Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest sobota, 16 grudnia. Imieniny Albiny, Zdzisławy, Adelajdy.
reklama
reklama
reklama
reklama

Proboszcz przejdzie na emeryturę?

Dodano: 2017-01-09 06:54:36 | Komentarzy: 267 | Kategoria: Aktualności
W tym roku ks. infułat Władysław Ozimek powinien przejść na emeryturę, zgodnie z wcześniejszą prośbą arcybiskupa. Kuria wciąż jednak nie podjęła wiążących decyzji w tej sprawie.


W tym roku proboszcz ma przejść na emeryturę

reklama

Ksiądz infułat Władysław Ozimek jest proboszczem rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Jej główną świątynią jest zabytkowa Bazylika Mniejsza.

W tym roku duchowny kończy 77 lat. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, już dwa lata temu mógł przejść na emeryturę. Jednak wiążącą decyzję w tej sprawie może podjąć metropolita wrocławski.

W 2015 roku abp Józef Kupny nie chciał, aby proboszcz przestał pełnić swoją dotychczasową funkcję. Kuria informowała, że posługę miałby on pełnić do 2017 roku. Okazuje się, że w tej sprawie w dalszym ciągu nie zostały podjęte wiążące decyzje.

- Informuję, iż na dzień dzisiejszy nie zostały podjęte żadne decyzje, dotyczące ewentualnej zmiany na stanowisku proboszcza parafii pw. św. Jana Apostoła i Ew. w Oleśnicy. Wprawdzie abp Józef Kupny poprosił księdza infułata Władysława Ozimka, by pełnił tę funkcję do czerwca 2017 r., jednak oznacza to, iż po tym terminie kapłan powinien ponownie oddać się do dyspozycji metropolity wrocławskiego. Ksiądz arcybiskup może wówczas zarówno mianować nowego proboszcza, jak i po raz kolejny wydłużyć czas pełnienia posługi przez ks. Ozimka. Gdyby metropolita zdecydował się mianować nowego proboszcza może nim zostać każdy z 672 kapłanów posługujących w archidiecezji wrocławskiej - odpowiedział ks. dr Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej i rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

rd
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (267)

Do internautów piszacych wczesniej, że koscioła w Olesnicy nie można otworzyć dla bezdomnych. Papież Franciszek nakazał otworzenie jednego lub kilku kościołów w rzymie dla bezdomnych. To co może Franciszek nie może lub nie chce zrobić proboszcz Ozimek.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2017-01-15 13:40:07 | Zgłoś naruszenie

Jacek Szarek, Ty przywołujesz "mądrości" swoich mentorów, które mają niby udowadniać to, że Bóg nie istnieje ;)) Ja przywołałem Einsteina nie dlatego, żeby udowodnić, że Bóg istnieje, bo szukanie jakichkolwiek dowodów na istnienie czy nieistnienie Boga jest bezcelowe. Chciałem tylko pokazać "postawę pokory wobec słabości naszego intelektualnego zrozumienia natury i własnego istnienia", nawet Einstein nie był przemądrzały, choć wiedzą wyprzedzał czasy w których żył. Myślisz, że gdyby teraz żył i miał dostęp do wiedzy, technologii i możliwości, które daje nam współczesna technika, to cokolwiek zmieniłoby to w zrozumieniu własnego istnienia? Najwyżej trochę większego zrozumienia natury, ale pokory miałby więcej od nauczyciela Jana ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-15 12:16:27 | Zgłoś naruszenie

To się naczytałem. Mad, miałem rację. Jesteś zniewolony religijnymi miazmatami. To twój agnostycyzm właśnie ! Nie wykręcisz się. Do ateizmu trzeba dojrzeć. Wiedzą i doświadczeniem. Przywoływanie "mądrości" ludzi sprzed setek czy tysięcy lat, choćby najzacniejszych cnót byli, nie rozwiązuje problemu rzeczywistości... Oni nie wiedzieli co to teleskop Hubble'a czy teoria strun albo inne teorie i narzędzia wiedzy. A rozwój nauki trwa, choć religie walczą z nią w ludzkich mózgach. Poznanie i poznawanie to już nie wiara w boga, jakiegokolwiek. To przekazał nam w swoim komentarzu Pan Jan Musiał (nauczyciel). A religie od zarania zawsze tworzyły i tworzą tylko ułudę i zło.

Podpis: Jacek Szarek
Dodano: 2017-01-15 06:43:21 | Zgłoś naruszenie

'Człowiek wolny idzie do nieba taką drogą, jaka mu się podoba...'.

Podpis: voltaire z pierdziszewa
Dodano: 2017-01-15 05:57:56 | Zgłoś naruszenie

Albert Einstein powiedział: Moim zdaniem idea osobowego Boga jest dziecinna. Może Pan nazywać mnie agnostykiem. Nie podzielam zapału zawodowych ateistów spowodowanego głównie bolesnym aktem wyzwolenia się z pęt religijnej indoktrynacji, jakiej byli poddani za młodu. Wolę postawę pokory wobec słabości naszego intelektualnego zrozumienia natury i własnego istnienia. Wierzę w Boga Spinozy, który ujawnia się w harmonii wszystkiego, co istnieje, a nie w Boga, który interesuje się losem i uczynkami ludzkości. Panie Janie, tak jak powiedział Albert Einstein - trochę pokory wobec słabości naszego intelektualnego zrozumienia natury i własnego istnienia ;)) a dla katolików trochę szacunku ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-15 00:09:33 | Zgłoś naruszenie

"Ateista nie wierzy i zaprzecza, agnostyk nie jest przekonany do istnienia Boga, ale też nie zaprzecza jego istnieniu". Ja jestem typowym agnostykiem ;)) To trochę tak, jakby mnie ktoś zapytał, czy wierzę, że jak zagram w lotto, to wygram. Odpowiedziałbym, że nie wierzę, ale to nie znaczy, że wylosowanie 6-tki jest niemożliwe i że nie chciałbym tej 6-tki wylosować ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 23:46:50 | Zgłoś naruszenie

Pan Jan napisał: "Na razie wiadomo, iż jest on wypełniony ciemną energią i ciemną materią, o których prawie nic nie wiemy. To wielkie wyzwanie dla Nauki". Zgadzam się, to wyzwanie dla nauki - poznamy lepiej świat w którym żyjemy, ale nauka NIGDY nie obali, ani nie potwierdzi tezy, że Bóg istnieje !! Oczywiście można analizować teksty Biblii, archeolodzy mogą znaleźć dodatkowe teksty z okresu powstawania chrześcijaństwa. Naukowcy mogą kwestionować prawdziwość wielkich religii, ale nie istnienie Boga, jakiejś rozumnej siły wyższej !!

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 23:38:27 | Zgłoś naruszenie

Mad oczywiście, że piszę o osobach wypowiadających się na tym forum.... A w komentarzu uwzglednilem istnienie prawdziwych ateistow, których w gruncie rzeczy jest bardzo mało. Panie Janie, Pańskie argumenty to jedynie ad personam.... Taki poziom świadczy o wielkim dołku intelektualnym. "Niejednemu zeru wydaje się, że jest elipsą, po której świat się kręci" S.J. Lec

Podpis: Ancillateologiae
Dodano: 2017-01-14 23:20:19 | Zgłoś naruszenie

Jacek Szarek. Fakt, teorii o Wszechświatach równoległych, Wielkim Wybuchu itd. nie wymyśliłem ;)) ale wnioski są moje. Komentarz Pana Jana mam pewnie czytać tyle razy, aż zrozumiem, że Pan Jan nauczyciel ma rację i kropka ;)) a jak napiszę, że myślę inaczej, to znaczy, że nic rozumiem i jestem z "ciemnego ludu" ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 23:08:22 | Zgłoś naruszenie

A gdzie się spotykają miłośnicy sekty radyja maryja, tacy jak świr gabriel z bierutowa kurde?

Podpis: ferdek kiepski
Dodano: 2017-01-14 21:46:14 | Zgłoś naruszenie

Jacek Szarek, Edmund Kalecińśki, Jan Musiał i zw kowalski, to taka grupa wzajemnej adoracji, powinni się spotykać raz w tygodniu, na koniaczku i konieczne powtarzać jak mantre, że katolicy to ciemny lud, ciemna masa, a oni dziękują sobie samemu, że są tacy super i oczytani, i będę sobie wzajemnie gratulować, lajkować i pisać pochwały

Podpis: :)
Dodano: 2017-01-14 21:41:20 | Zgłoś naruszenie

Myślę Mad, że gdybyś przeczytał komentarz Jana nauczyciela ze zrozumieniem... Wiara religijna jednak rządzi twoim umysłem. Skojarz tylko coś takiego: ciemna energia i ciemna materia oraz ciemny lud. "To wielkie wyzwanie dla Nauki". Pan Jan problem pokazał w kilku słowach. A ty przepisałeś tyle tekstu z jakichś stron internetowych. To wszystko kupy się nie trzyma. Nie jesteś w temacie nawet.

Podpis: Jacek Szarek
Dodano: 2017-01-14 21:32:41 | Zgłoś naruszenie

Polecam teorie strun, gdzie równolegle światy mają nieco inne struny

Podpis: :)
Dodano: 2017-01-14 18:59:42 | Zgłoś naruszenie

"Nasz wszechświat nie potrzebował żadnej boskiej interwencji, by zaistnieć" - powiedział gorliwy ateista Stephen Hawking. To stwierdzenie nie opiera się na żadnych dowodach naukowych, to tylko przypuszczenie inteligentnego kosmologa, czyli ... wiara, choć lepiej powiedzieć, że to teza, której nigdy nikt nie udowodni ;)) Panie Janie, dotrze Pan do wielu tajemnic Wszechświata, a nawet dowie się, jaka była ewolucja całego wszechświata, od samego Wielkiego Wybuchu, to pojawią się kolejne pytania, jeszcze bardziej fascynujące. Czy Wielki Wybuch trwa cyklicznie? Czy istnieją Wszechświaty równoległe, albo choćby odbicie naszego Wszechświata? Co było przed Wielkim Wybuchem, albo kiedy zaczęły się cykliczne Wybuchy Wszechświata? Czy czas i przestrzeń, które zaczęły się od momentu Wielkiego Wybuchu, zaczęły się tylko dla naszego Wszechświata czy trwają równolegle i niezależnie w innej przestrzeni i czasie? Na wiele pytań NIGDY nie dostaniemy odpowiedzi, ba, my możemy nawet wielu pytań nigdy nie zadać, nie zdając sobie sprawy ze złożoności natury, bo nasz Wszechświat może być tylko "drobnym" elementem jakiejś układanki ;)) Kieruje się Pan swoim ograniczonym ludzkim rozumem, opisuje Pan świat znanymi nam prawami natury, to nie wystarcza, by powiedzieć - "Nasz wszechświat nie potrzebował żadnej boskiej interwencji, by zaistnieć" !!

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 18:14:07 | Zgłoś naruszenie

Panie Janie, chyba jednak dobrze opisałem ateistów w moim poprzednim komentarzu - "Ateiści mają wiarę w czterech literach...", szczególnie tacy, jak Pan ;)) Chyba to oczywiste, że dyskutujemy o wierze religijnej ;)) Panie Janie, ciężko się z Panem dyskutuje, bo Pan z góry zakłada, że jest Pan mądrzejszy od wszystkich wierzących w Boga, bo skoro wierzą, to znaczy, że to ciemny lud. Pisze Pan: "Tak więc ateista od teistów żąda dowodów i tyle", jaki dowodów, no przecież jak będą dowody, to już nie będzie to wiara, będzie to pewnik ;)) choć dla Pana to, że nie ma Boga, to jest pewnik i "oczywista oczywistość" ;)) Pisze Pan, że "Dziś istnieje czas, w którym rodzi się nowa era w astronomii i kosmologii, uchylone zostaje okno, przez które uda się zapewne dotrzeć do wielu tajemnic Wszechświata", a Sokrates, pewnie by tylko powtórzył: "Wiem, że nic nie wiem" ;))

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 17:36:47 | Zgłoś naruszenie

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Podpis: MojaOlesnica.pl
Dodano: 2017-01-14 16:59:42 | Zgłoś naruszenie

Błogosławieni Ci którzy nie widzieli, a uwierzyli. Sam Bóg nas naucza, że ten kto nie widział widzialnego znaku miłości Boga a uwierzył w Jezusa, jest błogosławiony, bo święty to ten, który sercem poznaje Boga, a nie zmysłami

Podpis: rolnik szuka żony
Dodano: 2017-01-14 16:20:21 | Zgłoś naruszenie

Nikt tu nie rozumie co to ateizm ? A wiecie co to teizm ? Jeśli twierdzicie, że jest coś takiego jak "Bóg" to tego trzeba dowieść. Logika nakazuje - dowodzi ten kto twierdzi, kto stawia tezę, że jest tak albo tak, że jest coś itd. @ Mad - kręcisz się z tymi dyskutantami jak gówno w przeręblu. W ogólności nie ma ludzi w nic niewierzących. Każdy wierzy w coś - ja wierzę w ludzkie rozumowanie. Jak idzie o poszczególne przypadki to je rozważam, co jest bardziej możliwe, a co nie. Tylko wy rozpisujecie się w sprawach wiary religijnej, a nie wiary w ogólności. Tak więc piszesz bzdury twierdząc, że "Ateiści mają wiarę w czterech literach...". Normalny ateista wie, że ludzkość wytworzyła wielu bogów w swoich umysłach, z różnych powodów. Tylko wielkie religie wytworzyły hasło : "Bóg", aby ciemnotą straszyć, dla własnych interesów. Tak więc ateista od teistów żąda dowodów i tyle. Wymyślono teologię, która jak na razie nie dowiodła istnienia takiego boga, o którym tu gaworzycie bezsensownie. Teologowie z tego żyją sobie dobrze, kler także, a lud myśli, że jest jakiś ontologiczny typ: "Bóg". Teologia to tylko zaciemnianie umysłów. Dziś istnieje czas, w którym rodzi się nowa era w astronomii i kosmologii, uchylone zostaje okno, przez które uda się zapewne dotrzeć do wielu tajemnic Wszechświata. Na razie wiadomo, iż jest on wypełniony ciemną energią i ciemną materią, o których prawie nic nie wiemy. To wielkie wyzwanie dla Nauki. Wiary religijne, teologie, kościoły i kler korzystają z możliwości budowania swojego dobrobytu na materii, która nazywam ciemnym ludem. @ AncillaTeologiae - twój wywód to już kompletna niemoc intelektualna połączona z besserwisserstwem. Co ty za filozofię studiujesz ? Chyba chrześcijańską, bo wykazałeś się próbami indoktrynacji. Tu nie występują "wrogowie Kościoła" tylko przeciwnicy postępowania tej odstępczej od chrześcijaństwa instytucji. Antyklerykałowie, nie wrogowie. Wrogów się zabija. Kościół i religie właśnie wplotły w ludzkie umysły wojenną retorykę wroga. Tak więc pamiętaj przyszły filozofie, że filozofia to umiłowanie mądrości i nie nazywaj krytyków bezeceństw Kościoła wrogami. Na zakończenie - wiedz, że zmieniły się czasy - to już nie filozofia jest służebnicą teologii, jest odwrotnie !

Podpis: Jan Musiał (nauczyciel)
Dodano: 2017-01-14 14:53:46 | Zgłoś naruszenie

AncillaTeologiae, naprawdę tak trudno uwierzyć, że można być ateistą? "Czasem czujace gniew do księdza, katechety, rodziców którzy kazali chodzić do kościoła, być może nawet do samego Boga" - opisujesz wierzącego, nie ateistę. Ateista czuje jedynie gniew do kościoła i ma do niego pretensje, że kościół wykorzystuje naiwność i strach swoich poddanych, a do Boga gniewu nigdy nie czuje, podobnie jak do bohaterów kreskówek z bajek. Jak można czuć gniew do kogoś, w czyje istnienie się nie wierzy? "tracą sens życia, sens istnienia" - tak może być z wierzącym, który całe życie wierzył i wiarę traci. Ateista całkowicie nie czuje strachu przed szatanem, już większy strach czuje, gdy ogląda dreszczowiec sci-fi z godzilla, ale nawet wtedy jest w pełni świadomy, że poddaje się pewnym emocjom, które chciał wywołać u niego reżyser filmu ;)) Ale zgadzam się ze stwierdzeniem, że ateiści wpisujący się tu w komentarzach, to wrogowie kościoła ;)) Ateiści mają wiarę w czterech literach i nie zastanawiają się nad Bogiem, choć mogą zastanawiać się nad sensem istnienia, ale Boga w tych przemyśleniach nie biorą pod uwagę. Chyba jednak komuś, kto całe życie jest wierzący, trudno zrozumieć prawdziwego ateistę. Wierzący myślą, że ateista, to taki błądzący wierzący, który się trochę pogubił, teraz szuka sensu życia i dopóki go nie znajdzie, czyli nie wróci do Boga, to nie będzie szczęśliwy. BŁĄD, ATEISTA TAK NIE MYŚLI.

Podpis: Mad
Dodano: 2017-01-14 00:09:13 | Zgłoś naruszenie

Do "ateistów": Po co nazywacie się ateistami, skoro w gruncie rzeczy jesteście poprostu wrogami Kościoła.... Sam ateizm jest w ogóle czymś bardzo nie naturalnym dla człowieka, a coś na ten temat mogę powiedziec, bo filozofię już trochę studiuję..... Człowiek jest z natury istotą religijną i każdy pragnienie takie, aby w coś wierzyc ma. Od swojego urodzenia człowiek wierzy (w coś lub kogoś ) i to nie tylko my, ludzie XX i XXI wieku, ale mamy taką pewność, co do istot ludzkich, po których został jakiś ślad istnienia. Nie ważne czy jest to słońce, pieniądze , władza Allah czy Jezus Chrystus, .... W wieku kilkunastu, kilkudziesięciu lat człowiek stwierdza, że w nic nie wierzy zaprzeczajac swojej naturze. Widzimy jakie to jest nienaturalne w nic nie wierzyć... Ludzie, którzy naprawdę " wejdą w to bagno" tracą sens życia, sens istnienia.... Na szczęście takich osób jest naprawdę niewiele. 99,9 % osób które podają się za ateistow, to osoby zbuntowane. Czasem czujace gniew do księdza, katechety, rodziców którzy kazali chodzić do kościoła, być może nawet do samego Boga.... To jednak, że czuje się do czegoś nienawiść nie oznacza, że tego nie ma. Myślę, że nikomu nie zaburzyłem światopogladu... Do Ciebie Drogi "Ateisto": nie masz się co martwić, że jednak wierzysz, Szatan też wierzy w Niego i drży.... Ale co Ciebie to interesuje, przecież jesteś niewierzący ;) Pozdrawiam

Podpis: AncillaTeologiae
Dodano: 2017-01-13 23:18:49 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter