Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 18 października. Imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła.
reklama
reklama
reklama

Restrukturyzacja i finanse szpitala

Dodano: 2017-03-06 09:41:16 | Komentarzy: 139 | Kategoria: Aktualności
wideo istnieje dla tego artykułu
Wywiad portalu MojaOlesnica.pl z Piotrem Rogalskim - zastępcą dyrektora Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Zapytaliśmy o jego ocenę restrukturyzacji, finanse oraz o przyszłość OIOM-u.


Publikujemy wywiad wideo z Piotrem Rogalskim, zastępcą dyrektora PZS w Oleśnicy

reklama

Ocena restrukturyzacji

- Nie wypada mi mówić, że osiągnęliśmy sukces. Ale efekty na półtora roku są bardzo dobre. Poprawiliśmy wynik finansowy roku o prawie 4,5-5 mln złotych. Rzeczywiście momentami restrukturyzacja była bolesna - zarówno dla pracowników, jak i społeczeństwa, żeby zrozumieć, że pewne ruchy trzeba było zrobić, żeby finansowo się bardziej bilansował. I ten efekt osiągnęliśmy - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Piotr Rogalski, zastępca dyrektora ds. restrukturyzacji Powiatowego Zespołu Szpitali z s. w Oleśnicy.

Nasz rozmówca przytacza też dane, które mówią, że dyrekcja otrzymuje minimalną ilość skarg na personel. - Jakościowo i kadrowo też bardzo mocno ten szpital ustawiliśmy. W mojej ocenie jest to dobry szpital na dobrym poziomie merytorycznym z bardzo mocną załogą - zarówno pielęgniarską, jak i lekarską. Mam świadomość, że zaraz ktoś się znajdzie, żeby moje dobre samopoczucie uznać za bezzasadne, bo nie będzie się podobało to, czy tamto - komentuje.

Szpital dalej potrzebuje pieniędzy

Oleśnicki szpital otrzymał 15 mln zł z kredytu. Środki zostały przeznaczone na spłatę zadłużenia oraz restrukturyzację. Jednostka potrzebuje kolejnych pieniędzy, co zaznaczyła w piśmie skierowanym niedawno do samorządów w powiecie oleśnickim.

- Nie osiągniemy dalszej poprawy w momencie, kiedy będziemy musieli obsłużyć 15-milionowy kredyt, który mieliśmy zaciągnąć na spłatę zadłużenia, które zastaliśmy półtora roku temu. Chciałem uzmysłowić wszystkim samorządowcom, nie tylko samorządowi powiatowemu, że ten kredyt musi zostać spłacony, ale niestety nie naszymi staraniami. Żaden szpital w Polsce nie wypracuje takich pieniędzy, zysku, z których mógłby zapłacić takie pieniądze w najbliższych latach. Dla nas jest to kwota około 2-2,2 mln zł obsługi samego zadłużenia i obsługi pieniędzy, które nas uratowały w zeszłym roku - twierdzi P. Rogalski.

Proponuje, aby samorządy powołały koalicję i wspólnie uzbierały środki. - To są winy z poprzedniej kadencji, władzy czy z poprzednich rządów samorządowych. Natomiast jeśli nam ktoś nie pomoże spłacić tych pieniędzy, to efekt będzie jasny. To mniej więcej będzie tak wyglądało jakby płynącemu człowiekowi ktoś uwiązał kamień do szyi i na pewno wynik będzie coraz gorszy - dodaje.

- Mówiliśmy, że tego nie spłacimy - uważa zastępca dyrektora. - Teraz te pieniądze trzeba spłacić, a my postaramy się nie generować dalszych strat - kontynuował.

Co dalej z OIOM-em?

- Największym obciążeniem dla nas jest OIOM. To, co wydawało się sukcesem, dla nas jest porażką. Najlepszym posunięciem byłaby rezygnacja z prowadzenia tego oddziału. On przynosi straty. Otwierając oddział trzeba było wziąć kartkę i ołówek i wszystko policzyć. A nie uzyskamy bilansowania na sześciu czy ośmiu łóżkach. OIOM nigdy nie powinien być otwarty. Gdyby miał dwanaście łóżek, a nie sześć, to tak. Błąd był jednak na początku - oświadczył na październikowej sesji rady powiatu P. Rogalski.

Podczas rozmowy wróciliśmy do tematu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Zastępca dyrektora nadal uważa, że dysponuje on zbyt małą liczbą łóżek. Jednak szpital czeka na nadchodzącą reformę.

- Robimy nadwykonania i tym te straty troszeczkę zmniejszamy. Natomiast mam nadzieję, że finansowanie nowe, czyli budżetowanie ogólne całego szpitala, niekupowanie u nas procedur, nie obejmie OIOM-u, bo jak obejmie OIOM, to mamy problem - słyszymy. - Mam taką nadzieję, że będą zmiany na lepsze, w których będziemy uczestniczyć - komentuje P. Rogalski.

Wideo Piotr Rogalski, zastępca dyrektora PZS w Oleśnicy


Piotr Paszkowski
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (139)

zobaczmy kogo oni zatrudniają"leśnego dziadka" a zatrudnić młodego 30-parolatka z nowoczesnym poglądem a nie postkomunistycznych ludzi. nie odmawiam im niczego ale oni uczyli się Marxa i Engelsa a nie tego co dzisiaj. Tak tkwią bo udają jacy mądrale są.Po ekonomi z doktoratem poszukać z wyobraźnią empatią a nie brać co już jest zgrane i niesprawdzone po jakimś uważaniu? czy jak. Ludzie weźcie się starosto Kociński ogarnij a nie bierz co jest

Podpis: filip
Dodano: 2017-03-06 12:39:37 | Zgłoś naruszenie

Dokładnie. Zwykły człowiek to pacjent i chce oiomu, nie bilansu. Moze jakby zamiast pełnomocnika do restrukturyzacji i dyrektora była jedna osoba, to koszty by się zmniejszyły.

Podpis: Figa z makiem
Dodano: 2017-03-06 12:37:20 | Zgłoś naruszenie

Stanowczo protestuję, podatnik mówi o zarzutach prokuratorskich ja zaś o dobrowolnym zadośćuczynieniu.

Podpis: proste
Dodano: 2017-03-06 12:34:49 | Zgłoś naruszenie

Co z Namysłoa wyrzucili z hukiem, to starosta nasz z radością przyjął:) Renia, Wojtek. Nu nu nu!

Podpis: !
Dodano: 2017-03-06 12:31:18 | Zgłoś naruszenie

OIOM jest sukcesem i bedzie. Inaczej sadza tylko ci, ktorym udalo sie wmowic, ze 500plus to cud gospodarczy. Bilans, Bilans. Rzygac sie chce tym slowem. Lepiej umrzec w drodze do wroclawia karetka, byleby sie bilansowało. Nie znasz sie za grosz na sluzbie zdrowia, czlowieczku. Czemu wypieprzyli Cie z Namysłowa? Nie zapomnielismy

Podpis:
Dodano: 2017-03-06 12:28:13 | Zgłoś naruszenie

Prosto i podatnik - ta sama osoba. Dobry chrzescijanin.

Podpis:
Dodano: 2017-03-06 12:25:27 | Zgłoś naruszenie

Kredyt powinni spłacać winni zadłużenia szpitali.Rogalski wyrażnie wskazał kto to?

Podpis: proste
Dodano: 2017-03-06 12:19:07 | Zgłoś naruszenie

@wyborca czemu kot ma spłacać kredyt ? Może mrówki niech spłacą, to pracowite stworzonka, a kot leniwy...

Podpis: janek bronsztajn
Dodano: 2017-03-06 11:33:04 | Zgłoś naruszenie

jestem pielęgniarką ale nie pracuje w Oleśnicy,służba zdrowia ma ogólnie problemy,tylko szpitale ,które mają zakontraktowane procedury wysoko specjalistyczne, stoją dość dobrze,z pozostałymi jest różnie,nie ma co narzekać

Podpis: bb
Dodano: 2017-03-06 11:32:59 | Zgłoś naruszenie

zdrowie i życie-------KASA

Podpis: kasa
Dodano: 2017-03-06 11:28:53 | Zgłoś naruszenie

Jak dostali kase od starosty to zminimalizowali, dużą kase.

Podpis: kasa
Dodano: 2017-03-06 11:27:54 | Zgłoś naruszenie

To jakaś pomyłka, co ten człowiek wygaduje? Mając 15 mln kredytu wcześniej jakieś 3 mln jeszcze prosi o kase? ą jeśli chodzi o skargi to wszystko zamiatane pod dywanik,Osobiście zgłaszałam skarge i wiem że wiele osób które w tym czasie leżało z mamą w szpitalu chodziło ze skargami do dyrekcji i co? Interna - porażka, nie mówie o chirurgii, każdy zabieg do poprawki. A jemu OIOM przeszkadza , oddział który ratuje wszystkie niedociągnięcia pozostałym oddzialom. ZAKLAMANIE panie dyrektorze. Gorzej będzie jak pan sprowokuje co niektore osoby i nie pójdą na skarge do pana tylko wyżej, nie mam na myśli starosty. POMYSLCIE W KOŃCU O PACJENTACH!!!!!!

Podpis: !!!!
Dodano: 2017-03-06 11:25:49 | Zgłoś naruszenie

jeżeli to prawda, że udało im się zminimalizować koszty funkcjonowania szpitali o 4-5 miliony złotych, to poprzednia dyrekcja, oraz władze powiatu ( zarząd, starosta) powinni mieć zarzuty prokuratorskie o niegospodarność i marnotrawstwo publicznych pieniędzy

Podpis: podatnik
Dodano: 2017-03-06 11:13:54 | Zgłoś naruszenie

A ilu ludziom na tym OIOMie uratowano życie? Ile pacjentów dzięki temu przeżyło? Jakie były koszty kiedy karetki godzinami jeżdziły od Wrocławia przez Trzebnice po Milicz i w końcu pacjent umierał? p. Rogalski nigdy nie pracował w szpitalu gdzie byl OIOM, nigdy nie pracował w tak dużym szpitalu jak Oleśnica więc nie ma pojęcia o OIOmie. To oddział który powinien być w każdym szpitalu. Zycie ludzkie jest najważniejsze. A może dyrektor chce zmienić ordynatora na swojego i dlatego taki atak na OIOM. Niech polikwiduje wszystko, wiele mu nie zostało. Jak likwidował labolatorium tez nie wzioł ołówka i kartki, zapomniał doliczyć usług czli badań komercyjnych a to duże kwoty.

Podpis: pacjent
Dodano: 2017-03-06 11:00:34 | Zgłoś naruszenie

A na tej kartce, kurduplu, napisać po jednej stronie: "zdowie i zycie", po drugiej "kasa". Ty nie jestes lekarzem. Ty jesteś biznesmen i zrobiłes sobie ze szpitala prywatną klinikę. Są tacy, co to łykną, ale są tacy, co patrzą Ci na ręce. Pracowników zastraszyłeś, zarząd powiatu omamiłęś. Ale mnie nie.

Podpis:
Dodano: 2017-03-06 10:33:38 | Zgłoś naruszenie

A to dobre! My weźmiemy kredyt a kot inny będzie go spłacał. No rewelacyjne zagranie. Ale mi to fachowiec...

Podpis: wyborca
Dodano: 2017-03-06 10:11:51 | Zgłoś naruszenie
Ogłoszenia
Nieruchomości (51), Motoryzacja (11), Nauka (9), Praca (51), Usługi (34), Zwierzęta (2), Inne (13)
Dodaj ogłoszenie
reklama
reklamareklamareklama
reklama
Ostatnio komentowane
MojaOlesnica.pl
Samobójstwo nad oleśnickimi stawami?
"@rzydkiewka Żydzi t..."~Love Israel
reklama
Kalendarium
09.11.2017 o godz. 19:00
Koncert Leszka Możdżera (więcej)
bilet 90 zł, sala widowiskowa BiFK w Oleśnicy
Śledź nas na Facebooku

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter