Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest niedziela, 21 stycznia. Imieniny Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego.
reklama
reklama
reklama

Katolicka SP ze sztandarem i patronem

Dodano: 2017-01-04 13:36:22 | Komentarzy: 36 | Kategoria: Aktualności
galeria istnieje dla tego artykułu
Katolicka Szkoła Podstawowa w Oleśnicy zyskała nowy sztandar oraz patrona - świętego Jana Apostoła i Ewangelistę. Uroczystości odbyły się w bazylice i sali widowiskowej BiFK.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Patronem Katolickiej SP został święty Jan

reklama

Dzisiaj Katolicka Szkoła Podstawowa w Oleśnicy obchodziła dwie uroczystości. Najpierw w miejscowej bazylice poświęcono sztandar placówki, a następnie w sali widowiskowej BiFK oficjalnie nadano jej imię patrona - św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

Dyrektor Katolickiej SP Marian Jankiewicz w trakcie uroczystości przytoczył rys historyczny szkoły, której głównym pomysłodawcą był Andrzej Mroczkowski. - To wielki zaszczyt, honor, ale także odpowiedzialność mieć świętego Jana za patrona - mówił M. Jankiewicz. Podkreślał przy tym wagę takich wartości jak patriotyzm, prawda oraz otwartość i tolerancyjność dla drugiego człowieka.

Odczytano też list od arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, który wyraził zgodę na przyjęcie przez szkołę świętego patrona. Potem Halina Dzięgło, prezes fundacji św. Jana, przekazała sztandar szkoły na ręce dyrektora KSP, a następnie trafił on do pocztu sztandarowego. Obecni w sali uczniowie złożyli przysięgę na nowy symbol.

Ksiądz infułat Władysław Ozimek przypomniał z kolei, że już od dawna św. Jan patronuje nie tylko bazylice, ale także całej Oleśnicy. - Zastanawiałem się, jak święty Jan poradzi sobie z tym wszystkim. Mam nadzieję, że w Niebie wesprą go inni święci - powiedział.

Natomiast burmistrz Michał Kołaciński gratulował placówce wyboru patrona, w obliczu "laicyzacji" i "kultu samorealizacji". - Przyrzekam, że na zawsze macie w mojej osobie sprzymierzeńca - zadeklarował. - Pracujcie nadal dla dobra tych młodych ludzi i dla Polski - zaapelował starosta Wojciech Kociński. H. Dzięgło z fundacji wspierającej Katolicką życzyła, aby ona "dalej szła w kierunku chrześcijańskim".

Na zakończenie publiczność obejrzała program artystyczny. Na parterze sali widowiskowej znajdowała się też wystawa z pracami ilustrującymi świętego Jana.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

pp
reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku
reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (36)

Szanowny @antynazi, czy wiesz jak przebiega ceremoniał przysięgi na sztandar? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że obowiązują określone postawy i ruchy? Jak widać nie...O wiele prościej jest "pochwalić" się znajomością II wojny światowej i mędrkować. Uroczystość przebiegała zgodnie z cenemoniałem szkolnym. Należy pochwalić tu przede wszystkim uczniów, a nie wyżywać się pardonowo na władzy świeckiej i katolickiej. Ani ku temu miejsce po artykułem, ani okazja. Radzę więc bardziej myśleć. To uroczystość szkoły, dzieci, nauczycieli i ich rodziców, a nie miejsce wynurzeń do tego, co kogo boli. Jako rodzic ucznia z tej szkoły proszę, aby to uszanować.

Podpis: Mama
Dodano: 2017-01-04 21:19:13 | Zgłoś naruszenie

Kiedy zobaczyłem, że te dzieciaki układają ręce w podobnym stylu jak dzieci u pana Adolfa H. w latach trzydziestych zmroziło mnie. Wystarczy, że wyprostują pozostałe dwa palce i gott mit uns. Czy to towarzycho z pierwszego rzędu czuje się takimi gestami zaszczycone ? Skąd taki ciąg do lat trzydziestych ? Jeśli te zdolne dzieci mówią o patrolowaniu, a " @Mama stwierdza, iż to "Ładna uroczystość", znaczy się, że jest tak samo zmanipulowana jak cała uroczystość. Prostak, który dzięki peerelowskiemu, ludowemu wojsku polskiemu zostaje oficerem i lekarzem, teraz lokalnym politykiem, nie jest w stanie zrozumieć do czego przykłada swoje brudne łapy i publiczne pieniądze ? Jeśli takie przesłanie wychodzi z "Bramy miłosierdzia", a miłosierne panisko w sutannie nadaje szkole patrona, który jest patronem miasta, czy to nie totalitaryzm ? To mi wygląda na katojugeng, przybudówkę kościoła kat.

Podpis: antynazi !
Dodano: 2017-01-04 21:05:37 | Zgłoś naruszenie

Super. Tylko dlaczego dzieciaki z KSP mówią że teraz Jan Apostoł i Ewangelista będą PATROLOWAĆ szkołę?

Podpis: hmm
Dodano: 2017-01-04 19:49:15 | Zgłoś naruszenie

No nie znowu ten sycianko

Podpis: lutman
Dodano: 2017-01-04 19:42:25 | Zgłoś naruszenie

Była to piękna lekcja patriotyzmu . A wspólnie odśpiewany hymn niewątpliwie nadał wielkiego patosu całej ceremonii. Teatralne występy - mali profesjonaliści brawo, reżyseria i aranżacja przepiękna, Nie myślałem, że mamy w tej szkole tak zdolne dzieci. Zdolne dzieci potrzebują mieć zdolnych nauczycieli i ta szkoła ich ma! Tak trzymać, nie jesteście sami.

Podpis: padux2
Dodano: 2017-01-04 19:41:03 | Zgłoś naruszenie

Taaaaa elity Polski , znam kilka dzieciaków z tej szkoły rośnie elita ......... ale Oleśnicy

Podpis: www
Dodano: 2017-01-04 19:40:16 | Zgłoś naruszenie

Czy tylko ja tu widzę dzieciaki w nazistowskim salucie?

Podpis: Alles Jugend Salutiren
Dodano: 2017-01-04 18:55:26 | Zgłoś naruszenie

Te dzieci, to przyszłe elity Polski

Podpis: Gratulacje
Dodano: 2017-01-04 18:19:34 | Zgłoś naruszenie

Gratulacje za wspaniałą pracę.

Podpis: alleluja i do przodu
Dodano: 2017-01-04 18:18:40 | Zgłoś naruszenie

Gratuluję, życzę wielu sukcesów

Podpis: D.J.
Dodano: 2017-01-04 17:25:29 | Zgłoś naruszenie

Ładna uroczystość.

Podpis: Mama
Dodano: 2017-01-04 15:44:06 | Zgłoś naruszenie

ma dużo kasy to je brzuch rosnie

Podpis: `
Dodano: 2017-01-04 15:15:12 | Zgłoś naruszenie

Piekni ksieza hehe

Podpis: Igor
Dodano: 2017-01-04 15:02:11 | Zgłoś naruszenie

Piękna uroczystość. Świetna szkoła.

Podpis: mama
Dodano: 2017-01-04 14:29:14 | Zgłoś naruszenie

Piękna, dopracowana uroczystość. Byłem wzruszony i zachwycony. Wszystko na wysokim poziomie. Widać wielką pracę nauczycieli i uczniów. Największe wyrazy uznania dla Katolickiej Szkoły.

Podpis: Dziadek
Dodano: 2017-01-04 14:10:58 | Zgłoś naruszenie

P. dyrektorze Jankiewicz, troche brzuszek za duzy, przydaloby sie schudnac (wszak obzarstwo to grzech). Potem cukrzyca i takie tam inne komplikacje zdrowotne.

Podpis: wujek dobra rada
Dodano: 2017-01-04 14:09:09 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2017
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter