tamtych media nie ma nic o nielegalnych wycinkach więc on sam problemu nie widzi.

Podpis: kk
Dodano: 2017-03-17 16:14:08 | Zgłoś naruszenie

Policja mogłaby zainteresować się takimi wycinkami. Dzielnicowy-yeti porozmawiałby, zapisał co trzeba i nie było by kwasów ekolodzy-drwale

Podpis: eko
Dodano: 2017-03-17 13:45:33 | Zgłoś naruszenie

do KK: Z calym szacunkiem ale Policja i Urząd gminy to żadne wyznacznki wykładni prawa. Na marginesie: Jak się tego wszystkiego słucha o was "ekologach", którzy ze złości wydrapalibyście oczy to aż ręce się same zalamują...

Podpis: Domin
Dodano: 2017-03-17 10:23:28 | Zgłoś naruszenie

Kara milion złotych powinno tych tępych chu....w nauczyć

Podpis: bez pardonu
Dodano: 2017-03-17 01:42:21 | Zgłoś naruszenie

"Niech każdy będzie ekologiem na własnej ziemi i nie pilnuje czyjejś..." to jest argument? co to dziecko pisze? ..... nielegalna wycinka drzewa w okresie lęgowym ptaków, która obowiązuje od 1 marca (info potwierdzone przez Policję i Urząd Gminy).... przyroda to wspólne dobro, mam nadzieje, że większość z nas nie będzie takimi egoistami jak pan Gaz

Podpis: kk
Dodano: 2017-03-17 01:26:08 | Zgłoś naruszenie

Palone są śmieci, pampersy itd. To niech choć drzewa ocaleją, które te smrody przefiltrują

Podpis: eko
Dodano: 2017-03-17 00:01:46 | Zgłoś naruszenie

Niech każdy będzie ekologiem na własnej ziemi i nie pilnuje czyjejś...

Podpis: qaz
Dodano: 2017-03-16 20:41:10 | Zgłoś naruszenie

to jest fantastyczne, niby prawo złe, a to nie kto inny jak ludzie wycinają nie prawo

Podpis: ty
Dodano: 2017-03-16 20:38:07 | Zgłoś naruszenie

Każdy POLAK JESt ekologiem na cudzej działce. A w kominie pali pampersami

Podpis: garek
Dodano: 2017-03-16 20:30:21 | Zgłoś naruszenie

Oby szybko zmienili prawo i zakazali tej wycinki. Może chociaż resztę drzew da się uratować przed ludzką chciwością i krótkowzrocznością.

Podpis: Iti
Dodano: 2017-03-16 19:31:44 | Zgłoś naruszenie

Oby szybko zmienili prawo i zakazali tej wycinki. Może chociaż resztę drzew da się uratować przedbludzką chciwością i krótkowzrocznością.

Podpis: Iti
Dodano: 2017-03-16 19:30:05 | Zgłoś naruszenie

Mamy "misiewiczow" u siebie?

Podpis: Marek
Dodano: 2017-03-16 13:52:25 | Zgłoś naruszenie

Tak, niektorzy jeszcze sie doksztalcaja! UG jest trampolina do dalszej kariery! Uciekajmy, poki jest czas!

Podpis: Jas
Dodano: 2017-03-16 13:47:47 | Zgłoś naruszenie

Do jerzyWojt ma takich doracow ze inni sie chowają przyklad pana Sycianki dot. bezprawnego podjecia procedury wygasniecia mandatu pokazuje jakich ma wpanialych doradcow

Podpis: d
Dodano: 2017-03-16 13:06:36 | Zgłoś naruszenie

Wojt ma odpowiednich doradcow, ktorzy na wszystkim sie znaja! Powaznie, tacy 5 w jednym! Od rolnictwa, dotacji, oswiaty kultury,Olesnica moze tylko zazdroscic, albo sie cieszyc!

Podpis: Jerzy
Dodano: 2017-03-16 12:58:06 | Zgłoś naruszenie

@marta trawniki, żeby pieski srały, drzewa na prywatnej posesji, bo ładny widok z okna i dookoła żywej duszy, bo osiedli nie ma. Najlepiej się żyje, bez ponoszenia kosztów.

Podpis: nl
Dodano: 2017-03-16 09:31:48 | Zgłoś naruszenie

Do mieszkańca - poproszę link do strony lub nazwę gazety, w której jest wystawiona działka od Pani z Wietrznej Stajni :) pewnie już nikt nie odpisze - powód jest prosty :) to zwyczajne kłamstwo :)

Podpis: Kk
Dodano: 2017-03-16 09:10:00 | Zgłoś naruszenie

najlepiej wytnijcie wszystkie drzewa... trawniki zamiencie na parkingi sklepow wielkopowierzchniowych ... sprzedajcie tereny pod osiedla ... na pewno jest to bardzo zdrowe dla ludzi zwierząt i środowiska samego w sobie... żenujące jest to jakie władze podejmują decyzje!!!!

Podpis: marta
Dodano: 2017-03-16 09:05:27 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter