Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 11 grudnia. Imieniny Damazego, Waldemara, Artura.
reklama
reklama
reklama

Restrukturyzacja i finanse szpitala

Dodano: 2017-03-06 09:41:16 | Komentarzy: 190 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykułu
Wywiad portalu MojaOlesnica.pl z Piotrem Rogalskim - zastępcą dyrektora Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Zapytaliśmy o jego ocenę restrukturyzacji, finanse oraz o przyszłość OIOM-u.


Publikujemy wywiad wideo z Piotrem Rogalskim, zastępcą dyrektora PZS w Oleśnicy

reklama

Ocena restrukturyzacji

- Nie wypada mi mówić, że osiągnęliśmy sukces. Ale efekty na półtora roku są bardzo dobre. Poprawiliśmy wynik finansowy roku o prawie 4,5-5 mln złotych. Rzeczywiście momentami restrukturyzacja była bolesna - zarówno dla pracowników, jak i społeczeństwa, żeby zrozumieć, że pewne ruchy trzeba było zrobić, żeby finansowo się bardziej bilansował. I ten efekt osiągnęliśmy - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Piotr Rogalski, zastępca dyrektora ds. restrukturyzacji Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy.

Nasz rozmówca przytacza też dane, które mówią, że dyrekcja otrzymuje minimalną ilość skarg na personel. - Jakościowo i kadrowo też bardzo mocno ten szpital ustawiliśmy. W mojej ocenie jest to dobry szpital na dobrym poziomie merytorycznym z bardzo mocną załogą - zarówno pielęgniarską, jak i lekarską. Mam świadomość, że zaraz ktoś się znajdzie, żeby moje dobre samopoczucie uznać za bezzasadne, bo nie będzie się podobało to, czy tamto - komentuje.

Szpital dalej potrzebuje pieniędzy

Oleśnicki szpital otrzymał 15 mln zł z kredytu. Środki zostały przeznaczone na spłatę zadłużenia oraz restrukturyzację. Jednostka potrzebuje kolejnych pieniędzy, co zaznaczyła w piśmie skierowanym niedawno do samorządów w powiecie oleśnickim.

- Nie osiągniemy dalszej poprawy w momencie, kiedy będziemy musieli obsłużyć 15-milionowy kredyt, który mieliśmy zaciągnąć na spłatę zadłużenia, które zastaliśmy półtora roku temu. Chciałem uzmysłowić wszystkim samorządowcom, nie tylko samorządowi powiatowemu, że ten kredyt musi zostać spłacony, ale niestety nie naszymi staraniami. Żaden szpital w Polsce nie wypracuje takich pieniędzy, zysku, z których mógłby zapłacić takie pieniądze w najbliższych latach. Dla nas jest to kwota około 2-2,2 mln zł obsługi samego zadłużenia i obsługi pieniędzy, które nas uratowały w zeszłym roku - twierdzi P. Rogalski.

Proponuje, aby samorządy powołały koalicję i wspólnie uzbierały środki. - To są winy z poprzedniej kadencji, władzy czy z poprzednich rządów samorządowych. Natomiast jeśli nam ktoś nie pomoże spłacić tych pieniędzy, to efekt będzie jasny. To mniej więcej będzie tak wyglądało jakby płynącemu człowiekowi ktoś uwiązał kamień do szyi i na pewno wynik będzie coraz gorszy - dodaje.

- Mówiliśmy, że tego nie spłacimy - uważa zastępca dyrektora. - Teraz te pieniądze trzeba spłacić, a my postaramy się nie generować dalszych strat - kontynuował.

Co dalej z OIOM-em?

- Największym obciążeniem dla nas jest OIOM. To, co wydawało się sukcesem, dla nas jest porażką. Najlepszym posunięciem byłaby rezygnacja z prowadzenia tego oddziału. On przynosi straty. Otwierając oddział trzeba było wziąć kartkę i ołówek i wszystko policzyć. A nie uzyskamy bilansowania na sześciu czy ośmiu łóżkach. OIOM nigdy nie powinien być otwarty. Gdyby miał dwanaście łóżek, a nie sześć, to tak. Błąd był jednak na początku - oświadczył na październikowej sesji rady powiatu P. Rogalski.

Podczas rozmowy wróciliśmy do tematu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Zastępca dyrektora nadal uważa, że dysponuje on zbyt małą liczbą łóżek. Jednak szpital czeka na nadchodzącą reformę.

- Robimy nadwykonania i tym te straty troszeczkę zmniejszamy. Natomiast mam nadzieję, że finansowanie nowe, czyli budżetowanie ogólne całego szpitala, niekupowanie u nas procedur, nie obejmie OIOM-u, bo jak obejmie OIOM, to mamy problem - słyszymy. - Mam taką nadzieję, że będą zmiany na lepsze, w których będziemy uczestniczyć - komentuje P. Rogalski.

Wideo Piotr Rogalski, zastępca dyrektora PZS w Oleśnicy


Piotr Paszkowski
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (190)

PODŁY KŁAMCA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpis: urażona
Dodano: 2017-03-07 12:53:20 | Zgłoś naruszenie

Szanowny panie a nie wiedzial pan ze biorac pozyczke na splate 'starych zobowiazan'nie bedziecie w stanie splacic tego kredytu sami.w planie reformy zdrowia jest punkt w ktorym rewelacyjnie byloby aby kazdy szpital posiadal oiom,uwazam ze dyrekcja stanela pod sciana i juz widzi ze dalej nie zajdzie.rozgrywki polityczne ,a dzieki komu dyrektorstwo piastuje stoleczki i zarabia niemale pieniadze,nie robcie z ludzi glupcow.Pieknie mozna mowic,opowiadac,inteligentnie mydlic oczka,ale nie nam.kredyt za kredyt oraz brak mozliwosci splaty czyli sytuacja jest w punkcie "0" jak rozumiem

Podpis: Co tu sie dzieje
Dodano: 2017-03-07 10:37:15 | Zgłoś naruszenie

OIOM to serce każdego szpitala. Jak przestaje bić serce to co się dzieje? Panie Rogalski przestań Pan się kompromitować!!! Kawa na ławę! Co chcecie zrobić z tym szpitalem? Ostro zadłużyć, a potem?

Podpis: J
Dodano: 2017-03-07 08:27:06 | Zgłoś naruszenie

Falsz i zaklamanie nawet w Olesnicy jest w cenie ale co tam "panom" wszystko wolno kieszen pelna a chamy badzcie ciecho dawac pieniadze bo nam dalej malo ale co dziwne kosciol zawsze zabiera glos gdzie widzi interes dla siebie a tam gdzie powinien doradzic sluzyc pomoca finasowa bo tu chodzi tez o jego owieczki to milczy

Podpis: bezideowy cham
Dodano: 2017-03-07 08:18:54 | Zgłoś naruszenie

@? Dajcie mi 18 baniek a zarobię 5 - ja chcem:)

Podpis: gratki
Dodano: 2017-03-07 06:27:02 | Zgłoś naruszenie

poprzedni zarządzający twierdzili że OIOM dędzie dochodowy , obecni jeszcze niedawno twierdzli że zarobią na zabiegach onkologicznych - moze niech sie pochwalą ile im to dalo zysku

Podpis: ala
Dodano: 2017-03-06 23:31:25 | Zgłoś naruszenie

OIOM owszem straty przynosi ale prosze podac które oddziały w tym szpitalu ich nie przynoszą :)

Podpis: e
Dodano: 2017-03-06 23:21:56 | Zgłoś naruszenie

jak takie nieudaczniki zrobili w rok 5 milionów oszczędności, to co za idioci zarządzali tym cyrkiem wcześniej ?

Podpis: ?
Dodano: 2017-03-06 22:22:59 | Zgłoś naruszenie

Żenada. Kto wam wierzy? Wy już sami sobie nie wierzycie. Dajcie sobie spokój. Pisoklika odpowiada za likwidację.

Podpis: Yt
Dodano: 2017-03-06 22:08:42 | Zgłoś naruszenie

Wiem,ze nasz pan Kaszpirowski tego nie czyta , trochę sobie ulżę, Szpital jest dla pacjentów i na frontonie wewnątrz budynki jest motto zdrowie pacjentów jest naszym wyzwaniem. Pytam zatem zdrowie pacjentów czy zdrowie budżetu szpitala. Mój brat zszedł rok temu z tego naszego łez padołu tylko dlatego ,że budżet szpitala nie udźwignął kosztów leczenia.Chorował dwa dni. Podobnych przypadków można mnożyć. Skoro ma to być szpital ze zdrowym budżetem to najlepiej go zamknąć i zburzyć .Chorych dowozić do Wrocławia i skończymy z paramedycznymi usługami. Budżet będzie cacy a zdrowie pacjentów o niebo lepsze . Przybysze z Namysłowa kosztują nas zbyt wiele a efekty po klepsydrach są najbardziej widomym znakiem ich skuteczności.

Podpis: Brat nieboszczyka
Dodano: 2017-03-06 21:14:17 | Zgłoś naruszenie

prawie kaszpirowski tyle, że z Namysłowa

Podpis: 00
Dodano: 2017-03-06 20:34:16 | Zgłoś naruszenie

Najpierw kredytu 3,5 mln, a później 15 mln udzielił szpitalowi Parabank Magellan, a zastawiono za to 2 szpitale w Sycowie i Oleśnicy, budynek starostwa i jeszcze kilka innych budynków. Szpital może być przejęty za długi, chyba że spłaci je starostwo.

Podpis: Marianna
Dodano: 2017-03-06 20:25:36 | Zgłoś naruszenie

kłamliwa menda !!!! słyszałem że SYCIANKO co miesiąc będzie wpłacał po 1000zł

Podpis: qw
Dodano: 2017-03-06 20:20:28 | Zgłoś naruszenie

Skoro zaoszczędzili 5 mln w rok to jaki problem spłacać raty kredytu? Albo restrukturyzacja przynosi efekty i są wielomilionowe oszczędności i nie trzeba dokładać do szpitala, albo nie przynosi efektów i trzeba dokładać po 3 mln. Coś mi tu nie gra.

Podpis: skoro
Dodano: 2017-03-06 20:13:04 | Zgłoś naruszenie

skoro w rok zaoszczędzili 5 milionów, to ewidentnie tą koszty gdzie sie da. Gdy będzie szpital się bilansował , wówczas nastąpi prywatyzacja. Tak dzieje sie w wielu szpitalach w Polsce

Podpis: oko
Dodano: 2017-03-06 19:50:01 | Zgłoś naruszenie

Pytanie: który z banków (parabanków) udzielił kredytu w kwocie 15 milionów. Na jakich warunkach. Czy może był to PKO BP, może jakiś SKOK? Dlaczego nie ma o tym informacji?

Podpis: zzz
Dodano: 2017-03-06 19:47:17 | Zgłoś naruszenie

Do księgowa: zadłużenie nie zejdzie do minimum. Samorządy odmówią (i słusznie) a jakaś tam grupa kapitałowa, kredytująca aktualnie, z udziałem właściwych osób, sprywatyzuje :-)

Podpis: wieszczka
Dodano: 2017-03-06 19:37:27 | Zgłoś naruszenie

Zadłużenie zejdzie do minimum i kto wie wówczas znajdą się chętnie do kupna. Widać idzie to w tym kierunku

Podpis: Księgowa
Dodano: 2017-03-06 19:33:22 | Zgłoś naruszenie

Mam wrażenie, że w niedalekiej przyszłości szpital oleśnicki będzie w prywatnych rękach.

Podpis: wieszczka
Dodano: 2017-03-06 19:30:36 | Zgłoś naruszenie

Ciekawe ja szpital przestał by istnieć. Gdzie wszystkie du....y byście wozili w stanie zagrożenia życia?

Podpis: M
Dodano: 2017-03-06 19:15:24 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter