Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest środa, 13 grudnia. Imieniny Łucji, Otylii, Włodzisławy.
reklama
reklama
reklama
reklama

Czy mamy czyste powietrze?

Dodano: 2017-01-11 06:35:53 | Komentarzy: 97 | Kategoria: Aktualności
Czy Oleśnica i powiat oleśnicki mają powody do obaw w związku z jakością powietrza w sezonie zimowym? - Nic do nas na ten temat nie dotarło - informują urzędnicy ze starostwa.


Oleśnica zimą, uchwycona przez drona / fot. Grzegorz Żyła

reklama

Smogowy problem

W ostatnim czasie pogorszyła się jakość powietrza w niektórych rejonach Polski. Ma to m.in. związek ze spadkami temperatur i chęcią dogrzewania się palącymi odpadkami, które są niebezpieczne dla środowiska.

Na grupie "Wnioski i Interpelacje Dla Oleśnickich Radnych" pojawiła się wiadomość od oleśniczanki. - Chciałam wywietrzyć wieczorem mieszkanie, ale niestety musiałam szybko je zamknąć, gdyż taki smród z dymów kominowych od domków jednorodzinnych leciał i nie dało się tym oddychać... dodam, że to jest każdego roku, gdy większy mróz łapie i trzeba zwiększyć ciepło w domach...to jest niedopuszczalne, byśmy, nie mając w pobliżu żadnych kopalin, wdychali takie powietrze...Tyle się mówi o ochronie środowiska i nowszych piecach...o tym , by nie palić w piecach byle czym...gdzie jest jakaś kontrola ze strony MGK lub ze strony Urzędu Miasta...proszę spróbować przejść się po godz.18 po Zielonych Ogrodach lub Ratajach, czy innych osiedlach, gdzie są domki jednorodzinne...zgroza, a brak jakichkolwiek zakazów i kar, doprowadza do wysokiego stanu zapylenia i zanieczyszczenia powietrza. Na pewno nie tylko ja domagam się takich kontroli i oczywiście, co za tym idzie, świeżego powietrza...wręcz żądam tego w imieniu wszystkich Oleśniczan, którym na sercu leży zdrowie nas wszystkich, a przede wszystkim naszych dzieci i ludzi starszych oraz chorujących na płuca i astmę - napisała (pisownia oryginalna).

Winne m.in. wypalanie śmieci

Problem związany z wypalaniem śmieci można zgłaszać w urzędzie miasta, jeśli sprawa dotyczy domostw lub w starostwie, które zajmuje się przedsiębiorcami.

- Problem jest znany urzędnikom i mam informację, że reagują na zgłoszenia i dokonują kontroli, zapraszam do skorzystania z aplikacji alertownik.pl, która umożliwi urzędnikom lepszą lokalizację problemu - odpisał miejski radny Grzegorz Żyła.

Czy mamy czyste powietrze?

Natomiast czytelnik portalu MojaOlesnica.pl chciał dowiedzieć się, jak wygląda stężenie pyłów w powiecie oleśnickim. - Starostwo powinno informować o stężeniu pyłów pm10 i pm2.5. W Polsce bardzo mocno przekroczone są normy. Jak sytuacja wygląda u nas? - czytamy w wiadomości.

Na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie znajdziemy odczytów ze stacji, która przynajmniej jeszcze niedawno miała mieścić się przy ul. Brzozowej w Oleśnicy. Jak dowiadujemy się z analizy mapy, najgorzej pod względem zanieczyszczeń na Dolnym Śląsku wygląda Wrocław. Niedaleka dla Oleśnicy Oława ma status powietrza określany jako "dobry". Podobny odczyt widnieje dla urządzenia zlokalizowanego na wschodnich obrzeżach stolicy województwa.

Oleśnickie starostwo dysponuje w swoich strukturach wydziałem ochrony środowiska oraz centrum zarządzania kryzysowego. Urzędnicy informują, że nie otrzymali jakichkolwiek ostrzeżeń. - Nie, nic do nas na ten temat nie dotarło - dowiadujemy się.

pp
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (97)

Anna zglos to do Urzedu Miasta albo na policje,oni tym sie zajmuja....

Podpis: ewka
Dodano: 2017-07-01 10:12:14 | Zgłoś naruszenie

Odnosnie zadymionego powietrza na Ratajach. Dzisiaj jest 1 Lipiec i ja czuje smog w powietrzu, w nocy bardziej. Ktos cos spala. Nie wyobrazam sobie powietrza zima.

Podpis: Anna
Dodano: 2017-07-01 10:07:39 | Zgłoś naruszenie

,

Podpis: .
Dodano: 2017-01-15 18:54:52 | Zgłoś naruszenie

@kropka zrob , przecinek , bo sie zawszee wpieprzasz tam gdzie nie masz "inteligencie"

Podpis: hahaha
Dodano: 2017-01-13 20:03:30 | Zgłoś naruszenie

Nie wpuszczę do domu żadnego urzędnika, chyba, że z policją, bo się boję że ktoś mnie obrabuje w domu lub napadnie. Tym bardziej wieczorem. Policja sama nie ma prawa zajmować się kontrolą spalania odpadów. Według Ustawy o ochronie środowiska mogą to robić urzędnicy na podstawie specjalnych upoważnień lub upoważnione straże miejskie. Straż miejskiej w Oleśnicy nie ma więc tematu nie ma. Haha :) I co ???

Podpis: PłytyMebloweWpiec
Dodano: 2017-01-13 17:56:57 | Zgłoś naruszenie

@?: "informacje o stężeniach" zamiast "propagandowy niepotrzebny rozrusznik" (zapewne chodzi ci o defibrylator) - [ale z ciebie PUSTAK] - no i co zrobisz z takimi informacjami, np. poinformują cię że stężenie PM2,5 przekracza 200%, i co? Zamkniesz okno???

Podpis: !!!
Dodano: 2017-01-13 17:46:28 | Zgłoś naruszenie

może wreszcie ktoś skontroluje czym palą przy krzywoustego, na podkowie ??? jak jest niskie ciśnienie, to można się udusić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpis: citizen
Dodano: 2017-01-13 15:04:10 | Zgłoś naruszenie

Na stronie Urzędu Miasta pisze, ze : "Upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Oleśnicy oraz funkcjonariusz Policji mogą wejść do lokalu mieszkalnego lub budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów". Więc po stwierdzeniu spalania odpadów pd godziny 6 do 22 można dzwonić do urzędu i urzędnicy skontrolują czy spalane są odpady w piecach.

Podpis: Mieszkaniec
Dodano: 2017-01-13 14:35:16 | Zgłoś naruszenie

w powiecie oleśnickim mieszka też kilkaset Bułgarów zobaczcie czym oni palą plastikowe wieszaki z targu i odpady meblowe od STRAMY to dopiero ekologia

Podpis: s
Dodano: 2017-01-13 12:34:17 | Zgłoś naruszenie

@h2o - To Twój wpis odnosi się do autora komentarza, w dodatku zawiera nieprawdziwy zarzut. Czytaj ze zrozumieniem i odnoś się do argumentów przytoczonych w komentarzach - na tym polega dyskusja.

Podpis: .
Dodano: 2017-01-13 10:34:06 | Zgłoś naruszenie

@ . Komentuj artykul a nie komentujacych.

Podpis: h2o
Dodano: 2017-01-13 05:46:44 | Zgłoś naruszenie

Z starostwa urzędasy powinny informować nas o stężeniach, a nie jest spoko, bo lepiej kupić propagandowy niepotrzebny rozrusznik niż aparaturę pomiarową. Kiedy jakieś rozliczenie ilu w Starostwie jest zbędnych stołkowiczów no i zwolnienia ?

Podpis: ?
Dodano: 2017-01-12 23:52:50 | Zgłoś naruszenie

@ćwok: Ale jak z góry jak w pobliżu żadnej góry nie ma? Wzrok skonsultuję z okulistą ( profilaktyki nigdy za wiele). Oczy mam gołe tzn. nieuzbrojone. Co do obiektywu, to nie wiem czy jest możliwość wymiany "szkła" w kamerze w tym BSLu (dronie). Może autor by coś więcej na ten temat. A to czy się zdjęcie podoba czy nie to sprawa indywidualna i subiektywna. Ja nie mówię że Tobie się podoba tylko mi. ;)

Podpis: Aorta
Dodano: 2017-01-12 22:02:38 | Zgłoś naruszenie

[email protected] to ty nigdy Oleśnicy z góry nie widział/e/as, ani dobrego zdjęcia, jak uważasz, że to genialne zdjęcie to może oznaczać, że masz zaćmę - może być, że od smoku/gu. Gołym okiem widać, że lichy obiektyw został użyty, a ponadto w programie graficznym zrobione.

Podpis: ćwok
Dodano: 2017-01-12 21:15:04 | Zgłoś naruszenie

Urząd Miasta Oleśnicy ogłasza: http://www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/4876-nie-pal-odpadow-w-piecach-domowych

Podpis: .
Dodano: 2017-01-12 20:45:27 | Zgłoś naruszenie

@zw-kowalski - Aby zainicjować kontrolę pod konkretnym adresem, należy zgłosić w urzędzie naruszenie prawa pod tym konkretnym adresem. W odniesieniu do wszystkich mieszkańców prowadzona jest akcja edukacyjna.

Podpis: .
Dodano: 2017-01-12 19:38:54 | Zgłoś naruszenie

Podlaczyc Lucien pod Cetralna Cieplownie i po klopocie.A teraz sie zapytowuje komu przeszkadzala cieplownia w Fabryce Obuwia moze ktos z wladzy odpowie

Podpis: pani frau
Dodano: 2017-01-12 19:35:27 | Zgłoś naruszenie

@ćwok: Najgroźniejsze jest to czego nie widać, mikroskopijne pyły zawieszone z 'chemią', które wnikają poprzez układ oddechowy do tkanek.... I lekarz później ci mówi: Nowotwór! A zdjęcie genialne.

Podpis: Aorta
Dodano: 2017-01-12 19:30:30 | Zgłoś naruszenie

Żyła wstydziłbyś się, takie liche zdjęcie publikować - niemal Amerykę Północną widać, tak ci załamuje obiektyw. No jak takie zdjęcia z zakładu wypuszczasz to współczuję klientom. Gdzie ten smok?

Podpis: ćwok
Dodano: 2017-01-12 18:48:52 | Zgłoś naruszenie

A jak już jesteśmy przy autach, to stare wraki też nieźle kopcą, a diesle (ropniaki) sieją przy tym ołowiem. Na zdrowie.

Podpis: Aorta
Dodano: 2017-01-12 18:16:19 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter